שתף קטע נבחר

"המחבל זיהה אותי". עדות מרובע 19 בפריז

"כולם מכירים אותם ברחוב, הם רצו שיזהו אותם", סיפר אילן, יהודי בעל חנות ג'ינסים ברחוב שבו נטשו המחבלים שביצעו הפיגוע ב"שארלי הבדו" את מכוניתם ושדדו מכונית אחרת. כתבת ynet בסיקור מיוחד מהרובע שבו התגוררו האחים סעיד ושריף קואשי, הטרוריסטים המבוקשים ביותר בצרפת

האחים סעיד (34) ושריף (32) קואשי התגוררו במשך תקופה ברובע ה-19 בפריז. הם נהגו להתפלל במסגד שנמצא בקרבת תחנת המטרו סטלינגרד. הם היו חלק מרשת שכונתה "בוט שומון", על שמו של גן גדול הנמצא ברובע, של צעירים מוסלמים רדיקליים שתכננו בין היתר לנסוע להילחם בעיראק. שריף אף ריצה מאסר בגלל ניסיונו לנסוע לשם ב-2005. ביום רביעי האחרון הם הפכו לטרוריסטים המבוקשים ביותר בצרפת לאחר שירו למוות ב-10 עיתונאים ושני שוטרים במשרדי המגזין הסאטירי "שארלי הבדו".

 

ברחוב מוּ נטשו האחים קואשי את הסיטרואן השחורה שעמה נמלטו לאחר הטבח ב"שארלי הבדו". רחוב מוּ צר וארוך ולצד מאפייה כשרה ישנו איטליז עם שלט "חאלאל", בערבית ובצרפתית, על חלון הראווה שלו, ועוד כמה מסעדות סיניות. בין החנויות בולטת חנות קטנה לבגדי צעירים עם ג'ינסים ממותגים.

 

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

שריף (משמאל) וסעיד קואשי (צילום: AP) (צילום: AP)
שריף (משמאל) וסעיד קואשי(צילום: AP)

תמונות של הבאבא סאלי מסגירות את מוצאו היהודי של בעל המקום הצעיר, המציג את עצמו כאילן. הוא מספר לי שהטרוריסטים החליפו מכונית ממש ליד החנות שלו. "שמעתי רעש מוזר, יצאתי החוצה וראיתי את שני האחים יוצאים עם כלי הנשק שלהם מהמכונית ומשתלטים על מכונית של איש מבוגר שעברה בסמוך". 

 

שלא מול המצלמה, חושף אילן גרסה רחבה יותר של הדברים שאירעו באותו היום. "לא כל כך נעים שישמעו מה שאני אומר, כולם מכירים אותי בסביבה", הוא מסביר.

"הוא היה שטוף מוח". אילן מרחוב מו (צילום: יפה עירון קוץ ) (צילום: יפה עירון קוץ )
"הוא היה שטוף מוח". אילן מרחוב מו(צילום: יפה עירון קוץ )
 

למה אתה חושב שהרוצחים עברו דווקא ברחוב הזה, רחוב צר מאוד ולא ברחוב ראשי יותר? "הם הכירו היטב את הרחוב הזה. סעיד, האח המבוגר, נהג להסתובב כאן עם חבריו, כולם הכירו אותו ברחוב". זיהית אותו כשיצא מהמכונית? "בוודאי. אני חושב שהוא גם זיהה אותי". הוא יכול היה גם להרוג אותך? "הוא יכל, אבל הוא לא פגע בי. הוא היה לקוח שלי וקנה אצלי פעמים רבות ג'ינסים. אני לא חושב שהוא רצה בכלל להרוג יהודים".

  

אילן מאמין כי השניים עברו ברחוב דווקא משום שהכירו אותם. "הם רצו שכולם ידעו. אני גם חושב שסעיד השאיר את תעודת הזהות שלו בכוונה במכונית, כדי שיידעו שזה היה הוא שעשה את הפעולה ב'שרלי הבדו' ושידברו על כך. הם ניסו לדעתי להרשים את הצעירים כאן. בוודאי יהיו צעירים שירצו אולי לעשות מעשים דומים".

 

מוכר הג'ינסים מספר כי סעיד היה אדם נחמד, אפילו רציני אך סבור כי הוא נהג להשתמש בסמים. "בדרך כלל הוא לבש ג'ינסים, ולפעמים לבש גלבייה ולא תמיד היה לו זקן". למה לדעתך הוא החליט לבצע רצח כזה? "אני מניח שהוא עבר שטיפת מוח".

משרדי "שארלי הבדו" אחרי הטבח ()
משרדי "שארלי הבדו" אחרי הטבח
הרובע ה-19 נמצא בצפון הבירה הצרפתית. מדובר ברובע עממי שרבים מהמתגוררים בו הם מהגרים וזרים, צפון אפריקנים, יהודים, פקיסטנים, וייטנאמים וסינים. בתקופה האחרונה אירעו ברובע זה שלוש תקריות ירי נגד מבנים יהודיים שהסתיימו ללא נפגעים, האחד על בית כנסת בשעות הלילה ושניים נוספים על שני בתי מסחר השייכים ליהודים.

מ', בעליו של שלוש מאפיות גדולות כשרות ברובע, מספר כי טיבם של היחסים בינו לבין המוסלמים הוא "בסדר גמור". "את יכולה לשאול את השכן שלי, מוסלמי, בעל חנות המכולת הסמוכה למאפיה, שאנחנו מסתדרים מצוין, אנחנו חברים טובים", הוא מספר ל-ynet.

 

"אני עצמי מעסיק מוסלמים והם באמת מרגישים לא טוב עם מה שקרה". השכן, בעל המכולת הסמוכה למאפייה, נזהר מאוד בדבריו. הוא לא מוכן למסור את שמו ורק אומר שכמוסלמי הוא חושב שהרצח מזעזע ו"כך לא מתנהגים מוסלמים". 

 

במרחק כמה צעדים משם, ישנו איטליז גדול ובו מוצבים שלטים בצרפתית ובערבית. הטלוויזיה פתוחה על רשת המשדרת בשפה הערבית ועל הדלפק ישנו פסלון קטן של מסגד אל אקצה. במעמד התשלום על צנצנת אריסה (חריף תוניסאי), מספר בעל המקום איך הוא מרגיש אחרי מה שקרה. "האנשים האלה, הרוצחים האלה, בכלל לא שייכים אלינו. הם לא חלק מאיתנו". הוא לא היה מוכן להמשיך לדבר על הנושא.

 

חיפושים מבית לבית

הרשויות הצרפתיות המשיכו בלילה את החיפושים אחר שני החשודים במתקפה על מערכת "שארלי הבדו". החיפושים התמקדו באזורים המיוערים סביב האזור אן שבצפון-מזרח הבירה. הכוחות פרשו מחסומים והזניקו מסוקים לאוויר ודווח כי עברו מבית לבית.

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)
  
האייפל הוחשך לאות אבל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
האייפל הוחשך לאות אבל(צילום: EPA)

אובמה בביקור תנחומים בשגרירות הצרפתית (צילום: EPA) (צילום: EPA)
אובמה בביקור תנחומים בשגרירות הצרפתית(צילום: EPA)

"ויוה לה פראנס" (צילום: AP) (צילום: AP)
"ויוה לה פראנס"(צילום: AP)
החשודים בפיגוע נראו בפעם האחרונה שודדים ביריות תחנת דלק באזור. שר המשפטים הצרפתי אמר אמש כי סעיד ביקר בעבר בתימן, שם התאמן לפי סוכנות רויטרס עם ארגון "אל-קאעידה". שמות האחים הופיעו ברשימות השחורות של ארה"ב ונכללו גם ברשימת הלא-מורשים לטיסה. החשוד השלישי בפיגוע, חאמיד מורד, הסגיר את עצמו אתמול למשטרה.

 

באירוע אחר, שטרם ידוע על קשר בינו לבין הפיגוע, נורתה שוטרת שעצרה בצד הדרך לחקור תאונת דרכים בפריז. היא

 מתה מפצעיה. מטאטא רחובות שהיה במקום, נפצע גם הוא. החשוד במעשה ברח מהמקום.

 

הלילה הגיע נשיא ארצות הברית ברק אובמה לשגרירות צרפת בוושינגטון לביקור תנחומים. "כבעלי ברית שלנו זה מאות שנים, אנו עומדים מאוחדים עם אחינו הצרפתים כדי לוודא שצדק ייעשה ואורחות חיינו יהיו מוגנים", כתב אובמה בספר התנחומים. "עלינו להתקדם יחד בידיעה שהטרור אינו יכול לגבור על חירותנו והאידיאלים שלנו - שמאירים את העולם". אובמה חתם במילים: "ויוה לה פראנס".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים