שתף קטע נבחר

צילום: AFP, EPA, Gettyimages

נשיא צרפת: אנחנו עם חופשי ולא ניכנע לטרור

שעתיים וחצי לאחר סיום האירועים במרכול היהודי בפריז ובמפעל בדמרטן ואן-גואל נשא פרנסואה הולנד נאום לאומה ושיבח את השוטרים. על המתקפה במרכול היהודי אמר: "זו מתקפה אנטישמית, אך לפנאטים אין קשר לאיסלאם"

אנחת רווחה: כך הגדיר הערב (ו') שר הפנים הצרפתי ברנרד קזנוב את הרגשות בצרפת לאחר סיום משבר בני הערובה במרכול היהודי בפריז וחיסול האחים המחבלים שרצחו 12 בני אדם במשרדי העיתון "שארלי הבדו". מאוחר יותר נאם הנשיא פרנסואה הולנד בפני העם הצרפתי ואמר כי מדובר ב"התקפה אנטישמית", אך הדגיש: "לפאנטים אין כל קשר לאיסלאם או לכל דת אחרת".

 

מוקדם יותר הערב שמו כוחות הביטחון הצרפתיים קץ לשני האירועים שזעזעו את צרפת. האחים שריף וסעיד קואשי וכן המחבל מהסופרמרקט אמדי קוליבאלי חוסלו. ארבעה בני ערובה מצאו את מותם במרכול הכשר. בצרפת מדווחים כי קוליבאלי ירה למוות בשלושה בני ערובה עם כניסתו לסופרמרקט ולקוחות ברחו למקררים והמחבל לא ידע על קיומם. ארבעה פצועים היו בשני האירועים, ככל הנראה שוטרים שהשתתפו בניסיונות ההשתלטות על המחבלים בשני המוקדים.

 

הולנד שיבח את פעולות השוטרים בשני האירועים. "אני רוצה להצדיע לכל מי שהשתתף במבצעים הללו. אני גאה בכם", אמר הנשיא בנאום לאומה. "אנחנו עם חופשי ולא ניכנע לטרור".

רגע הפריצה למרכול היהודי בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
רגע הפריצה למרכול היהודי בפריז(צילום: AFP)

בני הערובה שנמלטו מהמרכול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
בני הערובה שנמלטו מהמרכול(צילום: AFP)

המחבל אמדי קוליבאלי (צילום: AFP) (צילום: AFP)
המחבל אמדי קוליבאלי(צילום: AFP)

הולנד הבטיח שהאבטחה תתוגבר בכל המקומות הציבוריים כדי להבטיח את שלומם של אזרחי צרפת כדי שהם יוכלו להמשיך בשגרת חייהם. "האזרחים שלנו צריכים להרגיש בטוחים מפני כל איום ולכן אנחנו נשארים דרוכים", אמר הנשיא הצרפתי.

הולנד קרא לאחדות בקרב העם הצרפתי והוסיף: "נפעל בכל דרך אפשרית כדי להגן על העם הצרפתי".

 

הנשיא הצרפתי ציין כי כמה מנהיגים ממדינות שונות בעולם שוחחו עמו והביעו הזדהות עם העם הצרפתי עקב הזוועות שהתרחשו ביממה האחרונה. אחד מהם היה ראש הממשלה בנימין נתניהו, שקיבל מהנשיא הצרפתי עדכון על האירועים. הולנד אישר לנתניהו כי ארבעה בני ערובה נרצחו במרכול בפריז ו-15 בני ערובה חולצו. נתניהו פתח את השיחה בצרפתית ואמר לנשיא הולנד: "ישראל מציעה לכם כל עזרה שצרפת זקוקה לה".

פרנסואה הולנד, הערב (צילום: AFP) (צילום: AFP)
פרנסואה הולנד, הערב(צילום: AFP)

האחים קואשי שביצעו את הטבח בשארלי הבדו (צילום: AP) (צילום: AP)
האחים קואשי שביצעו את הטבח בשארלי הבדו(צילום: AP)

ראש הממשלה ביקש מנשיא צרפת לשמור באבטחה מתוגברת על המוסדות היהודים גם אחרי החזרה לשגרה. נתניהו הוסיף כי על הקהילה הבינלאומית להתאחד לפעולה נגד הטרוריסטים מהאיסלאם הקיצוני ונגד תשתיות הטרור שתומכות בהם, פעולה שתפגע במקורות המימון של הטרור, ובמערכת ההסתה שמעודדת מעשים שכאלה. נשיא ארה"ב ברק אובמה הביע הזדהות גם כן הערב ואמר שהעם האמריקני עומד לצד צרפת.

 

שר הפנים הצרפתי ברנרד קזנוב שיבח את פעילות כוחות הביטחון. "הגעתי לכאן כדי להביע את תודתי ותודתם של כל העם הצרפתי לכוחות הביטחון שהיו מוכנים לשים את חייהם בסיכון", אמר קזנוב בתדרוך לעיתונאים הערב.

 

קזנוב אמר גם כי "קשה להגן על בני ערובה שנמצאים בידיים של טרוריסטים, אבל הכוחות שלנו הראו את יכולתם ועשו הכול כדי לשחרר אותם".

 

אטילה שומפלבי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים