שתף קטע נבחר

אלו ארבעת הנרצחים בפריז, נשקלת האפשרות להביאם לקבורה ממלכתית בישראל

פיליפ ברהם, יואב חטב, יוהן כהן ופרנסואה מישל סעדה הם ארבעת הנרצחים בפיגוע הטרור במרכול היהודי בפריז. אחד מהם - כנראה יוהן כהן - נאבק במחבל, ניסה לחטוף את נשקו ונורה בראשו. מחר מתוכננת עצרת המונית סמוך למרכול ובמקביל תתקיים בפריז עצרת ענק בהשתתפות מנהיגים מהעולם. את ישראל ייצג שר החוץ אביגדור ליברמן

ארבעת הנרצחים בפיגוע שאירע במרכול היהודי בפריז אתמול הם פיליפ ברהם, יואב חטב (21), יוהן כהן (22) ופרנסואה מישל סעדה. כך מסרו הערב (שבת) ראשי הקהילות היהודיות בצרפת. אחד מהם - כנראה יוהן כהן - נאבק במחבל, ניסה לחטוף את נשקו ונורה בראשו.

מימין לשמאל: יוהן כהן ויואב חטב ז"ל ()
מימין לשמאל: יוהן כהן ויואב חטב ז"ל
 

יוהן כהן ז"ל  ()
יוהן כהן ז"ל

כוחות הביטחון הצרפתים מחוץ למרכול (צילום: AFP) (צילום: AFP)
כוחות הביטחון הצרפתים מחוץ למרכול(צילום: AFP)

בני הערובה מחולצים אחרי שעות של אימה ()
בני הערובה מחולצים אחרי שעות של אימה

ארבעת המחבלים שהסעירו את פריז (צילום: AFP, AP) (צילום: AFP, AP)
ארבעת המחבלים שהסעירו את פריז(צילום: AFP, AP)

נבחנת האפשרות שארבעת היהודים יובאו למנוחות בישראל בהלוויה ממלכתית. ראש הממשלה בנימין נתניהו נתן הערב הצהרה בנושא וסיפר כי שוחח עם סלין שרקי, שהייתה בת ערובה במרכול היהודי בפריז. "היא מתאוששת עכשיו. היא סיפרה לי על האכזריות הבלתי נתפשת של הטרוריסט וגם על הגבורה של צעיר יהודי שניסה ליטול ממנו את הנשק ולירות בו, אותו צעיר נורה על ידי המחבל וגסס למוות במשך 45 דקות". הוא פנה ליהודים בצרפת: "מדינת ישראל היא לא רק המקום שאליו אתם מתפללים – מדינת ישראל היא גם הבית שלכם". 

 

בנוסף, מתכננים בצרפת גם עצרת המונית מחר בשעות הערב סמוך למרכול הכשר שבו הם נרצחו אתמול. "אל תשכחו אותם. אל תתנו לטרוריסטים לתקוף את החופש שלנו", כתבו המארגנים בהזמנה שפורסמה לציבור, "כולנו שארלי, כולנו יהודים, כולנו שוטרים, כולנו צרפתים. אנחנו כאן".

 

במקביל מתארגנת עצרת המונית נוספת שאליה יגיעו מחר מנהיגים מרחבי העולם. תהיה זו הפעם הראשונה שנשיא צרפתי מכהן יעמוד יוביל הפגנה. אלפי אנשי ביטחון במדים ומאבטחים סמויים יאבטחו את מסלול התהלוכה, מכיכר הרפובליקה לכיכר הנסיון בשני מסלולים. לרגל האירוע ייסגרו חלק מתחנות המטרו וניתן יהיה להשתמש בתחבורה הציבורית בחינם. שר החוץ, אביגדור ליברמן, ייצא מחר לצרפת וייצג את ישראל בפריז באותה עצרת. ראש הממשלה בנימין נתניהו שוקל להגיע לשם אם סידורי האבטחה ייאפשרו זאת. ייתכן שיגיע לאירוע הזדהות שמארגנת הקהילה היהודית בהמשך השבוע.

 

הפיגוע במרכול היהודי ברובע ה-12 בפריז החל כאשר המחבל אמדי קוליבאלי בן ה-32 פרץ אתמול בסביבות 14:00 בצהריים. המחבל ריצה עונשי מאסר בגין שוד מזוין ועבירות סמים והיה לו קשר עם אחד מהאחים קואשי, עמו ישב בכלא. המשטרה הצליחה להתחבר למצלמות במעגל סגור של המרכול וכך קיבלה תמונת מצב עדכנית על הנעשה בתוכו בשעות שבהן הוחזקו בני הערובה מהשעה 14:30 בצהריים לערך ועד למבצע החילוץ הדרמטי בסביבות 18:10 בערב, שבו חוסל אמדי. על פי דיווח בצרפת, מחבלת נוספת שהיתה במקום הצליחה להימלט.

 

המבצע לשחרור החטופים במרכול הכשר החל אתמול בסביבות 18:00 לאחר שהמשטרה פשטה על בית דפוס שבו התבצרו האחים המחבלים שריף וסעיד קואשי שביצעו את הטבח במגזין "שארלי הבדו".

 

עשרות אלפים בעצרות זיכרון בצרפת (צילום: AFP) (צילום: AFP)
עשרות אלפים בעצרות זיכרון בצרפת(צילום: AFP)

 (צילום: MCT) (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

מנהיגים מרחבי העולם יגיעו לארוע זיכרון מחר בפריז (צילום: AFP) (צילום: AFP)
מנהיגים מרחבי העולם יגיעו לארוע זיכרון מחר בפריז(צילום: AFP)

שני אירועי הטרור היו כרוכים זה בזה משום שהמחבל מהמרכול איים לרצוח את בני הערובה ודרש לאפשר למחבלים לצאת מבית הדפוס מבלי שייפגעו. מעט לפני השעה 17:53 הגיעה הדריכות לשיאה עם הודעת משרד הפנים הצרפתי כי "המטרה העליונה שלנו היא לנהל משא ומתן. הכוחות שמכתרים את המפעל רוצים לנהל משא ומתן ולא פשטו על המקום. זה יכול לקחת זמן רב - שעות ואפילו ימים". באותן דקות ממש הפסיקו רשתות השידור הצרפתיות לשדר את הנעשה באזור המרכול בפריז לבקשת הרשויות והעיתונאים הורחקו מהמקום.

 

השוטרים שצפו בנעשה במרכול ראו את המחבל יורד על ברכיו בכדי להתפלל והכוחות החליטו לא לקחת סיכון שיחסל אחרים ופשטו על המקום. הם גילו בפנים את גופותיהם של ארבעת הנרצחים, שככל הנראה נורו כבר כשנכנסו המחבלים למרכול, ושיחררו את יתר בני הערובה.

 

מישל, אחד מבני הערובה שהצליחו להתחבא, סיפר איך הכל התחיל. "עמדתי בקופה כדי לשלם ושמעתי רעש חזק, כמו זיקוק. לא חששתי עד שראיתי גבר שחור חמוש ומיד הבנתי מה קורה". מישל הוסיף כי חיפש מקום מסתור לו ולבנו, "לקחתי אותו מהצוואר ומשכתי אותו לסוף החנות. יחד עם עוד כמה לקוחות ירדנו למרתף ונכנסנו לאחד משני חדרי הקירור. הדלת לא ננעלה מבפנים ופחדנו נורא. המחבל שלח את אחת מעובדות החנות להגיד לנו לעלות למעלה ואמרה שאם לא נבוא 'יהיה טבח'".

 

תחילה סרב מישל לבקשת העובדת והחליט להישאר עם בנו במרתף. "אמרתי שנחכה. עשר דקות לאחר מכן היא באה שוב, עם אותה הודעה, והפעם החלטתי שנלך".

 

המראות שנגלו בפני בני הערובה שהתחבאו מתחילת האירוע היו נוראיים. "עלינו במדרגות וראינו גבר מת בתוך שלולית דם". למרות ההלם הצליח מישל לשמור על קור רוח ולהתקשר למשטרה. "המחבל הסתובב בין המדפים עם נשק ומחסניות בכל יד ואמר שהמוות הוא פרס בשבילו. פתאום הוא התחיל להתפלל והשוטרים שמעו הכל. כמה שניות אחרי זה ראינו את הווילון נפתח והבנו שזה הסוף. ירדנו לרצפה, היה רעש נוראי והמחבל נורה".

 

שלושה ימים של טרור

הנשיא פרנסואה הולנד נשא נאום בפני העם הצרפתי לאחר שהסתיימה הדרמות במדינה ואמר כי הפיגוע במרכול הוא "התקפה אנטישמית", אך הדגיש: "לפאנטים אין כל קשר לאיסלאם או לכל דת אחרת". הולנד שיבח את פעולות השוטרים: "אני רוצה להצדיע לכל מי שהשתתף במבצעים הללו. אני גאה בכם. אנחנו עם חופשי ולא ניכנע לטרור".

 

אירועי הטרור בצרפת החלו ביום רביעי, אז נכנסו האחים סעיד ושריף קואשי ו למשרדי המגזין הסטירי "שארלי הבדו" וירו למוות ב-12 בני אדם. לאחר הטבח נמלטו המחבלים בעזרתו של צעיר בן 18, חמיד מוראד, שמאוחר יותר הסגיר עצמו למשטרה. 

 

כוחות הביטחון הצרפתים החלו במצוד אחר המחבלים עד שאלו התבצרו עם שני בני ערובה בבית דפוס ליד בפריז בכפר דרמטן ואן-גואל. היחידה ללוחמה בטרור וחילוץ בני ערובה של צרפת הקיפה את המפעל וניהלה משא ומתן עם המחבלים. האחים הצהירו בפני הכוחות המיוחדים כי הם פועלים בשירות אל-קאעידה בתימן ואמרו להם: "נילחם עד הסוף".

 

בני הערובה, אחד שהיה עם המחבלים ואחר שהתחבא במבנה, סיפרו על שהתרחש בתוך בית הדפוס. מישל קטלנו טען כי הם היו אדיבים והבטיחו לו שהוא יהיה בסדר גמור, בעוד חברו התחבא בקרטון בקומה התחתונה ועדכן את המשטרה על התנהלות המחבלים. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חילוץ בני הערובה מהמרכול בפריז
מומלצים