שתף קטע נבחר

סעודיה מגנה ומלקה: בלוגר הוכה לעיני כל

ביום רביעי גינתה הממלכה את הטבח במגזין "שארלי הבדו" שלעג לנביא מוחמד וכינתה אותו "מעשה טרור פחדני". אך גינוי לחוד ועונשים לחוד. בסוף השבוע המשיכו הרשויות לבצע את עונשו של בלוגר שהורשע בהעלבת האיסלאם

סעודיה הייתה אחת המדינות הראשונות לגנות את הטבח במערכת העיתון הסאטירי "שארלי הבדו" בפריז, שרבים מכנים אותו 11 בספטמבר של צרפת נגד חופש הביטוי. אך זה לא מנע מהממלכה להמשיך בעונש החמור שהטילה על בלוגר סעודי שהשתמש באותו חופש ביטוי כדי לבקר את האיסלאם.

 

בשבוע שעבר החל פעיל זכויות האדם הסעודי והבלוגר, ראיף בדאווי, לרצות את 10 שנות המאסר ועונש המלקות שגזר עליו בית המשפט הסעודי בג'דה. בדאווי, בן ה-30, מייסד "הרשת הליברלית הסעודית", הורשע במאי 2014 ב"העלבת האיסלאם" לאחר שמתח ביקורת חריפה על משטרת הדת הידועה לשמצה בממלכה השמרנית. הוא נעצר על ידי השלטונות ב-2012.

 

 

בימים האחרונים הועלו לרשת סרטונים המתעדים את התקהלות ההמונים, בהם ילדים, סביב הפעיל הסעודי לצפייה ב-50 המלקות הראשונות שקיבל בדאווי מאחד אנשי הביטחון הסעודיים. כשאיש הביטחון הסעודי סיים את מלאכת ההלקאה בחלקו התחתון של גופו, צעק הקהל בהתלהבות "אללה אכבר" ומחא כפיים.

 

ביום רביעי האחרון, אז החלו להתפרסם הידיעות על הטבח במערכת המגזין הסאטירי "שארלי הבדו" שהיה ידוע בקריקטורותיו נגד הנביא מוחמד, גינתה סעודיה את המתקפה. מדובר במתקפת טרור פחדנית שהדת מוסלמית האמיתית דוחה בתקיפות".

 

במחלקת המדינה האמריקנית קראו בימים האחרונים לשלטונות בסעודיה לשקול מחדש את העונש של בדאווי ולבטלו וטענו כי העונש אכזרי. בארגון הזכויות הבינלאומי אמנסטי אמרו כי המלקות שקיבל בדאווי הן בבחינת אקט קשה של אכזריות שאסורה על פי החוק הבינלאומי.

 

עדי ראייה שהתראיינו לסוכנות הידיעות הצרפתית טענו כי בדוואי הובא למקום ברכב

משטרתי. לאחר שהוקראו בפניו האישומים נגדו הוא אולץ לעמוד עם הגב לקהל. הוא הולקה 50 פעמים, אך הצליח להישאר שקט במהלך ביצוע העונש. בשבוע הבא מחכות לו עוד 50 מלקות.

 

במאי 2014 אמרה רעייתו בראיון ל-ynet כי לא תוותר ותילחם למען שחרורו. "מאמצי סעודיה לשנות את תדמיתה כמדינה קיצונית נכשלו", אמרה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים