שתף קטע נבחר

ארונות הקורבנות בארץ. נמשך המצוד בצרפת

לקראת ההלוויה הממלכתית בירושלים, נחתה הלילה בנתב"ג טיסת אל-על עם ארבעת ארונותיהם של היהודים שנרצחו בפיגוע בהיפר-כשר. במשטרת פריז מחפשים אחר 6 חשודים: מצוד אחר הרכב השייך לאלמנת המחבל מהמרכול

הלילה (ג'), זמן קצר לאחר חצות, המריאה טיסת אל-על 326 מפריז בדרכה לנמל התעופה בן גוריון ועליה ארונותיהם של ארבעת היהודים שנרצחו בטבח בהיפר-כשר ברובע ה-12 בפריז ביום שישי. היא נחתה בנתב"ג סמוך לשעה 4:29. במקביל, המשטרה בצרפת מעריכה כי שישה מחבלים השייכים לחוליה שביצעה את פיגועי הטרור האחרונים עדיין חופשיים. אחד מהם נראה במכונית של אשת המחבל שרצח ארבעה במרכול הכשר. שוטרים בפריז אמרו לסוכנות הידיעות AP כי מנהלים מצוד אחר רכב קטן מסוג מיני קופר, השייך לאלמנת המחבל חייאת בומדיאן, שתועדה ככל הנראה בטורקיה,  משם עבר לסוריה.

 

הארונות, לפני ההמראה לישראל (צילום: EPA) (צילום: EPA)
הארונות, לפני ההמראה לישראל(צילום: EPA)

אבטחה מוגברת בפריז (צילום: AP) (צילום: AP)
אבטחה מוגברת בפריז(צילום: AP)

 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
(צילום: AFP)

 

טרור בפריז - כתבות נוספות:

תיעוד: אשת המחבל מפריז נכנסת לטורקיה

הבת נרצחה בפיגוע בתוניסיה, הנכד נרצח במרכול בפריז

במינוס 3 מעלות: תמונות בני הערובה במקרר

 

אנשי זק"א הגיעו לפריז וערכו את הארגונים האחרונים לקראת הטיסה עם ארונותיהם של יואב חטב, פרנסואה מישל סעדה, פיליפ ברהם ויוהן כהן. ההלוויה הממלכתית תתקיים היום ב-12:00 בבית העלמין גבעת שאול בירושלים. עוד לפני כן החל בבני ברק מסע הלוויה של חטב. ארונו מוצב בישיבת "כסא רחמים" בעיר ונישאים הספדים לזכרו בנוכחות בני המשפחה. לאחר מכן יצטרפו הארון והמלווים לטקס הממלכתי בירושלים.

 

מוציאים את הארונות מהמכון הפתולוגי בפריז בדרכם לישראל (צילום: יפה עירון-קוץ) (צילום: יפה עירון-קוץ)
מוציאים את הארונות מהמכון הפתולוגי בפריז בדרכם לישראל(צילום: יפה עירון-קוץ)

עוד קודם לכן הגיעו לנתב"ג אמבולנסים של מד"א כדי להעביר את הארונות. את מסע ההלוויה יאבטחו וילוו אמבולנסים, ג'יפים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועים ורכב חפ"ק של מד"א, שנתרמו כולם על-ידי יהודי צרפת.

 

בנוסף, למסע יתלווה צוות רפואי הכולל פסיכיאטר ושני חובשים מתנדבי היחידה הבינלאומית של מד"א, שילוו את משפחות ההרוגים, בהם ארוסתו של יוהן כהן, החל מההמראה מצרפת ולאורך כל מסע הלוויה.

 

בטקס ישתתפו וינאמו נשיא המדינה ראובן ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, יו"ר האופוזיציה יצחק הרצוג, שרים, ח"כים, רבנים וכן השרה הצרפתית לאיכות הסביבה והאנרגיה, סגולן רויאל.

ארבעת הנרצחים במרכול  ()
ארבעת הנרצחים במרכול

לקראת ההלוויה נערכת המשטרה לחסימת הצירים המובילים לבית העלמין. הנהגים הנוסעים לירושלים יוסטו מכביש 1 לכיוון מנהרת הארזים ולא תתאפשר נסיעה ממחלף ממוצא לכיוון גינות סחרוב.

 

הכניסה למתחם תתאפשר באמצעות אוטובוסים שייצאו מחניון הלאום בשדרות יצחק רבין. למגיעים ניתן יהיה להחנות בחניון הלאום ללא תשלום ומשם ייצאו שאטלים שיסיעו את הציבור לבית העלמין בגבעת שאול וחזרה ללא תשלום.

בני הערובה במקרר במרכול הכשר ()
בני הערובה במקרר במרכול הכשר

"חבל שיואב נקבר בישראל"

בתוך כך, חבריו המוסלמים של יואב חטב, אחד מארבעת הנרצחים בסופר היפר כשר בפריז, לא מבינים מדוע הוא נקבר בישראל. החברים, שפתחו לזכרו עמוד פייסבוק עם הודעות הספד וברכות לעילוי נשמתו בערבית, תוהים גם מדוע נמנע מהם להגיע להלווייתו בארץ.

 

"מעציב אותי מאוד שמשפחתו של יואב בחרה לקבור את בנה בישראל", כתבה רג'ה פרושיו בעמוד הפייסבוק שהוקם על ידי חבריו התוניסאים של חטב. "תוניסיה היא אדמת אבותיו, היינו יכולים ללכת להלוויה של אחד מאיתנו ולחלוק לו כבוד. אלא שמחר יהיו אלה זרים בישראל שיתאספו סביב קברו, תהי נשמתו ברוכה. האירוע הזה איבד מהסמליות שלו".

 

חטם שייב כתב בעמוד של חטב: "יואב, אתה תוניסאי, אתה תיקבר בתוניסיה, אדמת אבותיך. על הממשלה שלנו לעזור לאבא שלך שרוצה שבנו יישאר לצד המשפחה!". בהתייחסו לאביו של יואב, שמשמש כרב הקהילה היהודית בג'רבה, ציין שייב כי "מדובר באדם גדול, היהודים התוניסאים הם חלק חשוב מהחברה שלנו ואחים שלנו".

 

 

קרובת משפחה של חטב, שצפויה להגיע להלוויה, ביקשה משייב למחוק את הסטטוס שפרסם, אולם בקשתה גררה תגובות נזעמות. "תוניסיה היא הארץ שלך יואב! כן, זה אחינו לנשק", כתבה אישה בשם אלודי לקרובת המשפחה. אישה בשם בסימה הוסיפה: "למה למחוק? אנחנו לא מבינים!". גולש בשם מונסף ארפה ניסה לפשר: "אנחנו צריכים להבין שבשבילנו, תוניסאים חילונים או מוסלמים, תוניסיה היא האדמה המובטחת. אבל בשביל היהודים זו ישראל, כשם שיש מוסלמים שרוצים להיקבר במכה".

 

המפרסמים תגובות בעמוד הפייסבוק הביעו גם תרעומת בנוגע לשתיקת ממשלת תוניסיה על אודות רציחתו של חטב ושלושת הנרצחים הנוספים במרכול בפריז, שכולם היו ממוצא תוניסאי. בתגובה לפוסט שפרסם בנושא אחד מיוצרי העמוד, כתב גולש בשם מוחמד: "אתה תוניסאי לחלוטין, ולאף אחד אין זכות לקחת את זה ממך. חבל שהממשלה והחברה שלנו שכחו את זה".

 

חבריו של חטב העלו גם מחדש סטטוסים מהעמוד האישי שלו, ומציגים אותו כפטריוט תוניסאי, ורודף אחווה בין האזרחים המוסלמים והיהודים. שבועיים לפני שנרצח כתב חטב: "חמדולה חויה! תוניסיה קברטנה וואלמתנה טורבייה (ערבית) אנחנו אוהבים אותה ותמיד נאהב אותה! אין בנו שנאה, ואנחנו לא דוחים אף אחד, אנחנו אוהבים את החיים כמו שהים אוהב את גולט! (עיר נמל בתוניסיה)! תחיה תוניס, ארצנו היפיפייה!".

 

מאז הרצח נכתבו בעמוד מאות סטטוסים על ידי יהודים ומוסלמים שביכו את מותו. בין היתר פורסמו תגובות שבהן נכתב: "אני מוסלמית ואני בוכה בשבילך", "אללה ירחמך" ו"תנוח נשמתך".

 

בעל המרכול: "קרה לי נס"

בבוקר שאחרי הצעדה ההמונית בפריז, שלפי ההערכות הביאה לכיכר הרפובליקה יותר משלושה מיליון בני אדם, מנסים חברי הקהילה היהודית בפריז לחזור לשגרה. המוסדות היהודיים בצרפת נותרו סגורים, בהם בתי כנסת, מסעדות כשרות ובתי הספר היהודים. בהוראת המשטרה, הוצבו מאבטחים סביב משרדיהם של חברי הקהילה היהודית.

 

אחד מאנשי הקהילה שמנסה לחזור לשגרה הוא בעליו של המרכול היהודי, פטריס ואליד. "היה לי נס גדול. אני מתכוון למכור את העסק ולעלות לישראל", סיפר ואליד.

 

"אני לא יכול לחזור לעבודה. אני עדיין בהלם ולא מעכל שעובד שלי ועוד שלושה לקוחות נרצחו", אמר בעלי המרכול לחבריו שמקיפים אותו בבית החולים בבירת צרפת. באירוע הטרור, נפצע ואליד מירי בכתפו ומצבו, כך מעידים בני משפחתו, הולך ומשתפר בהדרגה. "קרה לי נס ואני מודה לאלוהים", הוסיף ואליד. "עוד כמה סנטימטרים והקליע היה חודר לי ללב. אני רוצה למכור את העסק שלי ולעלות לישראל".

 

בפיגוע בסופרמרקט נכח גם אחיו של ואליד, יואל, שעשה עלייה לישראל ונמצא בצרפת לחופשה ששינתה את חייו. "אין לי טענות על המשטרה והיא פעלה במקצוענות ועשו את כל מה שצריך היה לעשות", אמר יואל.

 

"הם נכנסו פנימה בנחישות כמו שצריך לעשות במלחמה. זה לא רק מלחמה בצרפת, זוהי מלחמה בטרור. בשבילנו היהודים בצרפת זוהי תחילתו של 'בלאגן'. אנחנו לא יודעים מה יהיה בעתיד". ואליד מאמין כי בשנה הקרובה יעלו כעשרת אלפים יהודים צרפתים לישראל. "כשיש פיגועים הכי טוב ליהודים להיות בארץ ישראל - אין כמו בארץ".

 

שמחה פלבר, שליח ההסתדרות הציונית העולמית לצרפת, סיפר כי מאז הפיגוע ישנה התעניינות מוגברת בעלייה לישראל ובסוכנות יקיימו הערכת מצב מחודשת. "רק עוד שבועיים-שלושה נדע אם זה בגלל מצב רוח או כוונות ממשיות".


פורסם לראשונה 12/01/2015 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: EPA
אנשי זק"א עם הארונות
צילום: EPA
מומלצים