שתף קטע נבחר

יואב גר בתוניסיה, נרצח בצרפת ונקבר בארץ

בישיבת "כיסא רחמים" בבני ברק החל מסע ההלוויה של יואב חטב, מנרצחי הפיגוע בהיפר כשר. "אין מקום בטוח בעולם, כולם צריכים לבוא לישראל", אמר הרב מאזוז. תמונות חדשות: המחבלים מ"שארלי הבדו" עם מטול רקטות

הוא גדל בתוניסיה, נורה למוות בצרפת ומובא למנוחות בישראל. בבני ברק השתתפו מאות בתחילת מסע ההלוויה של יואב חטב, אחד מארבעת נרצחי הפיגוע במרכול "היפר כשר" בפריז. ארונו הוצב בישיבת "כיסא רחמים" בעיר, ונישאו הספדים לזכרו בנוכחות בני המשפחה. לאחר מכן יצטרפו הארון והמלווים לטקס הממלכתי בירושלים, וחטב יובא למנוחות בבית העלמין בגבעת שאול.

 

בינתיים, נחשפו תמונות חדשות ממצלמות אבטחה, שבהן נראים האחים הרוצחים מ"שארלי הבדו", שריף וסעיד קואשי, שודדים תחנת דלק עם מטול רקטות. הם שדדו את תחנת הדלק יממה אחרי הטבח בפריז ויממה לפני שנורו למוות בחילופי האש עם השוטרים, אחרי התבצרות ממושכת.

עם מטול רקטות בתחנת דלק ()
עם מטול רקטות בתחנת דלק

האחים הרוצחים ()
האחים הרוצחים

מסע ההלוויה של חטב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
מסע ההלוויה של חטב(צילום: עידו ארז)

קרוביו של חטב (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
קרוביו של חטב(צילום: עידו ארז)

ראש ישיבת כיסא רחמים, הרב מאיר מאזוז, הזכיר את השואה בהספדו: "הטרוריסטים הם חלאת המין האנושי, אבל הקדושים לא נפלו לשווא. מיד אחרי השואה קמה המדינה. הקדושים יתפללו לכל עם ישראל ויודיעו לעולם כולו שאין מקום בעולם שהוא מפלט לעם ישראל. הטרור מכה באמריקה, באנגליה, באוקראינה ועכשיו בצרפת. אין מקום בטוח בעולם. אילו היו גודעים את הטרור באיבו לא היינו מגיעים לזה. השבוע נזכרו באיחור ועשו עצרת מיליונים. כולם צריכים להתאחד ולבוא לארץ ישראל". הוא גם ציין לשבח את המוסלמי שהחביא את בני הערובה בחדר הקירור ואמר: "הוא מחסידי אומות העולם, ויש לו חלק בעולם הבא".

 

הרב צמח מאזוז, ידיד משפחת חטב, אמר בהלוויה בבני ברק: "עם ישראל יכול להיות רגוע. הקדוש ברוך הוא יתנקם בכל אויבינו - ולא רק במי שהרג, אלא גם במי ששמח לאיד". ח"כ אלי ישי, הפוליטיקאי היחיד בטקס, הוסיף: "מחבל נתעב בא לרצוח יהודים באשר הם יהודים. זה אותו טרור שאנחנו חווים על בשרנו כאן בארץ ישראל".

 

ישי אמר כי הנרצחים זכו להיות קדושים ולמות על קידוש השם. "אתם זוכים להיטמן על רגבי עפר ארץ הקודש, שעליה התפללו וחלמו אבותינו ומסרו את נפשם". הוא ביקש לנחם את הוריו של חטב, בן 21, "שבאים לקבור את בנם במקום לקחת אותו לחתונה". הטקס הסתיים באמירת קדיש. יחד עם חטב נרצחו בהיפר כשר גם יוהן כהן, פיליפ ברהם ופרנסואה מישל סעדה. כולם יובאו למנוחות היום בגבעת שאול.

 

דודתו של חטב, יהודית בוכריס, נרצחה בהיותה בת 14 בפיגוע בבית הכנסת אל-גריבה באי התוניסאי ג'רבה ב-8 באוקטובר 1985. אמה טרנזה בוכריס, סבתו של יואב, גרה כיום באופקים. אביו, הרב בנימין חטב, סיפר על רגעי האימה שבהם התברר לו שבנו נמצא במרכול שעליו השתלט המחבל אמדי קוליבאלי: "ידעתי שבני עובד באזור והתקשרתי לטלפון שלו אבל הוא לא ענה. ידעתי שהוא שם. ב-18:30 התקשרו ואמרו שהוא בסדר. ב-19:00 אמרתי שאני רוצה לדבר איתו ואמרו 'חכה קצת'. ב-22:00 בלילה סיפרו לנו שהוא מת".

 

הגעת ארונות הנרצחים (צילום: קובי גדעון, לע"מ) (צילום: קובי גדעון, לע
הגעת ארונות הנרצחים(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

הלילה המריאה טיסת אל על 326 מפריז בדרכה לנמל התעופה בן גוריון, ועליה ארונותיהם של ארבעת היהודים שנרצחו בטבח בהיפר כשר ברובע ה-12 בפריז ביום שישי. היא נחתה בנתב"ג סמוך לשעה 4:29. מסע ההלוויה בירושלים יאובטח וילוו אותו אמבולנסים, ג'יפים, ניידות טיפול נמרץ, אופנועים ורכב חפ"ק של מד"א, שנתרמו כולם על-ידי יהודי צרפת. למסע יתלווה גם צוות רפואי הכולל פסיכיאטר ושני חובשים שילוו את משפחות ההרוגים, בהם ארוסתו של יוהן כהן.

 

במקביל, המשטרה בצרפת מעריכה כי שישה מחבלים השייכים לחוליה שביצעה את פיגועי הטרור האחרונים עדיין חופשיים. אחד מהם נראה במכונית של אשת המחבל שרצח ארבעה במרכול הכשר. שוטרים בפריז אמרו לסוכנות הידיעות AP כי מנהלים מצוד אחר רכב קטן מסוג מיני קופר, השייך לאלמנת המחבל חייאת בומדיאן, שתועדה ככל הנראה בטורקיה, משם עבר לסוריה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
מסע הלוויה של יואב חטב
צילום: עידו ארז
מומלצים