שתף קטע נבחר

שתי מועמדות ערביות במקום ריאלי: "מי שדורש שוויון, שיקיים שוויון לנשים"

עד היום ייצגו את נשות המגזר רק שלוש חברות כנסת. בבחירות לכנסת ה-20 צפויות לעשות זאת שתי נשים בלבד. הדרך לייצוג שוויוני עוד ארוכה: "מפלגה או רשימה שאין בה שוויון - אין בה היגיון", קובלות פעילות חברתיות בשטח

הפעילה החברתית עאידה תומא משובצת במקום החמישי ברשימה הערבית המשותפת לכנסת, והאישה הבאה בתור, חנין זועבי, משובצת במקום השביעי. בעיית הייצוג ממשיכה להטריד נשים רבות במגזר הערבי: "המפלגות הערביות עוד לא הבינו את מידת החשיבות לייצוג נשי הולם וממשיכות להדיר אותן מהרשימות", טוענות רבות מהן.  

 

  

עאידה תומא. במקום החמישי  ()
עאידה תומא. במקום החמישי

 

אגבאריה. "חוששת שהנשים שילמו את מחיר האיחוד הערבי שמתבשל" ()
אגבאריה. "חוששת שהנשים שילמו את מחיר האיחוד הערבי שמתבשל"
 

בעוד פחות מחודשיים יתקיימו הבחירות לכנסת ה-20, ועבור נשים במגזר הערבי מדובר בנושא כאוב: עד כה נבחרו לכנסת רק שלוש נשים מהמגזר. הנשים מקוות שהפעם הן ישולבו במקומות ריאליים, שישקפו את ההתקדמות שהן עשו בשנים האחרונות בתחומים מחוץ לפוליטיקה. בסקר האחרון חזו למפלגה הערבית המשותפת 12 מנדטים, אך ברשימה שגיבשו המפלגות שהתאחדו, מופיעות רק שתי נשים.

 

עוד לפני איחוד הרשימות אמרה העובדת הסוציאלית והפעילה הפוליטית-החברתית סמאח סלאימה אגבאריה שהיא חוששת שהנשים ישלמו את המחיר: "הייתי רוצה שישריינו לנשים אחד מכל שלושה מקומות ברשימה לכנסת. כל חברי הכנסת מברכים על הרעיון של שילוב נשים ברשימות שלהם, אך בפועל מוצגים בהן גברים בלבד. הדבר הזה לא מתקבל על הדעת יותר, כי באחריות המפלגות לקדם ולעודד נשים בעשייה הפוליטית. עלינו הנשים מוטלת האחריות לבקש מהם דין וחשבון".

 

חאג' יחיא. "הזדמנות מצוינת לשלב נשים במקומות ריאליים" ()
חאג' יחיא. "הזדמנות מצוינת לשלב נשים במקומות ריאליים"

עמותת תישרין בטייבה פועלת להעצמת החברה הערבית ולטיפוח מנהיגות פוליטית. נסרין חדאד חאג' יחיא היא רכזת הפרויקט מטעם העמותה. "הבחירות הקרובות היו הזדמנות מצוינת עבור המפלגות הערביות, בין שהן ירוצו במשותף ובין שבכמה רשימות, כדי לשלב נשים במקומות ריאליים. התקדמות נשים לעמדת מנהיגות תשפיע במידה רבה על החברה הערבית, ובייחוד על האמון בפוליטיקה ועל מעורבות חברתית ופוליטית".

  

ערמוש מחאמיד. "הידיים הפטריארכליות מעדיפות לבלום התקדמות נשים"  ()
ערמוש מחאמיד. "הידיים הפטריארכליות מעדיפות לבלום התקדמות נשים"

דוברת עיריית חיפה למגזר הלא-יהודי, סאמיה ערמוש מחאמיד: "הידיים הפטריארכליות מעדיפות לבלום ולחסום את התקדמות הנשים לזירה הפוליטית, ואם הן יתקדמו - הכיסא יישמט תחתן. בראייה היסטורית של ייצוג נשים ערביות בפוליטיקה בישראל, הן בבחירות המוניציפליות והן בבחירות הפרלמנטריות, ניתן לראות שהאישה הערבייה הראשונה שנבחרה לכנסת היא הח"כית לשעבר חוסנייה ג'בארה ממפלגת מרצ. לקח כמעט עשור מאז שחוסנייה ג'בארה החלה את כהונתה כח"כית (1999), ועד כהונתה של חברת הכנסת הראשונה מטעם מפלגה ערבית (חנין זועבי). השלישית שנכנסה לכנסת היא נאדיה חילו ממפלגת העבודה.

 

"בחירה של ערבייה מטעם מפלגה במגזר היא בבחינת הישג, אחד היעדים החשובים. זה שימח לבבות רבים, בעיקר נשים, שראו בזה הגשמה ואתגר כאחד. המצער הוא שהמודל הזה לא שועתק, אף על פי שחלק מהמפלגות הערביות מתנות ייצוג ריאלי של נשים ברשימות לבחירות המוניציפליות, אך כמעט אין נשים שעומדות בראש סיעה".

 

נר'ם נסראללה. "מפלגה או רשימה שאין בה שוויון - אין בה היגיון" ()
נר'ם נסראללה. "מפלגה או רשימה שאין בה שוויון - אין בה היגיון"
 

הפעילה הפוליטית והחברתית נרם נסראללה מקלנסווה: "למרות ההעצמה והמוביליות בתחום הציבורי והשפעתן החזקה של הנשים, המפלגות הערביות והכוחות הפוליטיים בחברה הערבית עדיין לא הבינו את מידת החשיבות לייצוג נשי הולם ברשימות הערביות. הן ממשיכות להדיר אותן מהרשימות לכנסת, תוך התעלמות מתרומתן לחברה. רשימת המועמדים אמורה לשקף את החברה שלנו ולכן אי-אפשר לוותר על המרכיב הנשי בייצוג שווה במפלגות. מפלגה או רשימה שאין בה שוויון - אין בה היגיון".

 

מייסם ג'לג'ולי, מנהלת תחום מנהיגות בקרן אברהם שמפעילה זה שנתיים תוכנית הכשרה למנהיגות פוליטית וציבורית לנשים, סבורה אף היא שיש התעלמות כמעט מוחלטת מהרצון של נשים להשתלב ברשימות לכנסת: "קבוצה של בוגרות תוכנית המנהיגות הפיצה עצומה הקוראת למפלגות לשלב נשים במקומות ריאליים. הקריאה מגיעה מהנשים עצמן, שיוצאות נגד ההתעלמות הכמעט-מוחלטת מייצוג הנשים במפלגות הערביות לאורך השנים. הן רוצות להיות בקדמת הבמה ולהשתתף בעיצוב העתיד של כולנו, ומקוות שהמפלגות ייענו לקריאה". העצומה שהתפרסמה לפני הצגת הרשימה המשותפת לא נפלה על אוזניים קשובות במיוחד ככל הנראה.

 

קורס למנהיגות נשים במגזר הערבי.הפיצו עצומה לשילוב נשים ברשימות ()
קורס למנהיגות נשים במגזר הערבי.הפיצו עצומה לשילוב נשים ברשימות

 

ג'לג'ולי. "התעלמות כמעט מוחלטת מייצוג הנשים במפלגות הערביות" ()
ג'לג'ולי. "התעלמות כמעט מוחלטת מייצוג הנשים במפלגות הערביות"
 

הפעיל הפוליטי עו"ד רדא ג'אבר: "המצב שבו הנשים הערביות מודרות מהזירה הפוליטית בחברה הערבית, הן המקומית והן הארצית, הוא תעודת עניות לכולנו. בניגוד למגמת השיפור המרשים שעשו הנשים הערביות במעמדן, בעיקר בתחום האקדמי, אין מגמה כזו בחיים הפוליטיים, זאת בעיקר בגלל אי-שילובן באופן אמיתי בפעילות הפוליטית והמפלגתית. מכאן הקושי שלהן להגיע לעמדת ההנהגה. בנוסף, יש חסם אינהרנטי בתוך המפלגות, 'צוואר בקבוק' של מנהיגות ותיקה, שחוסם טוענות וטוענים להנהגה. למשל, קבוצת הצעירים שנאבקים גם הם להתברג בהנהגה".

 

"לא נוכל כחברה במדינת ישראל שנאבקת להשיג

שוויון מלא, לפעול פנימית באופן המנוגד לתפיסה זו", מוסיף ג'אבר. "המפלגות חייבות לשריין מקומות ריאליים לנשים לכנסת הבאה ולאפשר לנשים להשתלב בפעילות הפוליטית שלהן בכל שדרות ההנהגה. מי שדורש שוויון מעל במת הכנסת, יואיל בטובו לקיים שוויון למחצית מהחברה שלו. נאה דורש נאה מקיים".

 

חברת הכנסת חנין זועבי טוענת אף היא שהייצוג של הנשים הערביות ברשימות לכנסת אינו משקף את הכוח והמשקל שלהן מחוץ לרשימות, לדבריה, יש הבדל בהתייחסות לייצוג נשים בין הזרמים השונים בחברה הערבית בישראל. "בתנועה האיסלאמית עניין הנשים אפילו לא נמצא בשיח שלהם", אומרת זועבי. "בשתי המפלגות החילוניות, בל"ד וחד"ש, רואים תמונה שונה. יש ייצוג של נשים במפלגות ובמוסדות שלהן, אבל בחד"ש זה נשאר ברמה התיאורטית, רק מדברים על הנושא וחוזרים לאותה פוליטיקה שבה דוחקים את הנשים. בבל"ד מתייחסים לעניין בצורה אמינה ורצינית ביותר. המפלגה החליטה לשריין מקומות לנשים בהחלטה היסטורית כבר ב-2007".

 

עאידה תומא, שזכתה במקום השני ברשימת חד"ש ומוקמה כאמור במקום החמישי ברשימה הערבית המשותפת, התייחסה לעובדה שככל הנראה יהיו רק שתי נשים מטעם המפלגה: "העיקר שתהיה ח"כ מוצלח שמבין את הכאב של האנשים ולהצליח באמת לשנות את מצבם. זה כבוד גדול שחברים וחברות בחד"ש ראו לנכון לתמוך בי. אני רואה בכך אחריות גדולה במיוחד במצב הפוליטי הקיים. כולי תקווה שאצליח לעמוד במשימה הקשה שהוטלה על כתפיי עם חבריי באותה רשימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
חנין זועבי. הראשונה שנבחרה לכנסת מטעם מפלגה מהמגזר הערבי
צילום: עידו ארז
מומלצים