שתף קטע נבחר

הבוקר: כחצי מיליון תלמידים ישבתו - "שלא יילחמו על הגב שלנו"

תלמידי החטיבות והתיכונים שובתים במחאה על כך שארגון המורים החליט להפסיק ללוות את הטיולים השנתיים. מועצת התלמדים ארגנה טיולים עבור הנערים השובתים. "דורשים פתרון ולא מוכנים להיות קלף מיקוח בסכסוך"

מחאת התלמידים שלא יוצאים לטיולים שנתיים זה חודשיים עולה מדרגה היום (ד'), עם כחצי מיליון תלמידי ז'-י"ב שצפויים להיעדר מהלימודים. הם נקראו אמש על-ידי יו"ר מועצת התלמידים גל יוסף לא להגיע למוסדות הלימוד, מחאה על עיצומי המורים שמסרבים ללוות את הטיולים. במועצה הזמינו את התלמידים לטייל במקום ללמוד - אבל רק 200 מהם נענו.

 

"אנחנו יוצאים לשביתה שתימשך נכון לעכשיו עד שבת, ומקווים שלא נצטרך לנקוט צעדים נוספים בתחילת שבוע הבא", הצהירה יוסף. "הוצאנו מכתבים למנהלים שבהם ביקשנו מהם לתמוך בנו. יש בתי ספר בודדים שבהם המנהלים עושים בעיות לתלמידים ואנחנו מטפלים בהם באופן נקודתי". מועצת התלמידים הארצית תכננה להוציא בשיתוף החברה להגנת הטבע טיולים ברחבי הארץ, אולם בשל ההיענות הלא גבוהה הוחלט להציע רק שני יעדים במקום שלושה: מעיינות הסטף ורמת הנדיב. 


הפגנה שיזמו באחרונה התלמידים. "לא על הגב שלנו" (צילום: ספיר מזרחי) (צילום: ספיר מזרחי)
הפגנה שיזמו באחרונה התלמידים. "לא על הגב שלנו"(צילום: ספיר מזרחי)

יובל סעדון, תלמידת י"ב מאשקלון, סיפרה אמש כי "אני לא מתכוונת ללכת מחר לבית הספר ובמקום זה אלך לטיול בירושלים. המחאה הזו חשובה לנו מאוד. מחר אמור להיות לי יום ממש חשוב ברמה הלימודית - אנחנו בתקופת בגרויות החורף - אבל החלטתי שהמאבק שלנו חשוב הרבה יותר. אנחנו מבינים את המורים אבל דורשים לא לעשות את המלחמות על הגב שלנו. לחלקנו מדובר בטיול האחרון במערכת החינוך, וברגע שהוא בוטל ספק אם נצליח לקיימו".

 

מיתר כלפון, תלמידת י"ב מעפולה, מתכוונת להגיע היום לבית הספר לצורך בחינת המתכונת באזרחות ולאחריה תחזור לביתה. "ניסו לדחות לנו את הבחינה ללא הצלחה, אבל סיכמנו עם הנהלת בית הספר שאחרי המתכונת אנחנו הולכים וזה מקובל עליהם. לטיולים יש ערך מאוד חשוב מבחינתי וברגע שלוקחים אותם מאיתנו, המורים פוגעים גם בעצמם. אני מקווה שיימצא פיתרון בהקדם, בינתיים אנחנו נשארים בבית".

 

החלטת ארגון המורים להימנע מליווי הטיולים השנתיים התקבלה

מפני שמשרד החינוך טרם הסדיר את סוגיית האחריות הפלילית שמוטלת על המורים בעת פציעת תלמידים בטיולים. בעקבות כך נעצרה היציאה לטיולים השנתיים בחודשיים האחרונים. יו"ר ארגון המורים ארז טוען כי פגיעה של תלמיד במהלך טיול מובילה לאחריות בלעדית של המורים. השבוע הוא החריף את העיצומים והודיע כי המורים יפסיקו ללוות תלמידים גם להצגות.

 

גם מדריכי הטיולים זועמים על ההחלטה, והיום הם יפגינו בשעה 17:00 מול משרדי ארגון המורים בתל אביב. דובר הארגון גילי שטרן אמר: "ההחלטה הזו פוגעת בפרנסה שלנו ברמה של אפס משכורת. ביטלו לנו טיולים, ואנחנו לא מקבלים שכר. מדובר על שכר של 7,000-5,000 שקל. חסינות פלילית למורים זו דרישה שאיננה הגיונית בשום צורה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ספיר מזרחי
הפגנת תלמידים (ארכיון)
צילום: ספיר מזרחי
צילום: ירון ברנר
יו"ר מועצת התלמידים גל יוסף
צילום: ירון ברנר
מומלצים