שתף קטע נבחר

לשוויץ נמאס שאזרחיה מזמינים פיצה מגרמניה

קשרי הסחר בין השכנות אינם כפי שהיו. השווייצרים שמתגעגעים לימים שבהם יכלו לחייג לחו"ל וליהנות מהמאפה, יצטרכו להסתפק בבצק הביתי

גרמניה לא תשקוט ולא תנוח, כך נראה, עד שגם שכניה משוויץ יוכלו להזמין פיצות מתחומה. איגוד תעשיינים וסוחרים גרמנים הוביל בשנה האחרונה יוזמה עיקשת להחרגת משלוחי הפיצה מסל המוצרים שחייבים במכס, אך רשויות המכס השווייצריות החליטו להותיר את האיסור על כנו.

  

עוד חדשות בעולם :

נלכד תומך דאעש שתכנן טבח בגבעת הקפיטול

פינה של תקווה: בית היתומים היהודי באודסה

 

נדמה שחובבי הפיצה בגבולה הצפוני של שוויץ מתגעגעים לימים שבהם יכלו לחייג לפיצריות בגרמניה השכנה, להתלבט בין זיתים לפטריות ולקבל תוך זמן קצר לבתיהם פיצה תוצרת חוץ. עד לפני שנה - אז החליטו רשויות המכס במדינה להפסיק לפטור ממכס משלוחי אוכל - היה הנוהג דרך יעילה לחסוך בהוצאות במדינה היקרה למחיה. לאחרונה התנפצה התקווה מחדש.

פרנק שוויצרי ומטילי זהב. לתשלום על פיצות מתוצרת מקומית בלבד (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
פרנק שוויצרי ומטילי זהב. לתשלום על פיצות מתוצרת מקומית בלבד(צילום: רויטרס)

במהלך השנה החולפת קידם ארגון תעשיינים וסוחרים מהאזור הגרמני הסמוך יוזמה להשבת המצב לקדמותו. למרבה אכזבתם, רשויות המכס השכנות דחו את היוזמה והעדיפו לסייע לכלכלה המקומית. "אנחנו מצרים על ההחלטה, אך נמשיך לפעול לטובת חברי הארגון למציאת פתרון לבעיה", אמר מנהל הארגון בתגובה.

 

המחיה בשוויץ ידועה כאחת היקרות בעולם, לעתים גם למשתכרים בפרנקים. הערים ציריך, ז'נבה, ברן ובאזל ניצבות בעשור האחרון בראש טבלת הערים היקרות ביותר בגלובוס. סיבה שבוודאי הובילה להזמנות מעבר לגבול. במשאל עם שנערך בחודש מאי האחרון דחו השווייצרים את ההצעה לקבוע שכר מינימום שמקביל ל-86 שקלים לשעה. לו ההצעה עברה, שוויץ הייתה הופכת למדינה שבה שכר המינימום הוא הגבוה בעולם.

 

איגודים מקצועיים במדינה תמכו בקביעת שכר המינימום וטענו כי הוא יסייע להילחם בעוני שפושה במדינה, שבה לעתים גם מי שמרוויחים יותר מ-3,500 פרנק שווייצרי בחודש (13,500 שקלים) מתקשים לסגור את החודש. בשוויץ לא קבוע כיום שכר מינימום לאומי, אולם השכר החציוני לשעה עומד על 37 דולר (128 שקלים).

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אנטולי מיכאלו
פיצות מגרמניה? חלום נושן
צילום: אנטולי מיכאלו
מומלצים