שתף קטע נבחר

מעצר הסתבך: מח"ש תחקור הרג הצעיר ברהט

במהלך פעילות נגד תחנת סמים בעיר הותקפו השוטרים באבנים על ידי תושבים והשתמשו בנשק. סמי אל-ג'אהר (22) נהרג וברהט הוכרזה שביתה מקומית. ראש העיר: "ירו בו לעיני אמו". המשטרה: משתפים פעולה עם מח"ש

פעילות משטרתית נגד תחנת סמים באחת השכונות ברהט הסתיימה אמש (יום ד') במותו של תושב העיר, סמי אל-ג'אהר (22), ובפציעתם של שלושה שוטרים באורח קל. בעיר הוכרזה שביתה מקומית למשך שלושה ימי אבל במחאה על מותו של הצעיר, שלטענת המשפחה נהרג מירי השוטרים.

 

עוד בחדשות:

 

ראש העיר טלאל אל-קירנאווי אמר כי אל-ג'אהר נורה בחצר הבית מול עיניה של אמו, אך במחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) עדיין בודקים את האירוע, ובמשטרה מדגישים שנסיבות מותו של הצעיר אינן ברורות עדיין. על פי המשטרה, המעורבים משתפים פעולה באופן מלא עם מח"ש. פעילות השוטרים נגד תחנת הסמים עוררה מהומה במקום. הם עצרו שני חשודים ולאחר מכן הותקפו על ידי המון ונסקלו באבנים. השוטרים סיפרו שירו באוויר כדי לחלץ את עצמם ואת העצורים.

 

אחרי האירוע קיים מפקד המחוז הדרומי, ניצב יורם הלוי, הערכת מצב, ובסיומה הוחלט שחקירת האירוע תוטל על היחידה המרכזית במרחב נגב. בסיום הישיבה נפגש מפקד מרחב נגב, תת-ניצב אמנון אלקלעי, עם ראש עיריית רהט וצוותו. אל-קירנאווי אמנם ציין שהוא מברך את הפעילות נגד נגע הסמים, אך הוסיף בשיחה עם ynet: "הצעיר חזר מעבודתו ונורה. אביו התלונן בעבר במשטרה על צעירים שבאים ומוכרים שם סמים וביקש לטפל בהם. ייתכן שהיד הייתה קלה מדי על ההדק. נדרוש תשובות. נפנה למפכ"ל וליועץ המשפטי בדרישה לחקור עד תום את האירוע".

 

במשטרה חוששים כי המקרה עלול להסלים את היחסים עם תושבי רהט, וכי הדבר עלול להוביל לאירועי אלימות נוספים. תנ"צ אלקלעי: "המשטרה תנקוט אפס סובלנות כלפי אלו הנוקטים אלימות כלפי שוטרים המבצעים את עבודתם. המשטרה מתייחסת לזירת הירי כזירת פשע חמור לכל דבר ועניין".

 

בסוכת האבלים שהוקמה בסמוך למקום האירוע תקפו בני המשפחה בחריפות את המשטרה וטענו שהירי בוצע קודם אל הקורבן ורק אחר כך לאוויר. לטענתם, אל-ג'אהר חזר הביתה מעבודתו במפעלי ברום ולא היה קשור לתחנת הסמים.

 

קרוב משפחתו: "הוא נרצח בדם קר על ידי השוטרים. רק אחר כך הם ביצעו ירי באוויר. אני מתפלא שלא נפגעו עוד אנשים. היו פה ילדים ונשים. מתנהגים אלינו כמו אל חיות והיד שלהם קלה על ההדק. מדובר במשפחה שתרמה למדינה. דוד של הנרצח נפל במלחמת יום כיפור. סבא שלו נכה צה"ל".

 

קרובת משפחה אחרת הוסיפה: "ראיתי את השוטר מכוון ויורה. ראיתי אותו מתקפל ומחזיק את הבטן. בהתחלה חשבתי שנפגע ברגל. ואז הם התחילו לירות באוויר".

 

קרוב אחר סיפר שהאלימות כלפי התושבים הבדואים נמשכה גם אחרי האירוע ברהט. אחרי שאל-ג'אהר פונה הוא נסע אחרי האמבולנס: "כשהגעתי למד"א עצרתי בחניה. פתחו את הדלת של הרכב שלי שוטרים, הוציאו את הנוסע שישב לידי והיכו אותו. אחד השוטרים כיוון לעבר הראש שלי אקדח. אני לא יודע למה. אגיש בהמשך תלונה למח"ש".

 

גורם במשטרה אמר בגובה: "לא כיוונו אקדח לראש של אף אחד. המון משולהב תקף את השוטרים שהיו בעת ביצוע תפקידם מול תחנת סמים שראש העיר ביקש לטפל בה. לאחר שנעצרו החשודים השוטרים הותקפו בברוטליות והגנו בגופם על העצורים".

 

יו"ר הוועדה למניעת אלימות בעיר, עטווה אבו מדיעם: "המשטרה הרגה אותו בדם קר והיא לא יכולה לחקור את עצמה. נבקש להקים ועדת חקירה ובדיקה בשיתוף נציגים מהמגזר הבדואי. מה שהיה כאן זו זירת מלחמה. למרות שהמשטרה נלחמת נגד נגע הסמים, אסור שחפים מפשע ישלמו את המחיר".

 

בישיבת המועצה המיוחדת שהתקיימה הבוקר האשימו חברי המועצה והנהלת העירייה את המשטרה בגרימת מותו של אל-ג'אהר: "לא יכול להיות שבכל מקרה, גם אם מדובר באירוע אלימות, המשטרה תשתמש בנשק חי".

 

ממח"ש נמסר: "בנסיבות שעדיין נבדקות הובהל תושב השכונה שהיה פצוע אנוש לבית החולים כתוצאה מירי, ושם נקבע מותו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים