שתף קטע נבחר

ישראל לשרה השבדית: "לא נאבטח אותך"

כך התישו בירושלים את היריבה החדשה באירופה: למרות הזעם על ההכרה במדינת פלסטין, התעקשה שרת החוץ השבדית לבקר בארץ. הובהר לה כי לא תפגוש את ראשי המדינה ולא תזכה לביקור ממלכתי

מאחורי הקלעים של המשבר עם שבדיה: בסוף השבוע השתלחה בישראל שרת החוץ השבדית, מרגוט וולסטרום, בביקורת נוקבת על המדיניות "התוקפנית ביותר" של הממשלה בירושלים, והתלוננה שישראל מגזימה בתגובתה להכרת שבדיה במדינה פלסטינית. אמש (שבת) התברר הרקע לכעס השבדי.

 

גורם מדיני בכיר הסביר כי השרה השבדית נאלצה לבטל ביקור מתוכנן בארץ בעקבות הערמת קשיים מצד ישראל. וולסטרום תכננה להשתתף בישראל באירוע לזכר ראול ולנברג, וקיוותה גם לנצל את ההזדמנות לביקור בשטחי הרשות הפלסטינית. 

ראש בראש: השר ליברמן והשרה השבדית וולסטרום ()
ראש בראש: השר ליברמן והשרה השבדית וולסטרום

 

לפי הגורמים בירושלים, השרה השבדית ניסתה לכפות על ישראל ביקור, ולא הבינה את "הרמזים" בדבר היותה אישיות בלתי רצויה. תחילה הבהירה ישראל כי נשיא המדינה, ראש הממשלה ושר החוץ לא יוכלו להיפגש עם השרה. בהמשך הובהר לשבדים כי לא יזכו לאירוח רשמי ממלכתי, ולכן עליהם להסתפק בביקור פרטי. כאשר שאלו בשטוקהולם מי יאבטח את וולסטרום, השיבו בירושלים כי האורחים מוזמנים להגיש בקשה להגיע עם מאבטחים משלהם. לבסוף נואשו השבדים, והודיעו כי הביקור נדחה, לטענתם בגלל "אילוצי לוח זמנים".

 

בראיון שהעניקה בסוף השבוע השרה השבדית היא אמרה כי ממשלתה אמנם תומכת בישראל, "אבל מאמינה שהמדיניות הישראלית אגרסיבית מאוד". היא ציינה כי ישראל "ממשיכה עם מדיניות ההתנחלויות, הרס הבתים, והמשך הכיבוש שכולל השפלת פלסטינים - דבר שמקשה על תהליך השלום". לטענתה, התגובות המדיניות של ישראל יצאו מפרופורציה. "הדרך שבה הם מדברים עלינו לא מקובלת", אמר השרה, "זה הרגיז לא רק אותנו - אלא גם את האמריקנים".

 

"יש גבול להתנהגות שבדיה"

שבדיה, תחת הממשלה החדשה בהובלת המפלגה הסוציאליסטית, הפכה למדינה המרכזית הראשונה באיחוד האירופי שמכירה במדינת פלסטין. המהלך גרר תגובה נזעמת מצד ישראל שהחזירה את שגרירה להתייעצות בארץ, אך מאז החזירה אותו (בעיתוי סמלי, כ"ט בנובמבר). התקדים השבדי גרר הכרה בבתי מחוקקים של מדינות אירופיות נוספות, בהן צרפת, בריטניה, אירלנד וספרד.  

נציגים פלסטיניים מקבלים הכרה בפרלמנט בספרד. כדור שלג שהתחיל בשבדיה (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
נציגים פלסטיניים מקבלים הכרה בפרלמנט בספרד. כדור שלג שהתחיל בשבדיה(צילום: רויטרס)

 

גורם מדיני בכיר בירושלים אמר כי דבריה של השרה השבדית מעידים על "אי-צדק והיתממות שזועקת לשמים". לדברי הגורם, "השבדים ידעו היטב שאנחנו כועסים על ההחלטה שלהם. התקדים הראשון של שבדיה, שמתיימרת להיות מדינה שוחרת שלום, הוא אמירה חזקה שיכולה להיות אמירה סוחפת. הבהרנו להם שגם אחרי שהשגריר הוחזר לשטוקהולם, הכעס לא נגמר. יש גבול להתנהגות שלהם.

 

"מה הם חשבו, שנפרוס שטיח אדום לשרת החוץ השבדית אחרי התנהגות כזו?

השבדים לא הבינו את הרמז שאנחנו לא רוצים שהביקור שלה ייערך בעת הזאת, בטח לא בתקופת בחירות. הם החליטו שזה לא מתאים להם והתעקשו להגיע. הם ניסו לכפות עלינו ביקור. היה ברור לנו שהם רוצים לקצור את פירות ההחלטה מול הפלסטינים", אמר הגורם, בהתייחסו לכוונת השרה לבקר גם בשטחי הרשות.

 

בפרוץ המשבר עם הממשלה החדשה בשבדיה פתחו בתקשורת השרה השבדית ושר החוץ הישראלי אביגדור ליברמן בחילופי עקיצות. ליברמן אמר כי על ממשלת שבדיה להבין שהיחסים במזרח התיכון "מורכבים יותר מרהיט להרכבה עצמית של איקאה". וולסטרום לא נותרה חייבת, ואמרה כי תשמח "לשלוח לשר החוץ הישראלי ליברמן חבילה להרכבה עצמית של איקאה". היא המשיכה והקבילה את מלאכת ההרכבה ליחסים בינלאומיים: "הוא יראה שהיא דורשת פרטנר, שיתוף פעולה והוראות הרכבה טובות".


פורסם לראשונה 17/01/2015 23:25

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
שרת החוץ של שבדיה מרגוט וולסטרום
צילום: AFP
מומלצים