שתף קטע נבחר

פיצוץ בגדה וימין קיצוני: האתגרים של נומה

המטה הכללי החדש, שנבנה בתפר שבין גנץ לאיזנקוט בלי בוגרי מלחמת לבנון הראשונה, מסמן כמה מטרות כשהבולטת בהן היא עיכוב פרוץ עימות מזוין בגדה. במקביל, אלוף אלון יחלום רמטכ"לות מאגף המבצעים, תא"ל סטריק מגיע לפיקוד העורף מליבת העשייה ואלוף במיל' רוסו שב לקדמת הצמרת

אלוף שחוזר מהבית לצמרת צה"ל, אלוף שהפתיע עם קידום לתפקיד הכי רגיש, ואלוף שעדיין חולם להיות רמטכ"ל: סבב המינויים במטה הכללי, שנקבע אתמול (יום א') על ידי שר הביטחון הרמטכ"ל ומחליפו המיועד, הופך את פיקוד המרכז, בפעם השנייה ברציפות, לפיקוד שבו המפקד הנכנס לא שימש קודם לכן בתפקיד מטה.

 

עוד בחדשות:

יעלון אחרי התקיפה: "עם בוז'י וציפי הייתה מוקמת חמאסטן"

יש עתיד: נתניהו פעל במודע בניגוד לחוק

 

 (צילום: אלעד גרשגורן, גיל יוחנן, אלעד לוי, אמיר כהן, אלכס קולמויסקי) (צילום: אלעד גרשגורן, גיל יוחנן, אלעד לוי, אמיר כהן, אלכס קולמויסקי)
(צילום: אלעד גרשגורן, גיל יוחנן, אלעד לוי, אמיר כהן, אלכס קולמויסקי)

 

בפעם הקודמת היה זה מפקד פיקוד מרכז היוצא, אלוף ניצן אלון, שמונה לתפקיד בעת שעמד בראש אוגדת איו"ש, בעלת הזיקה המשמעותית לפיקוד מרכז. מי שהפתיע בזינוק לצמרת המטכ"ל הפעם הוא אלוף רוני נומה, שעד לפני כחצי שנה ענד דרגות תת-אלוף.

 

נומה הספיק לשרת בחודשים האחרונים כמפקד פיקוד העומק, בדרגת אלוף, אך מביא עמו רקורד עשיר במגוון תפקידים בלחימה ובהדרכה, בעיקר במבצעים המיוחדים: הוא פיקד על האוגדה המובחרת 98 (עוצבת האש), על יחידות העילית שלדג ודובדבן אך גם על גדוד בצנחנים, על חטיבת הנח"ל ועל החטיבה המרחבית בנימין, החולשת על רמאללה, בשיאה של האינתיפאדה השנייה.

אלוף נומה. רקורד עשיר במגוון תפקידים (צילום: אלכס קולומויסקי) (צילום: אלכס קולומויסקי)
אלוף נומה. רקורד עשיר במגוון תפקידים(צילום: אלכס קולומויסקי)

האתגר המרכזי שיעמוד בפני נומה הוא הפיכת 2015 כשנת המפנה בגדה: אחרי כמה שנים שקטות באופן יחסי עם תיאום ביטחוני פורה, אדי הדלק שהצטברו עם שורה של פיגועים בשנתיים האחרונות שמקורם ביהודה ושומרון, עלולים להתפוצץ עד כדי אובדן שליטה בגדה.

 

אי-ריסון המנגנונים על הפגנות המוניות לצד ייאוש כלכלי, שמוזן בין היתר על ידי הקפאת כספי הרשות כעונש ישראלי על הצטרפות הפלסטינים לבית הדין הבינלאומי בהאג, מסמנים את הגדר כ"דבר הבא" במכלול האיומים על ביטחון ישראל.

 

שני אירועים משמעותיים יתרחשו במרס הקרוב: אבו מאזן יחגוג 80 להולדתו ובמקביל תיכנס לתוקפה באופן רשמי הצטרפות הפלסטינים ל"אמנת רומא", מה שיהפוך את התביעות נגד בכירים ישראלים בגין פשעי מלחמה לעניין בר-קיימא.

 

באותו הזמן יוגש דו"ח "ועדת שאבאס", שבדקה חשדות לפשעי מלחמה במהלך מבצע "צוק איתן". פרסום הדו"ח צפוי להגביר עוד יותר את הלחץ נגד ישראל בגדה ולערער את הלגיטימציה שלה. אלוף נומה יצטרך "לדרוך על הביצים מבלי שיישברו", כפי שהצליח אלוף ניצן בסיוע גורמי התיאום והקישור לעכב כמה שיותר את פרוץ העימות המזוין בגדה.

יהיה לו יותר קשה להתמודד על תפקידי הצמרת. אלוף אלון (צילום: בן אברהם, במחנה) (צילום: בן אברהם, במחנה)
יהיה לו יותר קשה להתמודד על תפקידי הצמרת. אלוף אלון(צילום: בן אברהם, במחנה)

מפקד הפיקוד היוצא אלון, קצין מבטיח שהוזכר כמועמד עתידי לתפקיד הרמטכ"ל, יישאר במטה הכללי אולם בתפקיד מטה. הוא ימונה לראש אגף המבצעים ויחליף בתפקיד את אלוף יואב הר-אבן. לאלון יהיה קשה יותר בעוד שלוש-ארבע שנים להתמודד על תפקיד סגן הרמטכ"ל מול מפקד פיקוד הצפון החדש אלוף אביב כוכבי (שאף הוא מסומן לתפקיד הרמטכ"ל) או לסגנות הבאה אחרי אלוף יאיר גולן.

 

הנבואות לאלון לא התממשו 

אחד מנושאי החפיפה העיקריים בין נומה לאלון יעסוק בסוגיה הנפיצה של יחס פעילי הימין הקיצוני והנהגת המתנחלים למפקד פיקוד המרכז. לא מעט נבואות חזו כי חיכוכים שנרשמו בין אלון בהיותו מפקד אוגדת איו"ש לפעילי ימין קיצוני יתעצמו עם קידומו לתפקיד הבכיר ביותר הרלוונטי לגביהם, אולם אלון הצליח לסיים כהונה בצורה שקטה יחסית, תוך הידברות פורה וחיזוק הקשר עם הנהגת יש"ע.

 

מי שעלולים להיזכר בפעולותיו של נומה הם הגורמים הקיצוניים ביהודה ושומרון. במהלך ההתנתקות לפני כעשור פיקד נומה על פינוי ההתנחלות חומש. אחת ההחלטות המשמעותיות שיקבל מפקד הפיקוד החדש בעוד כמה חודשים נוגעת להארכה או לביטול צו תפיסת הישיבה ביצהר, המשמשת בחודשים האחרונים כבסיס לפלוגת מג"ב בשל שורת התנכלויות מצד קיצונים נגד כוחות הביטחון.

תא"ל סטריק. מפקד פיקוד העורף החדש (צילום: אמיר כהן) (צילום: אמיר כהן)
תא"ל סטריק. מפקד פיקוד העורף החדש(צילום: אמיר כהן)

מפקד פיקוד העורף החדש, תת-אלוף יואל סטריק, מגיע כמו קודמיו לפיקוד ה"אזרחי" מליבת העשייה המבצעית, אחרי שפיקד בעבר על חטיבת גבעתי ועל אוגדת הגליל. מי שעשוי להתאכזב מהסבב הנוכחי הוא מפקד פיקוד העורף היוצא, אלוף אייל אייזנברג, שעלול למצוא עצמו מחוץ לצבא.

 

אייזנברג ידוע כאדם שפיו ולבו שווים, תכונה שספק אם יצרה כלפיו אהדה בקרב מקבלי ההחלטות. יחד עם זאת, הוא הוביל את פיקוד העורף בהצלחה יחסית בשתי מערכות משמעותיות: "צוק איתן" ו"עמוד ענן", בהן נרשם מניין אזרחים הרוגים נמוך לעומת ירי בלתי-פוסק של אלפי רקטות מהרצועה. לצד זה הוא שדרג את יכולות הפיקוד בהקמת נפה (מקבילה לחטיבה) סדירה ותרגילי העורף השנתיים תחת פיקודו שיפרו את מוכנות האזרחים והרשויות.

 

אייזנברג עשוי להתמודד על התפקידים הפנויים שנותרו במטכ"ל וצפויים להתפנות: אגף התכנון, אגף התקשוב ואגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה. מאוכזב נוסף הוא מפקד הגיס הצפוני אלוף נועם תיבון, המרכז בחודשים הללו את התחקירים המרכזיים על האירועים החריגים במבצע "צוק איתן", והוזכר כמועמד לפקד על פיקוד מרכז. פרשננו לענייני צבא רון בן ישי דיווח כי בעקבות ההחלטה בחר תיבון לפרוש מהצבא.

חוזר לצבא. אלוף במיל' רוסו (צילום:הרצל יוסף) (צילום:הרצל יוסף)
חוזר לצבא. אלוף במיל' רוסו(צילום:הרצל יוסף)

בתוך כך, אלוף במיל' טל רוסו חוזר לקדמת הצמרת במטכ"ל: הרמטכ"ל המיועד, אלוף גדי איזנקוט, דחף את מפקד פיקוד הדרום לתפקיד מפקד פיקוד העומק, שאותו הגה מחדש. רוסו, שלא קיבל את סגנות הרמטכ"ל והספיק להיות שנתיים באזרחות, יכהן בתפקיד במסגרת שירות מילואים וכראש מפקדה

מטכ"לית שמבוססת ברובה על אנשי המילואים. עם זאת מדובר בתפקיד משמעותי בליבת המלחמה שבין המערכות, שצה"ל מנהל מאחורי הקלעים נגד התעצמות האויב.

 

הסבב הנוכחי גם מעצים את הצערת המטכ"ל הנוכחי: אם עד לפני ארבע-חמש שנים עוד ניתן היה למצוא כמה אלופים שנושאים על דש מדיהם את אות מלחמת יום הכיפורים, בסבב הנוכחי אין ולו קצין אחד שקודם ונושא אפילו את אות מלחמת לבנון הראשונה: אלון, נומה וסטריק התגייסו לצבא בין השנים 1983 ל-1985.

 

הרמטכ"ל רב-אלוף בני גנץ, שבעוד פחות מחודש יפשוט את מדיו, משלים בסבב הנוכחי את מרבית המינויים של המטכ"ל בכהונתו. איזנקוט יצטרך ככל הנראה בשנה הראשונה לכהונתו להתמודד עם מינויים לא פחות משמעותיים: מפקדים חדשים לחיל האוויר, חיל הים ופיקוד הדרום.


פורסם לראשונה 18/01/2015 22:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ליאור עפרון, במחנה
אלוף נומה
צילום: ליאור עפרון, במחנה
מומלצים