שתף קטע נבחר

שני טילים ממסוק: כך נהרגו מורנייה והגנרל

שישה אנשי צבא איראנים, בהם גנרל, ושישה אנשי חיזבאללה - בהם בנו של עימאד מורנייה - נהרגו בתקיפה הישראלית בשטח סוריה. עיתון לבנוני: הם נעו בצ'ירוקי ובקיה סראטו, ולאחר שהתרחקו מבסיס כוח האו"ם - ירה לעברם מסוק שני טילים. בצהריים הגיעו רבבות להלוויתו של ג'יהאד מורנייה

שני טילים, שני כלי רכב, 12 הרוגים. בעיתון אל-אחבאר פרסמו הבוקר (יום ב') פרטים על התקיפה שיוחסה לישראל, ובה נהרגו בין היתר בנו של עימאד מורנייה וגנרל איראני בכיר. לפי גרסתם, השניים ופעילים נוספים, בהם אנשי חיזבאללה וחיילים איראנים, נעו בשני כלי רכב בחלקו הצפוני של מחוז קוניטרה, במרחק כשבעה קילומטרים מהגבול עם ישראל.  

 

 

ששת אנשי חיזבאללה שחוסלו בתקיפה ()
ששת אנשי חיזבאללה שחוסלו בתקיפה
 

לפי הדיווח, אחרי ששני כלי הרכב, מסוג צ'ירוקי וקיה סראטו, התרחקו כ-400 מטר מהבסיס של כוח אונדו"ף לעבר הכפר חדר, לפני המטה של הכוחות להגנת המולדת - הכוחות הסמי-צבאיים שפועלים בשירות המשטר הסורי - ירה מסוק ישראלי שני טילים ואנשי הארגון נהרגו. בצהריים היום נערך מסע ההלוויה של ג'יהאד מורנייה שנהרג בתקיפה, ומחר ייטמנו שאר ההרוגים. הגנרל האיראני שנהרג עסק בייעוץ למשטר הסורי במאבק נגד המורדים והארגונים החמושים.

 

במסע הלוויה השתתפו רבבות בני אדם. ג'יהאד מורנייה נטמן ליד אביו בפרבר הדרומי של ביירות. כבר בשעות הבוקר החלו להגיע אישי ציבור לאולם אל-חוראא זיינב כדי להביע תנחומים. ארונו של מורנייה נעטף בדגל חיזבאללה, ובכירי הארגון הגיעו לחלוק לו כבוד אחרון: נביל קאווק, סגן ראש המועצה המבצעת של הארגון - האשם ספי א-דין, איבראהים א-סייד - ראש המועצה המדינית של הארגון ועוד אישים מוכרים כמו מחמוד אל-קמאטי וראלב אבו זיינב.  

 

במהלך ההלווייה השמיעו המשתתפים קריאות "מוות לאמריקה", ו"מוות לישראל', קריאות הספד לג'יהאד מורנייה ותמיכה באימאם חוסיין. גם אביו של עימאד מורנייה וסבו של ג'יהאד הגיע לשם. מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה לא נצפה במקום כצפוי.  

 

במקביל, בזמן שבחיזבאללה מדברים על תגובה ברשתות החברתיות, השיקו תומכי הארגון האשטאגים שקיבלו תפוצה נרחבת. התגית הפופולרית לפי שעה היא זו תחת הכותרת עם המסר המאיים לישראל: "הכינו את המקלטים". תומכי הארגון שולחים ביממה האחרונים מסרים מאיימים לישראל באותו האשטאג גם בעברית משובשת. במקביל ערוץ אל-מיאדין הלבנוני המזוהה עם הארגון השיק תגית שנראית כמועתקת מהפיגוע בפריז, תחת השם "אני ג'יהאד מורנייה", על משקל "אני שארלי הבדו". 

 

השיטה הישראלית?

בביטאון חיזבאללה הזכירו כי ישראל כבר תקפה באזור באותה השיטה: לטענתם, ב-17 ביוני תקף מסוק ישראלי את רכבו של מוופאק בדרייה, תושב הכפר חדר ואחד מאנשי ההתנגדות הסורית בגולן, שהוגדר בעבר כיד ימינו של סמיר קונטאר. על פי אל-אחבאר, נורה לעבר רכבו טיל מונחה באזור הכפר מקרוסה, על רקע מעורבותו בירי רקטות לעבר מוצבים של צה"ל באזור הגולן. 

 

ג'יהאד מורנייה על רקע תמונת אביו ועם מזכ"ל חיזבאללה נסראללה ()
ג'יהאד מורנייה על רקע תמונת אביו ועם מזכ"ל חיזבאללה נסראללה

ארונו של ג'יהאד מורנייה לפני קבורתו ()
ארונו של ג'יהאד מורנייה לפני קבורתו
 

היום הצהריים אישרו במשמרות המהפכה של איראן כי הגנרל מוחמד עלי אללה דאדי נהרג בתקיפה אתמול בקוניטרה שמיוחסת לישראל. במקביל, מקור המקורב לחיזבאללה דיווח לסוכנות הידיעות  

הצרפתית כי בסך הכול נהרגו בתקיפה שישה אנשי צבא איראנים - זאת, בנוסף לשישה פעילי חיזבאללה שנהרגו ועליהם דווח אמש. בכך עלה ל-12 מניין ההרוגים בתקיפה.

 

חבר הלשכה המדינית של חיזבאללה, מחמוד קמאטי, אמר קודם בראיון מהפרבר הדרומי של ביירות כי חיזבאללה יחליט להגיב בהתאם בזמן ובעיתוי המתאים: "ישראל ביצעה תוקפנות כבירה. אנחנו לא נשתוק לנוכח כך". במקביל, מזכיר המועצה העליונה לביטחון לאומי באיראן, עלי שמחאני, אמר בפגישה עם שר הפנים העיראקי בטהרן כי על הרג אנשי ארגונו של חסן נסראללה כי "הניסיון הוכיח שחיזבאללה מגיב בכוח ובנחישות בזמן ובמקום המתאימים בתגובה לפעולות הטרור שמבצעת הישות הציונית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים