שתף קטע נבחר

המונה דופק: האוזניות שימדדו לכם דופק

כבר לא צריך רצועת דופק: ג'אברה מציעה את ה-Pulse Wireless - אוזניות בלוטות' שמשמיעות מוזיקה ומודדות את הדופק תוך כדי הריצה. האם המחיר שווה את הנוחות?

נדמה לי שכאשר מנסים מיטב מומחי הכושר להגדיר את האצן החובב הממוצע (מאד) עולה בראשם בערך התמונה שלי. אני רץ (פחות או יותר) מדי שבוע בין פעמיים לשלוש ומסיים מרחק של כ-10 קילומטר. כמו חלק גדול מהרצים אני מצויד באופן קבוע באוזניות ובטלפון נייד ומקפיד להאזין בדרך כלל לאותו אלבום של ברוס ספרינגסטין - כן, זה שבתוכו תמצאו את "Born to run" – ממוצע וקלישאה כבר אמרתי?

 

 

האוזניות והטלפון הנייד משמשים אותי לעניין לא פחות חשוב והוא בחינה מתמדת של מצב הריצה שלי בכל רגע נתון באמצעות אחת האפליקציות הנמצאות בשוק (בשנתיים האחרונות אני משתמש באפליקצית Runkeeper, אבל מיד נגיע לכך). מדי חמש דקות קריינית בקול מתכתי מעדכנת אותי איזה מרחק עברתי ובאיזו מהירות. מהמידע הזה אני יכול ללמוד האם עמדתי בקצב הקבוע וכמה זמן נותר לי עד שאגיע הביתה, אבל אין לי דרך לקבל מידע על מה קורה בתוך הגוף שלי לאורך הריצה.

 

 (צילום: יח"צ) (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

 

אחד המדדים הקריטיים שאמורים לסייע לך לדעת האם הריצה שלך יעילה, מוגזמת או סתם מעידה על עצלנות הוא כמובן הדופק. בדרך כלל שוחרי בריאות משתמשים בשעוני דופק אליהם מתלווה מעין רצועת חזה מרגיזה המאפשרת למדוד בזמן אמת מה הדופק שלך. למרות שהיה ברשותי בעבר שעון כזה, כמעט ולא השתמשתי בו בעיקר כי זה לא היה הכי נוח ונתן לי עוד סיבה לוותר על אימונים.

 

על-מנת לסייע לאנשים כמוני הומצאו אוזניות Jabra Pulse. האוזניות הללו פועלות באמצעות טכנולוגית Bluetooth ולכן לא מצריכות שימוש בכבל שיחבר אותן לטלפון הנייד. במקביל, בגלל המגע הרציף עם האוזן, מכשור שנמצא בתוך האוזניות מודד באופן קבוע את הדופק, בלי הרצועה המרגיזה וכמעט בדרך אגב. (צילום: יח"צ) (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

ההפעלה

אחד הדברים הכי חשובים לי בריצה היא להימנע כמה שיותר מהכנות מורכבות. האוזניות של Jabra נטענות בקלות, מתחברות ללא בעיות מיוחדות לאפליקציית הריצה שלי ולטלפון הנייד בכלל. זה נשמע אולי טריוויאלי, אבל עבור אדם שעצם היציאה מהבית מורכבת עבורו – חשוב.

 

מוזיקה

ניסיתי לאורך השנים כמה סוגי אוזניות במסגרת הריצה ואלו של Jabra בהחלט נמצאות במקום טוב במעלה הרשימה. הסאונד היה טוב ומלא, לא נוצרו ניתוקים בין הטלפון לאוזנייה ובעיקר וכאן ישנו יתרון גדול – הכבל שהיה מגביל את התנועות שלי ועף באופן די קבוע מהאוזן לא הטריד אותי יותר. מאחר שהאוזניות של Jabra, מיועדות לריצה, הן גם יושבות באופן יציב בתוך האוזן ובעיקר מאפשרות חוויה נוחה של ריצה כאשר ספרינגסטין מנגן ברקע.

 

 (צילום: יח"צ) (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

 

הדופק

האוזניות אכן מודדות את הדופק וכנראה באופן יעיל ומדויק יחסית. כאשר חיברתי אותן לאלפיקציית "Runkeeper", הופיע בתחתית המסך לב קטן המעיד על מדידת הדופק ולצדו מספר המעיד הדופק הנוכחי שלי. אני לא בודק את הדופק בזמן ריצה באופן קבוע, אבל התוצאות שהציגה בפני האוזנייה דומות מאד לדופק הממוצע שלי בזמן פעילות אינטנסיבית על הליכון למשל.

 

 (צילום: יח"צ) (צילום: יח
(צילום: יח"צ)

 

מעניין היה לקבל גם בסיום הריצות מעין תרשים המציג באילו רגעים הדופק שלי עלה ובאילו ירד. הופתעתי לגלות למשל כי הדופק שלי לאורך הריצות עולה, אבל באופן מתון יחסית.

 

הבעיה העיקרית של הפטנט שמביאה Jabra הוא בנגישות למידע תוך כדי הריצה. אפליקציית Runkeeper מעדכנת בכל חמש דקות על נתונים שונים. למרות החיבור לאוזניות היא לא מעדכנת באופן קבוע מה הדופק שלך. כלומר, על-מנת לדעת אם יש לי דופק 150 או 180 אני צריך תוך כדי הריצה להוציא את המכשיר הנייד שנמצא בכיס או במקרה שלי על הזרוע ולבדוק. רק מי שרץ באופן קבוע מבין כמה הפעולה הזו יכולה להוציא מהריכוז ומהקצב של הריצה והיא למעשה כמעט ולא פרקטית. המשמעות היא שאפשר לנסות ולשפר את הקצב שלך, אבל רק בעקבות ניתוח הנתונים לאחר הריצה ולא במהלכה.

 

האפליקציה הבסיסית טובה, אך אפשר לחבר אותן לכל אחת אחרת (צילום: יח"צ)
האפליקציה הבסיסית טובה, אך אפשר לחבר אותן לכל אחת אחרת(צילום: יח"צ)

 

המחיר

ה-Jabra Sport Pulse Wireless עולות 925 שקלים. השאלה היא אם עבור האצן החובב הממוצע זו הוצאה סבירה. עבור מי שרק מתחיל להתאמן או סובל מבעיות רפואיות כאלה ואחרות הייתי אומר שאולי כן מאחר ויש כאן אפשרות נוחה יחסית להבין מה מצבך הגופני בזמן ריצה. מי שכבר מכיר את הקצב שלו יעדיף כמוני להשקיע אותו כנראה בזוג וחצי של נעליים חדשות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יח"צ
המונה דופק: האוזניות שימדדו לכם דופק
צילום: יח"צ
מומלצים