שתף קטע נבחר

חודש לפני הבחירות: נתניהו ינאם בקונגרס האמריקני

ראש הממשלה נענה לבקשת יו"ר בית הנבחרים הרפובליקני לנאום בקונגרס על הגרעין האיראני ב-11 בפברואר. בסביבתו של נתניהו דחו את הטענות שההזמנה נובעת מרצון של הרפובליקנים לסייע לנתניהו בבחירות בישראל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הוזמן לנאום ב-11 בפברואר בפני הקונגרס האמריקני על הגרעין האיראני, כחודש לפני הבחירות לכנסת ה-20.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

רשת CNN דיווחה מפי גורם בקונגרס כי נתניהו נענה לבקשת יו"ר בית הנבחרים ג'ון ביינר ויגיע לנאום. הזימון של נתניהו בעיתוי כל כך רגיש הוא בגדר קריאת תיגר של הקונגרס על הנשיא ברק אובמה, שרק הלילה בנאום השנתי לאומה שנשא בפני הקונגרס הצהיר כי יתנגד להטלת סנקציות נוספות על איראן ויטיל וטו על כל החלטה כזו. בכך עשוי נאום נתניהו עלול לגרור עימות נוסף בין וושינגטון לירושלים.

ינאם בפעם השלישית בקונגרס. נתניהו בנאומו בשנת 2011 (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ינאם בפעם השלישית בקונגרס. נתניהו בנאומו בשנת 2011(צילום: AFP)

בסביבת ראש הממשלה מאשרים שהתקבלה הזמנה ונתניהו ייענה לה בחיוב. מקורבי ראש הממשלה דחו טענות שההזמנה נובעת מרצון של הרפובליקנים לסייע לנתניהו בבחירות בישראל ואומרים כי ההזמנה האמריקנית היא של שתי המפלגות.

 

עוד נמסר כי האמריקנים מבקשים לשמוע את עמדת ישראל ערב עסקת הגרעין בין המעצמות לאיראן. "עיתוי ההזמנה נקבע על סמך לוח הזמנים שקשור להתקדמות שיחות המעצמות עם איראן והרצון לשמוע את עמדת ישראל", נמסר עוד. יש לציין כי המועד להשגת הסכם בין איראן למעצמות נקבע לחודש יולי, חמישה חודשים אחרי נאום נתניהו.

 

ביינר צייץ בטוויטר כי ביקש מנתניהו לדבר בקונגרס על "האיומים הקשים שהאיסלאם הקיצוני ואיראן גורמים לביטחוננו ולדרך החיים שלנו". בהודעה כתב יו"ר בית הנבחרים כי "האמריקנים והישראלים תמיד עמדו יחד למען מטרות משותפות ורעיונות משותפים".

 

"לא התייעצתי עם הבית הלבן"

יו"ר בית הנבחרים לא התייעץ עם הבית הלבן ורק היום קיבל הבית הלבן הודעה על ההזמנה של ראש הממשלה להופיע בפני שני בתי הקונגרס. "לא התייעצתי עם הבית הלבן. יש סידרת איומים שקיימים בעולם. צריכה להיות שיחה רצינית", אמר ביינר. אבל מסתבר שההזמנה של ראש הממשלה אינה בתגובה להתנגדות של אובמה להטיל סנקציות נוספות על איראן והיא מתבשלת נזה כמה שבועות.

 

שני בתי הקונגרס, שנמצאים תחת שליטה רפובליקנית ובנוסף לתמיכה של דמוקרטים, רוצים להצביע על חקיקה שתיכנס לתוקף אם ייכשלו שיחות הגרעין עם איראן העשויות להסתיים בחודש מרס עוד לפני הדד-ליין שנקבע לחודש יולי.

 

אם נתניהו ינאם שוב בקונגרס הוא יהיה ראש המדינה הזר שנאם הכי הרבה פעמים בפני הנבחרים האמריקנים. זו תהיה הפעם השלישית, בדיוק כמו ראש ממשלת בריטינה וינסטון צ'רצ'יל. הפעם האחרונה שבה נתניהו הופיע בפני הקונגרס הייתה במאי 2011.

 

ההיסטוריה של ראשי ממשלות ישראל שהופיעו בפני הקונגרס כוללת את יצחק רבין ב-28 בינואר 1976, שמעון פרס ב-12 בדצמבר 1995, נתניהו ב-10 ביולי 1996, אולמרט ב-24 במאי 2006 ונתניהו ב-24 במאי 2011.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נתניהו בנאומו בקונגרס ב-2011
צילום: רויטרס
מומלצים