שתף קטע נבחר

"לא נשאר כסף לחיות": הקשישים מדברים

הם סופרים כל שקל שהם מוציאים על תרופות כדי לוודא שיש להם מספיק לחשבונות, רואים את חבריהם מחטטים בזבל כי למצוא עוד אוכל וחושבים שהמצב לא ישתנה בקרוב. יצאנו לרחוב כדי לבדוק מה הקשישים חושבים על מצבם והתמונה העולה מתשובותיהם עגומה ופסימית

"28 שנים עבדתי ושילמתי לביטוח לאומי ועכשיו אני מקבלת סכום זעום שלא מספיק לכלום", אומרת מרים בוקובזר, והיא לא היחידה שמלינה על המצב. חיי הקשישים בישראל אינם פשוטים, הם צריכים לחיות מסכומי כסף זעומים של הבטחת הכנסה מדי חודש. בחורף הקר, כשיש צורך בתנורים שיעבדו במהלך שעות היממה, החשבונות תופחים והקשישים נאלצים לוותר על מצרכי מזון חיוניים ואפילו על תרופות כדי שיוכלו לשלם את החשבונות.

 

"המצב של הקשישים הוא קטסטרופה", אומר עופר ביטון, "צריך להבין שהצעירים של היום הם הקשישים של מחר, ואם המצב לא ישתנה, הוא רק ייעשה גרוע יותר". האחרים מסכימים עם הדברים וכולם חוששים שהמצב לא עומד להשתנות, אפילו עם הבחירות הקרבות. 

 

 

בתחילת חודש ינואר החלה הקרן לידידות, כמדי שנה, את מבצע "מחממים בידידות" - פרויקט חימום למען קשישים נזקקים. במסגרת הפרויקט מעניקה הקרן ל-25 אלף קשישים נזקקים, זכאי חוק סיעוד, סיוע ע"ס 350 שקלים בהמחאה שמית הניתנת לשימוש בכל בנק.

 

חלוקת המענקים מתבצעת בשיתוף עם מחלקות הרווחה ב-62 רשויות מקומיות ובאמצעות עובדי הרווחה ומאות מתנדבים שמגיעים לבתי הקשישים, מחלקים להם את המענק ומסייעים בהפגת הבדידות. לראשונה יפעילו המתנדבים אפליקציה ייחודית שפותחה בקרן, באמצעותה יעדכנו בזמן אמת על תנאי מחייתו של כל אחד מהקשישים בכדי לבחון צורך בהתערבות נוספת במקרים של מצוקה חריגה.

 

"חוסנה של חברה נמדד באופן בו היא מטפלת בחוליות החלשות ביותר בתוכה", אמר נשיא הקרן לידידות הרב יחיאל אקשטיין. "כרבע מהקשישים בישראל חיים בעוני ואינם מסוגלים לכסות את הוצאותיהם החודשיות. הקצבאות מספיקות בקושי לכיסוי מחצית מצרכיהם הבסיסיים של הקשישים בעוד יוקר המחייה רק גובר. בחודשי החורף מצוקת הקשישים מחריפה ורבים מהם נאלצים לעמוד בפני בחירה בלתי אפשרית בין חימום הבית, קניית מזון או תרופות. אסור לנו כחברה להרשות למצב זה להימשך. אני קורא לציבור להצטרף אלינו ולסייע לחמם לקשישים את הבית ואת הלב".

 

הקרן לידידות פועלת לחיזוק חוסנה החברתי של ישראל. הקרן, הפועלת באמצעות תרומתם הנדיבה של אזרחי ארה"ב ונוצרים אוהבי ישראל ברחבי העולם, מסייעת לאוכלוסיות במצבי עוני וסיכון, פועלת לעידוד העלייה והקליטה, מסייעת למאות אלפי יהודים נזקקים ברחבי העולם ומשקיעה ברווחת אזרחי ישראל ובביטחונם בשעת חירום. במהלך שתיים עשר שנות פעילותה בארץ, תרמה הקרן כשני מילארד שקלים למאות פרויקטים חברתיים בישראל.

 

הקרן לידידות בשיתוף ynet קוראים לכם להצטרף למבצע ויחד איתנו לחמם לקשישים את הבית ואת הלב. מעוניינים להתנדב? היכנסו לאתר הקרן ומלאו את פרטיכם . נציגי הקרן לידידות יפנו אתכם ליישובים בהם תוכלו להצטרף לחלוקה

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ג'ורג' גינסברג
מחפשים אוכל בזבל
צילום: ג'ורג' גינסברג
בשיתוף הקרן לידידות
רוח טובה
יד שרה
כיתבו לנו
מומלצים