שתף קטע נבחר

ביטול הבגרות במתמטיקה: "למדנו המון, זה מתסכל"

תלמידי י"א השקיעו בלימודים לקראת הבחינה וקיבלו קשה את הבשורה על דחייתה. "התחלתי לבכות, רציתי שזה יהיה מאחוריי". יו"ר המינהל הפדגוגי: "זו החלטה דרמטית, ליבי עם התלמידים". עוד לא נקבע מועד חדש לבחינה

"הייתי בבית הספר וחברה שלי התקשרה להגיד לי שהבגרות מבוטלת. זה כל כך מתסכל, למה אנחנו צריכים לשלם את המחיר כי אנשים אחרים עושים דברים כאלה?". אלנה שרמן, תלמידת י"א בבית הספר לאומנויות באשקלון, הייתה אמורה לגשת לבחינת הבגרות במתמטיקה, שבוטלה אחר הדלפת אחד השאלונים. כעת, יחד עם תלמידים רבים שקיוו כי הבגרות במתמטיקה כבר תהיה מאחוריהם, הם ייאלצו להיבחן אולי רק לקראת הקיץ. טופס הבחינה שהודלף באמצעות הוואטסאפ הוא של שאלון ברמת שלוש יחידות לימוד בבחינת המתמטיקה למגזר הערבי. מדובר ב-26 אלף תלמידים שבסופו של דבר לא נבחנו.

 

השאלונים שבהם התקיימה הבחינה - באדיבות רשת החינוך אנקורי

השאלות בשאלון 804

התשובות לשאלון 804

השאלות לשאלון 803

התשובות לשאלון 803

השאלות בשאלון 802

התשובות לשאלון 802

השאלות בשאלון 807

התשובות לשאלון 807

 

"בבית הספר שלנו לא נוהגים לגשת בחורף לבחינה בשלוש יחידות מתמטיקה, אלא רק בקיץ", מספרת שרמן. "נלחמנו בשביל לקבל את המועד הזה ואחרי מאבק ממושך נתנו לנו אישור מיוחד להיבחן בחורף. בשבועות האחרונים נכנסנו ללמידה אינטנסיבית: עשו לנו תגבורים כדי שנספיק את החומר, לקחנו שיעורים פרטיים והחסרנו שיעורים אחרים. התכנון שלנו היה לסיים עכשיו את הבגרות במתמטיקה".

אביב אלפרן. "עד עכשיו אני בשוק" ()
אביב אלפרן. "עד עכשיו אני בשוק"
עומר דורי. "מקווה שהמועד הבא יהיה בקרוב, ולא בקיץ" ()
עומר דורי. "מקווה שהמועד הבא יהיה בקרוב, ולא בקיץ"

התוכניות של התלמידים עלו בתוהו אחרי הדלפת אחד השאלונים לבחינה. "זה ממש חוסר אחריות של המורים", אומרת שרמן. "אם כל כך קל להדליף את הבחינה במגזר הערבי, אז צריך לעשות שם בדק בית רציני. פתאום הכול מתפקשש בגלל משהו שלא קשור אלינו. הראינו למורים שלנו שאנחנו מסוגלים להיאבק על מה שחשוב לנו והצלחנו להקדים את הבחינה, ועכשיו לפי מה שאני מבינה אנחנו ניגש לבחינה רק בקיץ. זה פשוט נורא".

 

אביב אלפרן, תלמידת כיתה י"א באולפנת גבעת וושינגטון לא ניגשה לבגרות בשנה שעברה והייתה אמורה להשלים אותה אתמול. לצורך זה היא למדה את החומר מתחילתו והקדישה בשבועות האחרונים ימים רבים ללמידה. "עד עכשיו אני בשוק", היא אומרת, "התעוררתי בשבע בבוקר, לקחתי את המחברת והמחשבון והתחלתי לפתור תרגילים. יש לי בעיות קשב וריכוז אז הקפדתי לאכול לפני שיצאתי לבחינה ולקחתי כדור. הגעתי לבית הספר ובשער חיכתה המזכירה שאמרה לי שהבחינה הודלפה ולכן היא מבוטלת. בהתחלה הייתי בטוחה שהיא צוחקת".

אלנה שרמן. "פתאום הכול מתפקשש בגלל משהו שלא קשור אלינו" ()
אלנה שרמן. "פתאום הכול מתפקשש בגלל משהו שלא קשור אלינו"
 

אלפרן קיבלה קשה מאוד את הבשורה. "התחלתי לבכות. השקעתי כל כך הרבה בלמידה לבחינה הזו ורציתי שזה יהיה מאחוריי. אני לא יודעת מתי יהיה המועד הבא, אומרים שייתכן וזה יהיה רק בקיץ. מי יזכור את החומר עד אז? גם אם זה יהיה בעוד חודשיים אני לא אזכור, זה ממש מתסכל".

 

יובל פרץ, תלמידת כיתה י"ב מבית ספר אורט עפולה: "ירדתי מארבע יחידות לשלוש, אז הייתי אמורה לגשת לשלושה שאלונים ולסיים את הבגרות במתמטיקה. למדנו בשבועות האחרונים לשלושת השאלונים האלה, וזה מאוד מכעיס לגלות שאחד מהם בוטל, שלא באשמתנו בכלל. מבאס שאנחנו צריכים להיענש בגלל עבירה שנעשתה במגזר הערבי, השנה של י"ב היא מאוד עמוסה. כל כך חיכינו לסיים עם זה. אני לא חושבת שהיה צריך לבטל את השאלון לכולם, אבל זו החלטה של משרד החינוך וכנראה שזו ההחלטה הנכונה. צריך למצות את הדין עם האחראים".

השאלון שהודלף. במשרד החינוך דורשים מהמשטרה לחקור ()
השאלון שהודלף. במשרד החינוך דורשים מהמשטרה לחקור
 

לורה סימנס מפתח תקווה מקווה שהבחינה תתקיים בקרוב. "אני מאוכזבת שהבחינה בוטלה כי התכוננתי אליה זמן רב. הכי חשוב בעיניי זה מתי יהיה המועד החדש לבחינה, אני מקווה שממש בקרוב, כי חשוב לי שהחומר יישאר 'טרי' בראש שלי".

 

גם עומר דורי התכונן לבחינה והתאכזב אחרי שהיא נדחתה: "למדתי הרבה זמן לבחינה וזה מתסכל שאני לא נבחן היום. לא נחשפתי לשאלון אבל אי אפשר לדעת האם בעיר אחרת לא נחשפו לזה. אני לא חושב שלמשרד החינוך הייתה ברירה, הם היו חייבים לבטל לכולם, אבל חבל שדבר כזה קורה מלכתחילה. אני מקווה שהמועד הבא יהיה בקרוב ולא בקיץ, כי אז בכלל זה יהיה רחוק ולא נזכור את החומר".

 

"החלטה כואבת, אבל לא קשה"

תהליך כתיבת השאלונים לבגרות מתחיל כמה חודשים לפני מועד הבחינה. בתום כתיבת הבחינה ואישורה על ידי המפקח על המקצוע ויו"ר הוועדה שכתבה אותה, היא מועברת במידת הצורך לתרגום לערבית ולאחר מכן למדפיס הממשלתי. בהמשך נשלחות החוברות לסניפי הדואר ומשם, רק ביום הבחינה, הן מגיעות לבתי הספר במעטפות סגורות שנפתחות דקות לפני תחילת הבחינה.

 

אריאל לוי, יו"ר המינהל הפדגוגי במשרד החינוך, אומר כי במשרד עדיין לא יודעים מי אחראי להדלפת השאלון. "זה יכול לקרות בכל אחת מהתחנות", הוא אומר. "זו עבירה פלילית שנמצאת בחקירה. אנחנו לוקחים את מלוא האחריות, אבל אנחנו משרד החינוך ולא המשטרה, וחשוב שהיא תמהר למצות את החקירה ולשים ידה על האחראים".

 

לוי מבהיר כי לא הייתה התלבטות בשאלה אם לבטל את הבחינה לכלל הנבחנים. "זו החלטה כואבת, אבל לא קשה. בדקנו זאת יותר מפעם אחת, וברגע שאפילו חלק מהשאלות לבחינה כבר באוויר אין לזה ערך מבחינתנו. זה לא משנה באיזו שפה מדובר, גם אם זה היה קורה במגזר היהודי היינו מבטלים לכולם. זו החלטה דרמטית, ליבי עם התלמידים, אבל לא הייתה התלבטות".

 

לוי מבקש להדגיש כי העבודה האינטנסיבית של משרד החינוך למיגור תופעת ההדלפות הביאה לכך שהדבר נחשף עוד בטרם התלמידים ניגשו לבחינה. "אם לא היינו כל כך יעילים יכול להיות שלא היינו עולים על זה. אנחנו נפיק את הלקחים ונמשיך לעשות הכול כדי למנוע מקרים כאלה".

 

במשרד יחליטו בשבועות הקרובים על מועד

חלופי לבחינה. "יש היגיון לקבוע את המועד כמה שיתר קרוב להכנה של התלמידים", אומר לוי. "אין פה עצימת עיניים, אנחנו מתמודדים עם התופעה באופן ישיר".

 

מנשה לוי, מ"מ יו"ר התאגדות המנהלים העל יסודיים: "משרד החינוך חייב לעשות בדק בית ולהפסיק את ההדלפות. על המשרד מוטלת האחריות למצוא את האחראים לכך ולמצות איתם את הדין. תלמידים רבים שהכינו את עצמם לבחינה נפגעו ויש לעשות כל שניתן כדי שתיפסק התופעה המכוערת של הדלפת בחינות בגרות".

 

ממועצת התלמידים הארצית נמסר בתגובה: "בעקבות הדלפת הבחינה במתמטיקה ופרסומה ברשתות החברתיות, מועצת התלמידים והנוער הארצית מבקשת לגנות בחריפות כל הפרה של טוהר הבחינות והזכות להיבחן באופן ראוי ותקין. מצער שיש כאלה הפוגעים בזכותם של תלמידי ישראל להיבחן באופן הגון, שכן זמן רב הוקדש ללמידה ולהתכוננות למועד הבחינה. מועצת התלמידים והנוער הארצית מודיעה שתפעל לשמירה על זכויות הנוער בישראל ולמען טובתו גם במקרים אלה, בהם תלמידים נפגעים מביטול הבחינה".

 

השאלות בשאלון 804

התשובות לשאלון 804

השאלות לשאלון 803

התשובות לשאלון 803

השאלות בשאלון 802

התשובות לשאלון 802

השאלות בשאלון 807

התשובות לשאלון 807

 


פורסם לראשונה 22/01/2015 22:53

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
אילוסטרציה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים