שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  שולה זקן משתחררת. קרוביה: תהיה חאפלה

  ועדת השחרורים קיבלה את בקשתה של זקן להפחית שליש ממאסרה, ואחרי קצת יותר מחצי שנה היא תחזור מחר לביתה. זקן תצטרך להתייצב פעמיים בחודש בתחנת המשטרה ונאסר עליה לצאת מהארץ עד יוני 2015

  אחרי חצי שנה ו-11 ימים שולה זקן מסיימת לרצות את 11 חודשי המאסר שנגזרו עליה ותשתחרר מחר (ב') בבוקר לביתה. ועדת השחרורים קיבלה בתחילת החודש את בקשתה לשחרור מוקדם, אך הפרוטוקולים של הדיון והנימוקים לשחרורה אסורים לפרסום על פי החלטת הוועדה עצמה. זקן נכנסה לכלא ב-15 ביולי, לאחר שהורשעה בעבירות שוחד והלבנת הון בפרשת הולילנד.

   

  שולה זקן בחודש יולי, כאשר נכנסה לכלא נווה תרצה (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  שולה זקן בחודש יולי, כאשר נכנסה לכלא נווה תרצה(צילום: ירון ברנר)
   

   

  התנהגותה בכלא בתקופת מאסרה נחשבה לטובה והיא הסתדרה עם האסירות שהיו איתה. כצפוי, לאחר שהגישה בקשה לוועדת השחרורים להפחית שליש ממאסרה, הפרקליטות לא התנגדה והוועדה נענתה לבקשתה.

   

  הנימוקים של הוועדה שהחליטה על השחרור המוקדם של זקן וכמו כן פרוטוקול הדיון בבקשה נותרו תחת צו איסור פרסום, שעליו הורתה הוועדה עצמה. מה שכן הותר לפרסום הם תנאי השחרור, שבמסגרתם תצטרך זקן להתייצב תוך 48 שעות משחרורה בתחנת המשטרה הקרובה למקום מגוריה ולחזור על כך פעמיים בחודש (בשבוע הראשון והשלישי) עד לחודש יוני 2015, שבו יסתיימו 11 חודשי המאסר שנגזרו עליה.

   

  נגד זקן הוצא צו עיכוב יציאה מהארץ עד יוני 2015 והיא נדרשה לפעול לפי תוכנית השירות לשיקום האסיר. כמו כן, הרשות לשחרור האסיר תתחייב לדווח לוועדה על כל הפרה בתנאי תוכנית השיקום. הוועדה הזהירה את זקן כי אם תפר את תנאי שחרורה, היא עלולה למצוא עצמה שוב בכלא.

   

  בנה של זקן נדב, סרב להרבות במילים ערב שחרורה של אימו ורק ציין כי המשפחה ממתינה מהיום הראשון לשחרורה וכי השמחה גדולה. המשפחה עדיין לא יודעת באיזו שעה תצא זקן מהכלא, ובעלה ושני בניה רועי ונדב צפויים להמתין לה משעות הבוקר בתקווה שהשחרור יהיה מוקדם ככל הניתן. מקורב למשפחה ששוחח עם זקן היום סיפר כי מתוכננת חאפלה, אבל ככל הנראה היא לא תהיה מחר. "שולה שמחה מאוד להשתחרר, היא פשוט מחכה לזה כבר, להצטרף למשפחתה. היא שמה את הסיפור מאחוריה. היא מאוד מאוד שמחה, אין לה עדיין תוכניות הלאה, קודם כל היא רוצה להגיע הביתה ואז היא תראה לאן תמשיך".

   

  זקן במהלך משפט הולילנד. עדותה עזרה להרשיע את ראש הממשלה לשעבר אולמרט (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  זקן במהלך משפט הולילנד. עדותה עזרה להרשיע את ראש הממשלה לשעבר אולמרט(צילום: מוטי קמחי)

  מקורבה של זקן, דודי זילברשג, סיפר כי הוא שמח מאוד על שחרורה ועל כך שריצתה עונש קצר בהרבה משהיה צפוי לה, אלמלא הסדר הטיעון. "יש בית משפט שקיבל החלטות, היה מה שהיה והיא פרעה את חובה לחברה. על גודל הפירעון מחליטים השופטים. הציעו לה לפני התהליך שתיתן את ראשו של אולמרט ותצא לגמרי נקייה, אז ביחס לכך העונש שקיבלה לא כל כך קל".

   

  "אני זוכר את השנים הארוכות שלה במגזר הציבורי, עוד לפני לשכת ראש הממשלה. היא סייעה לאנשים רבים בנושאים שונים - בדיור ציבורי, להומלסים, לנזקקים. בלי סוף היא סייעה, יש לה מרכיב אנושי גדול, ואותו אני זוכר", הוסיף זילברשג. "ראיתי את השיבה שלה לעצמה ושהיא חיפשה את השלום עם עצמה. אני מקווה שהתהליך הזה יעשה לה סדר בחיים והיא תצא לדרך חדשה".

   

  זקן עם אולמרט, בימים טובים יותר. העבירה הקלטות שלו איתה (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
  זקן עם אולמרט, בימים טובים יותר. העבירה הקלטות שלו איתה(צילום: מוטי קמחי)
   

  עורכי דינה של זקן, עופר ברטל ודב גלעד כהן, מסרו כי הם "שמחים על השחרור ועל כך שהמאסר עבר ללא תקלות. אנו שמחים על האיחוד המחודש של זקן עם משפחה ובטוחים שלא תחזור שוב לבית המשפט".

   

  השופט הסתייג מהסדר הטיעון

  זקן החלה לרצות את עונשה ב-15 ביולי, לאחר הרשעתה

  בעבירות שוחד והלבנת הון בפרשת הולילנד. חודשיים לפני כן אישר השופט דוד רוזן את הסכם הטיעון שנחתם עמה. במסגרת ההסכם עם הפרקליטות העבירה זקן למשטרה הקלטות נגד ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט. למרות קבלת ההסדר, מתח השופט ביקורת חריפה: "זקן נהגה בבוגדנות. העבירות שביצעה חמורות ובזויות. העונש המוצע אינו עומד ואינו יכול לעמוד במתחמי הענישה". השופט הציג הסתייגות קשה ומפורטת מהסדר הטיעון, וציין שהיה צריך לגזור על זקן שנים רבות בכלא, לפחות חמש שנות מאסר

   

  בדיון המקדים חשפה פרקליטות המדינה שבדרך לעסקת הטיעון מסרה זקן שמונה קלטות שבהן לכאורה ראיות נגד אולמרט, בין היתר בעבירות של שיבוש הליכי חקירה והדחת עד. לאחר מכן זקן תושאלה על ידי השופט רוזן. תשובותיה לשאלות חיזקו את ליבת ההרשעה של אולמרט בפרשת הולילנד: היא הודתה שראש הממשלה לשעבר ביקש ממנה לתווך בין אחיו יוסי שנקלע לחובות לבין עד המדינה המנוח שמואל דכנר. יומיים לפני אישור הסדר הטיעון עם זקן, גזר השופט רוזן שש שנות מאסר על אולמרט.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים