שתף קטע נבחר

צילום: מוטי קמחי, מאיר אזולאי "ידיעות אחרונות"

ראש מח"ש: אנחנו חסידים של מעשי אהבה, אבל מה שקורה במשטרה זו לא אהבה

ראש המחלקה לחקירות שוטרים התייחס לבושה בצמרת המטה הארצי: "קיבלנו דיווחים רבים בעקבות פריצת הסכר, המידע זורם", אמר. "אין בין הסיפורים שמגיעים אלינו לבין רומן או מעשה אהבה שבינו לבינה, דבר וחצי דבר. ניקוי האורוות מתרחש לנגד עינינו". וינשטיין מגבה את דנינו: "לא לשפוך את התינוק עם המים"

בעיצומה של אחת החקירות החמורות ביותר נגד בכיר בצמרת המשטרה, סגן המפכ"ל ניצב ניסים מור החשוד בהטרדה מינית ובמעשים מגונים בפקודותיו, ראש המחלקה לחקירות שוטרים אורי כרמל אמר הבוקר (יום ג') כי "הסכר במשטרה נפרץ. הוא בשלבי קריסה מתקדמים, וכשיקרוס תהפוך סביבת העבודה במשטרה עבור שוטרות צעירות לבטוחה, איכותית ונקייה מהטרדות מיניות ומתופעה של ניצול מרות ביחסים שבינו לבינה". לדבריו, "אנחנו במח"ש מאמינים גדולים של אהבה. אנחנו חסידים גדולים של מעשי אהבה, אבל למיטב הבנתנו אין בין הסיפורים שמגיעים למחלקה לבין רומן או מעשי אהבה שבינו לבינה, דבר וחצי דבר".

 

הכתבות האחרונות על הסתבכות הסמפכ"ל:

הפיקוד קרס, מחליפים אין: 'ביזיון שלא ממנים'

הסמפכ"ל חשוד. שוטרות: בכירים מרשים הכול

חשד: הניצב קיים קשר פסול עם עוד שש שוטרות

 

לדבריו, "הסיפורים שמגיעים אלינו מבטאים ניצול גס ובוטה של מעשי מרות ומי שיש לו כוח ושררה שחושב פשוט שהוא יכול, ואנחנו מח"ש כאן כדי לומר - לא, אינכם יכולים".

 

 

מור לצד השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מור לצד השר אהרונוביץ' והמפכ"ל דנינו(צילום: מוטי קמחי)

 

 (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח, מוטי קמחי) (צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח, מוטי קמחי)
(צילום: שאול גולן, גיל יוחנן, חיים צח, מוטי קמחי)
 

 

ראש מח"ש דיבר באירוע הסיכום השנתי המסורתי של המחלקה לחקירות שוטרים בפרקליטות המדינה שנערך בסינמטק בירושלים. כרמל גילה עוד כי "כתוצאה מפריצת הסכר, וחיובו של קצין בכיר בדין משמעתי על שלא העביר דיווח על מעשה הטרדה מינית שהגיע לידיעתו, קיבלנו במהלך השנה דיווחים רבים בתחום זה, והמידע זורם. הדברים הגיעו לשיא שלא ידענו כמותו בשבוע האחרון, בחקירות איכותיות שביצענו".

 

לדבריו, "תהליך ניקוי האורוות המתרחש לנגד עינינו, אשר ודאי גורם בטווח הקצר מפח נפש לפיקוד הבכיר – כמו גם לנו בפרקליטות המדינה ובמח"ש - הוא תהליך חיוני לארגון בטווח הארוך. היום יודע כל קצין ומפקד במשטרה ויודעת כל שוטרת כי די במכתב אנונימי למח"ש כדי להתניע מהלך של בדיקה וחקירה, גם נגד ניצב רב עוצמה. מח"ש לא תשקוט עד לפיצוח החקירה והגעה לחקר האמת".

 

ראש מח"ש אמר כי כל קצין משטרה יודע כיום שאם לא ידווח על מעשה הטרדה, הוא יאבד את מקומו בארגון. "מפקדים בכירים המזומנים לחקירה במח"ש לא שבים עוד לשגרת יומם, וזו עובדה. אין לי ספק שכיום מחלחלת במשטרה בכלל, ובקרב הפיקוד הבכיר בפרט - הכרה ברורה כי יש גבולות אסורים בכל הנוגע ליחסי מפקד-פקודה, יחסים שהמשפט מתייחס אליהם כנגועים בסכנת גלישה ל'מדרון חלקלק' של ניצול יחסי מרות, שהמשפט רואה אותם כנגועים בפוטנציאל של התנהלות בניגוד עניינים מצדו של המפקד, ולסכנת השחתה של שוטרות צעירות וניתובן למערכת יחסים לא שוויונית, המבוססת על מתכונת של 'תני וקחי'".

היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין. אמון מלא במפכ"ל (צילום: אוהד צויגנברג) (צילום: אוהד צויגנברג)
היועץ המשפטי לממשלה וינשטיין. אמון מלא במפכ"ל(צילום: אוהד צויגנברג)

בהמשך האירוע נשא דברים היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין. "המשטרה נמצאת בעין הסערה הציבורית", הוא הודה, "הרשות האמונה על אכיפת החוק נבחנת ביכולתה להתמודד עם הדברים, לא לטייח

או להסתיר אותם מעיני הציבור. אולם לא ניתן להתעלם מן הסכנה שבמתקפה משולחת רסן נגד הארגון כולו. אל לנו לשפוך את התינוק עם המים. שוטרי ישראל פועלים במקצועיות, בלא מורא וללא פניות מגדול ועד קטן, ויש לי אמון מלא במפכ"ל ובסגל הפיקוד של המשטרה, בקציניה ובשוטריה".

  

הניצב מור חשוד כי הטריד מינית שוטרת, ניהל קשר פסול עם שש שוטרות נוספות ולאחר מכן ניסה להשמיד ראיות. הקשר בינו לשוטרת הזוטרה נוצר לאחר שהיא פנתה אליו בבקשת עזרה. לפי החשד, הניצב הגיע לביתה ואף נישק אותה בפיה. בחקירתו אתמול במשרדי מח"ש בירושלים, שארכה שבע שעות, קשר עצמו מור למעשים שמיוחסים לו והודה כי "אני מבין שמי שמתנהג ככה לא ראוי להיות בתפקידי. זה לא היה אתי, לא התנהלתי נכון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלכס קולומויסקי
מפכ"ל המשטרה רב ניצב יוחנן דנינו
צילום: אלכס קולומויסקי
צילום: גיל יוחנן
אורי כרמל באירוע היום
צילום: גיל יוחנן
מומלצים