שתף קטע נבחר

צילום: אביהו שפירא, רענן בן צור

התגובה: צה"ל יורה עשרות פגזים לדרום לבנון

זמן קצר לאחר התקיפה משטח לבנון באזור הר דב, הפגיז צה"ל שורה של יעדים בדרום לבנון, בהם הכפר שובא. עשרות פגזים נורו, וגם חיל האוויר הפציץ יעד של חיזבאללה. חייל או"ם ספרדי נהרג מאש צה"ל

דקות ספורות אחרי פגיעת טיל הנ"ט ברכב צבאי בגבול הצפון, החל צה"ל להפגיז את הכפר שובא שבדרום לבנון. מעט לפני 12:30 בצהריים דיווחה סוכנות הידיעות AP כי צה"ל ירה כבר כ-25 פגזים, וההפגזה נמשכה גם לאחר מכן. לאחר הפסקה נוספת בהמשך חודש שוב הירי הארטילרי של צה"ל לעבר לבנון, ומטוסי חיל האוויר הפציצו יעד של חיזבאללה. לפי דיווחים בלבנון, חייל או"ם ספרדי מכוח שמירת השלום יוניפי"ל נהרג כשנפגע מאש צה"ל.

 

זמן קצר לפני כן ארבו מחבלי חיזבאללה לרכב סיור של צה"ל בהר דב, באזור שבו אין גדר, ופגעו בו בטיל נ"ט. הכוחות סורקים את האזור מחשש להצבת מטען חבלה, וכלי טיס של חיל האוויר חגים מעל זירת התקרית. רשתות תקשורת ערביות דיווחו כי "ישראלים נפגעו" בתקרית. בערוץ "אל-מיאדין" המקורב לחיזבאללה דווח כי גורמים דיווחו שהארגון "פגע בשיירה גדולה של כלי רכב צבאיים בהר דב".

 

בצד הלבנוני לא דווח על נפגעים, אבל תושבים הגרים בכפרים הסמוכים לגבול שהופגזו נמלטו מהם מחשש לפגיעה. דובר צה"ל, תא"ל מוטי אלמוז, דיווח על סיום פינוי הנפגעים והתייחס לתגובה הארטילרית של צה"ל: "זו לא התגובה האחרונה שלנו".

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיצר ביקור בשדרות ועלה לקריה בתל אביב להתייעצויות. בתגובה הוא מסר: "ברגעים אלה צה"ל מגיב על האירועים בצפון. לכל מי שמנסה לאתגר אותנו בגבול הצפון אני מציע לראות מה קרה כאן, לא רחוק מהעיר שדרות, ברצועת עזה. החמאס ספג בקיץ האחרון את המכה הקשה ביותר מאז הקמתו וצה"ל ערוך לפעול בעוצמה בכל הגזרות".

 


משה בן ארי, תושב קרית שמונה שעובד בקיבוץ דן, סיפר ל-ynet מעט אחרי התקרית: "שמענו לפחות שישה פיצוצים. אנחנו מחוברים למערכת הודעות של הקיבוצים באזור. קיבלנו הודעה במסרונים להישאר במרחבים מוגנים ולא לצאת מהיישוב ללא הודעה וללא אישור עד להתבהרות הדברים. אנחנו בתוך המפעל ויש שם מרחב מוגן, אנחנו ממשיכים את העבודה אבל לא יוצאים מחוץ למפעל. ההוראה לגני הילדים באזור היא להישאר בתוך הגנים ולא לצאת. אנחנו כרגע שומרים על קור רוח, יש פה הרבה כוחות צבא כך שאין חשש".
 
פרשננו רון בן ישי אמר במשדר מאולפן ynet: "זו הסלמה ברורה שמחייבת שיקול. האם נכנסים לעימות רחב עם חיזבאללה או נותנים לזה לעבור ולהניח שבזה הם חיסלו את החשבון איתנו. זה אכזרי להגיד את זה אבל לעיתים קרובות זה ככה: כשהם שופכים מספיק דם משלנו, זה

נראה להם תגובה מספיקה והם מפסיקים. השיקול האחר הוא שאם ישראל לא תפעל עכשיו ובתגובה קשה, אנחנו עלולים לפגוש אירועים דומים בעתיד. כרגע זה השלב בו צמרת צה"ל וגם שר הביטחון וגם רה"מ עומדים בפני דילמה לא פשוטה".

 

הבוקר, על אף המתיחות הגבוהה, נפתח אתר החרמון כמתוכנן. המצב הביטחוני העדין בצפון הארץ גרם לאתר החרמון להיראות דליל, ורק מאות מבקרים הגיעו אליו. ההחלטה לפתוח אותו היום התקבלה לאחר התייעצות אמש, אך הציבור הצביע ברגליים ולא הגיע.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביהו שפירא
אזור התקרית בגבול לבנון
צילום: אביהו שפירא
מומלצים