שתף קטע נבחר

הציתו דירת זוג בי-ם - והרגו את אורית השכנה

שלושה נעצרו בחשד להצתת הדירה בקומה 2 בפסגת זאב, שבה נספתה אורית לונדון מקומה 3. המניע: סכסוך בינם לבין זוג מהבניין. "החשודה קינאה בי כי יש לי חבר קבוע", טענה הצעירה היהודייה, שלא הייתה בדירה בעת שהוצתה. השלושה חשודים ברצח באמצעות עבירה אחרת

בית משפט השלום בירושלים התיר בצהריים (יום ב') לפרסם את פרטי חקירת מותה של אורית לונדון, 24, שנספתה בסוף השבוע שעבר לאחר שנפגעה קשה מאוד משאיפת עשן בשריפה שפרצה בבית משותף בפסגת זאב לפני כשבוע. לפי החשד, לונדון נפלה קורבן לסכסוך אלים שאינו קשור אליה, סכסוך שבמהלכו הוצתה דירה בקומה שמתחתיה.

 

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

בדירה שהוצתה מתגוררים א', צעירה יהודייה משכונת פסגת זאב, ובן זוגה. הזוג היה מסוכסך זה כמה חודשים עם זוג אחר - צעירה מירושלים ובן זוגה ממזרח העיר. כמה שעות לאחר השריפה נעצרו השניים וחברם, תושב מזרח ירושלים גם הוא, בחשד שהציתו את הדירה. האישה הודתה ושחזרה את המעשה. השלושה חשודים ברצח באמצעות עבירה אחרת.

 

השריפה הקטלנית פרצה בלילה שבין שישי לשבת ברחוב בצלאל בצראווי בווילה בת שלוש קומות שחולקה לכמה דירות קטנות שהושכרו לצעירים. בקומה הראשונה מתגורר בעל הבית עמוס מדר. הקומה השנייה חולקה לשלוש דירות, באחת מהן התגוררה א', צעירה בשנות ה-20 לחייה. בקומה השלישית התגוררו בדירה קטנה אורית לונדון ובעלה יונתן.

 

 

 

בחודשים האחרונים התפתח סכסוך אלים בין החשודה לא'. החשודה, שהתגוררה בעבר בדירה שהוצתה, הייתה בקשר חברי עם א', אך בשלב מסוים היחסים עלו על שרטון והתפתח סכסוך שהפך עם הזמן לאלים. בחקירת המשטרה, שהתנהלה ביחידת ימ"ר ירושלים, טענו החשודה ובן זוגה כי לפני כמה חודשים בן הזוג איים על שניהם בעת ששהו במכוניתם.

 

"היא כתבה לי - אני אשרוף לך את הבית"

בשיחה עם ynet אמרה א': "החשודה קינאה בי בגלל שאני 'הסתדרתי' והיא לא. בגלל בן הזוג שלי, בגלל שיש לי חבר קבוע. היא הייתה שולחת לי הודעות לטלפון - אני אשרוף לך את הבית. אני חושבת שהיא ניסתה לפגוע בי כמה שיותר. היא רצתה להרוג אותי".

 (צילום: כיבוי אש והצלה) (צילום: כיבוי אש והצלה)
(צילום: כיבוי אש והצלה)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)

המדרגות שמובילות לדירה של אורית ויונתן (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
המדרגות שמובילות לדירה של אורית ויונתן(צילום: עפר מאיר)

 (צילום: עפר מאיר) (צילום: עפר מאיר)
(צילום: עפר מאיר)
 

על פי החשד, בלילה שבין שישי לשבת בסוף השבוע שעבר הגיעו שלושת החשודים לדירה בפסגת זאב, במטרה לגרום נזק חמור לדירה. הצעירה ובן זוגה הציתו את הדירה בזמן שחברם המתין במכונית. בחקירתם טענו השלושה כי ווידו שאין איש בדירה, ואכן באותו הלילה א' בילתה במועדון ושאר הדיירים בקומה השנייה שהו מחוץ לבית. יונתן, בעלה של אורית, עבד באותו הלילה במשמרת לילה כמאבטח.

 

ראש ענף חקירות בכבאות והצלה במחוז ירושלים, רשף משה אלעזרי, הסביר: "בחדר שבער (הדירה של א' ובן זוגה) היה מטען אש גבוה מאוד. העשן יצא מהחדר ועלה לקומה העליונה לעליית הגג וזה מה שגרם לחנק של הדיירת בקומה העליונה".

 

לדבריו, מיד לאחר השריפה עלה החשש להצתה, ובין היתר מהנדס חשמל שלל את האפשרות כי קצר חשמלי הוביל לשריפה. "היו כל מיני סימנים שהעלו את החשד, במסדרון נמצא חלון שבור", סיפר. "זה חדר קטן, מיטה וארון, לא היה אף אחד בחדר ולכן הוא בער הרבה זמן עד שגילו את השריפה ובינתיים יצא הרבה מאוד עשן".

 

רס"מ לילך רהן מימ"ר ירושלים סיפרה כי החשודה נעצרה כמה שעות לאחר השריפה, הודתה וקשרה את החוקרים לחשודים הנוספים. "הסכסוך, עד כמה שאנחנו יודעים, הוא בין דיירת בבית ובן זוגה לחשודים", סיפרה רהן. ככל הידוע, מדובר בסכסוך בין החשודה לאישה שהציתה את דירתה וגם סכסוך בין בני הזוג של השתיים. "כל אחד מהצדדים מספר משהו אחר וכרגע בודקים", אמרה רהן.

 

החשד: רצח באמצעות עבירה אחרת

עמוס מדר, בעל הבניין שהשכיר את הדירות, סיפר כי ביקש כמה פעמים מא' לעזוב כי היה זקוק לחדר עבור בתו, אך ללא הצלחה. "כשנתתי לה לגור אמרתי לה שברגע שהבת שלי תבקש לחזור היא תצטרך להתפנות. זה לא הלך. עירבתי את המשטרה, אבל אמרו לי שאני לא יכול להוציא אותה אלא בצו בית משפט, שהיא יכולה להביא לפה גם את החבר שלה וגם חברים אחרים ואני לא יכול להגיד כלום. ביקשתי ממנה גם בנוכחות אחרים – עדיף שתלכו לבד מאשר שאני אביא צו של בית משפט, זה לא עזר".

 

לדבריו, "היו באים בשעות הלילה המאוחרות ועושים את מה שעושים. אמרתי להם, פה זה לא מועדון. יש פה פלונטר, קשה להוציא אדם שנמצא אצלך בבית אפילו שנגרם לך נזק. יש רק להצטער על כך. אורית בחורה טובה מאוד. כואב לי מאוד על אורית".

 

במשטרה ימליצו להעמיד לדין את שלושת החשודים ברצח באמצעות עבירה נוספת. עורך הדין ארז בר צבי מהסנגוריה הציבורית, המייצג את החשודה, טוען כי לא ניתן יהיה להגיש כתב אישום בגין סעיף זה. "הם ביקשו לגרום חבלה לרכוש", טען עורך הדין. "הם וידאו שאין אנשים בתוך הדירה ולא ידעו שיש בן אדם נוסף בבניין". בנוסף, בר צבי שאל בדיון אם בעל הנכס נחקר בשל חלוקת הדירות שייתכן שגרמה לבעיות בטיחות. נציג המשטרה השיב כי הנושא ייבדק על ידי גורמי עירייה מתאימים.

 

עורך הדין סיפר כי החשודה כתבה מכתב ליונתן, בעלה של אורית, ובו הביעה צער על ההצתה וטענה כי לא ידעה שהמעשה יביא לתוצאות הקטלניות. בית המשפט האריך היום את מעצרה עד ליום חמישי.

 

משפחתה וחבריה של לונדון סבורים כי יש להעמיד את השלושה לדין בגין רצח. "מדובר ברצח לכל דבר", אמרה חברה של בני הזוג. "מי שמצית בניין שגרים בו עוד אנשים הוא רוצח. זו זוועה ולא ייאמן לאיזה שפל יכולים להגיע אנשים. אני מקווה מאוד שבית המשפט יקבל את ההחלטה הנכונה ויעניש את מבצעי המעשה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההרוגה אורית לונדון
צילום: עפר מאיר
הבית לאחר השריפה
צילום: עפר מאיר
צילום: כיבוי אש והצלה
אסון
צילום: כיבוי אש והצלה
מומלצים