שתף קטע נבחר

האלוף הולך יחף: סיפורו של אבבה ביקילה

הוא כבש את העולם כשרץ לזהב באולימפיאדת רומא ברגליים חשופות והחל את השושלת המפוארת של הרצים ממזרח אפריקה. אבינעם פורת מכין אתכם למרתון תל אביב עם עלילותיו של איש שהמציא מחדש את הריצה הארוכה ביותר

אתלטי משלחת אתיופיה לאולימפיאדת רומא 1960 הגיעו לחנות המוצרים של חברת "אדידס". החברה הייתה אמורה לספק לאתיופים, כמו לאתלטי מדינות נוספות את כל מערכת הביגוד והציוד, כולל זוגות נעליים. אחד מעובדי החנות חיפש מספר נעליים שיתאים לרץ המרתון, הבלתי ידוע, אבבה ביקילה. לדאבון לבו, לא נמצא מספר מתאים. בהפוך על הפוך, הצליח האלמוני בן ה-24 מהכפר ג'טו, 130 ק"מ מהבירה אדיס-אבבה לייצר את אחת הריצות המכוננות באתלטיקה בכל הזמנים.

 

מתכוננים למרתון תל אביב:

 

בהיעדר נעליים מתאימות, ביקילה החליט לרוץ יחף. כבישי רומא נעמו לכפות הרגליים הבלתי מוגנות שלו. הדבר לא הפריע לו. היה זה מרוץ-לילה, מכיוון שהמארגנים האיטלקים רצו לשוות לאירוע תפאורה מסוג אחר. לפידים האירו את מסלול המירוץ.

 

בהיעדר נעליים, ביקילה החליט לרוץ יחף (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
בהיעדר נעליים, ביקילה החליט לרוץ יחף(צילום: gettyimages)

 

ביקילה רץ את רוב המרחק בצמוד לראדי בן-עבדסלם המרוקאי, כשהשניים הפכו לראש חץ בולט לפני מחנה הרצים אחרים שהשתרכו מאחור. בקילומטר ה-41, ליד האובליסק של אקסום (שאותו שדדו האיטלקים מ...אתיופיה), האיץ בדרך לעידן חדש בספורט העולמי.

 

עד אז, לא זכה שום רץ ממזרח אפריקה במדליית זהב אולימפית. לא אתיופי ובוודאי לא קנייתי. הם ידעו שיש להם את הכישרון ברגליים, אבל לא ידעו בעצמם עד כמה הם טובים. ביקילה זכה בכרטיס ההשתתפות ברומא בזכות ניצחונו באליפות הכוחות המזוינים של אתיופיה. הוא הפתיע את כולם, כולל את המאמן הלאומי באותה תקופה, השבדי אוני ניסקנן. ועדיין, היה צריך לקרות עוד משהו כדי לפנות מקום של אחד מהרצים המפורסמים יותר לטובת ביקילה. "מישהו נעדר, ואז ביקילה הצטרף למשלחת", מספר יורם אהרוני, מומחה מרתונים מהבכירים בישראל.

 

ביקילה החל עידן חדש בספורט (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ביקילה החל עידן חדש בספורט(צילום: gettyimages)

 

ביקילה שבילדותו היה רועה צאן קבע עידן חדש באיכות ועידן חדש בגיאוגרפיה של הספורט העולמי. קודם כל, הוא קיצץ כמעט עשר דקות מהתוצאה שקבע המנצח באולימפיאדה הקודמת, הצרפתי-יהודי אלן מימון וקבע 2:15.16 שעות, הזמן הטוב ביותר למנצח מרתון עד אז (זו היתה הגדרת ההישג הטוב בעולם במרתון, רק החל מ-2004 ניתן היה לקבוע באופן רשמי שיאי עולם במרתון). שנית, ולא פחות חשוב, הוא העלה את מזרח אפריקה על המפה. "ביקילה סיפר לעולם שיש רצים גדולים במזרח אפריקה", אומר יורם אהרוני. אם יצא לרומא עדיין כאלמוני, אבבה ביקילה חזר לאדיס-אבבה כגיבור לאומי. המונים קיבלו אותו. עדיין אי אפשר היה בוודאות לזהות את גודל התפנית באתלטיקה העולמית אבל מהר מאוד אותתו גם היתר כי מה שעשה ביקילה לא היה אלא יריית הפתיחה.

 

ביקילה היה למעשה אבי השושלת שהוציאה מאז ועד היום אלופים מופלאים. היילה גברסילאסי הנדיר, קנניסה בקלה שיאן העולם ב-5,000 ו-10,000 מ', ועוד שפע כוכבים וכוכבות בין הגברים והנשים. קניה עם קייפ קיינו הענק, שמה רגליים על הדוכן מספר 1 בפודיום האולימפי רק במכסיקו 1968. קשה לתאר כיום ריצה איכותית בעולם בלי אתיופים וקנייתים. רצים מהדרג השני אבל עדיין טובים למדי, צפויים לנצח במרתון ת"א ולהוות אטרקציה. כבר בעונה שעברה שיפר הקנייתי אזקיאל קואץ' את שיא מרתון ת"א והעמיד אותו על 2:14.39, וההערכה שיהיה בבוקר ה-27 בחודש עוד שיפור נוסף, ואולי משמעותי.

 

ביקילה חזר לאתיופיה כגיבור לאומי (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
ביקילה חזר לאתיופיה כגיבור לאומי(צילום: gettyimages)

 (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
(צילום: gettyimages)

 

הצנחנים האתיופים

היכולת האתיופית באה לידי ביטוי בסיפורו של אחד ממפקדי הצנחנים. המפקד סיפר שנשלח עם חייליו לאתיופיה כדי להקים יחידה מובחרת. לפתיחת הקורס, הוא קבע מסע מזורז בהליכה ל-70 ק"מ. "מי שיעמוד בקשיים - יתקבל ליחידה", הכריז המפקד. המדריכים הישראלים סיימו את המרחק עם הלשון בחוץ, האתיופים שאלו אם המסע בכלל התחיל... אולי יש באגדה הזו מעט מהגוזמה, אבל הבדלים גנטים בין אתיופיה וקניה לרוב שאר העולם החלו לבלוט באירועים הגדולים.

 

ביקילה חזר לאולימפיאדת טוקיו 1964. אז כבר היו לו נעליים, שכן איזו חברת הנעלה תוותר על האפשרות לצייד אלוף אולימפי בציוד שלה. העובדה שלא הירבה להתחרות בארבע השנים מאז רומא, לא שינתה במאום לראשי ההתאחדות האתיופית שרצו לראות את ביקילה מנצח שוב. לרוע מזלו, הוא לקה בדלקת התוספתן כחודש וחצי לפני האולימפיאדה. זה קרה באמצע ריצת אימון. ביקילה שניצח ב-1960 יחף, חזר לעצמו, החלים והיווה רמה בפני עצמה. הוא הקדים את סגניו בזיל היטלי הבריטי וקוקוצ'י צובריה היפני ביותר מארבע דקות. השיא שקבע ב-1964 - 2:12.11 שעות, טוב ביותר משתי דקות מהשיא הלאומי הנוכחי ב-2015 של ישראל, 2:14.21, השייך ליוצא אתיופיה היילה סטאין.

 

לאחר שקיבל במתנה מהקיסר מכונית מדגם חיפושית, התייצב לזכייה השלישית במכסיקו 1968. הפעם נפצע תוך כדי הריצה. מבחינת אתיופיה, מאמו וולדה הוא שהעניק לה מדליית זהב באולימפיאדה שלישית ברציפות.

 

לאולימפיאדה ב-1964 הוא כבר הגיע עם נעליים (צילום: gettyimages) (צילום: gettyimages)
לאולימפיאדה ב-1964 הוא כבר הגיע עם נעליים(צילום: gettyimages)

 

אלא שהתהילה הייתה קצרה. ב-1969 היה מעורב בתאונת דרכים והחל להתחרות במרוצים לנכים. ב-1973 בהיותו בן 41 בסך-הכל, מת משטף דם מוחי שנגרם מהתאונה. רבבות, ובראשם הקיסר, ליוו את אבבה ביקילה למנוחת עולמים.

 

האצטדיון הלאומי באדיס-אבבה נקרא על שמו. בעיר לדיספולי הסמוכה לרומא, הוקם בתחילת המילניום גשר להולכי רגל הנקרא גשר אבבה ביקילה, לציון זכייתו בזהב באולימפיאדת 1960.

 

אם היום אתם רואים בתחרויות אתלטיקה אגודות של רצים איכותיים שחומי עור ממזרח-אפריקה, תזכרו תמיד מי היה האב המייסד וראש השושלת. אבבה ביקילה המופלא.

 

מרתון סמסונג תל אביב, אירוע הריצה הגדול בישראל, יתקיים ב -27 בפברואר 2015. האירוע יכלול 7 מסלולים חווייתיים ואורבאניים: מרתון (42.195 ק"מ), חצי מרתון (21.1 ק"מ), מרוץ 10 ק"מ, מרוץ 5 ק"מ, מרוץ 5 ק"מ זוגות, חצי מרתון אופני יד ומקצה מיני מרתון ילדים (420 מטר לגילאי 5-8 ו-840 מ' לגילאי 9-12, ייערך ב-26.2 בכיכר רבין). לפרטים נוספים

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים