שתף קטע נבחר

המלצה: בת זוג של אם ביולוגית - תוכר כאם

היועץ המשפטי לממשלה הגיש לבית הדין לענייני משפחה עמדה תקדימית, לפיה יש להכיר בבת הזוג של האם - כהורה. עד כה נאלצה בת זוג של אם ביולוגית לבצע תהליך אימוץ. ההסכמה של וינשטיין הותנתה בכמה תנאים

היועץ המשפטי לממשלה יהודה וינשטיין הגיש עמדה תקדימית לבית הדין לענייני משפחה, לפיה הוא ממליץ להכיר בבת זוגה של אם ביולוגית - כאמו של ילד שנולד מתרומת זרע אנונימית שקיבלה בת הזוג (האם הביולוגית). כמו כן ממליץ היועמ"ש כי בית הדין יכיר בבת הזוג כהורה, ללא צורך בהליך אימוץ שהיה מחויב עד היום. כזכור, לפני כשנה קבע בג"צ שבן זוגו של אב ביולוגי לילדה יירשם גם הוא כאביה במרשם האוכלוסין, אחרי פסק דין שניתן בארצות הברית ולפי תעודת הלידה שבה שניהם מופיעים כאבות.

 

עד כה ניתנו צווי הורות פסיקתיים רק לפונדקרות מחו"ל (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
עד כה ניתנו צווי הורות פסיקתיים רק לפונדקרות מחו"ל(צילום: shutterstock)
 

וינשטיין נדרש לנושא בעקבות פנייתן של שתי נשים, בנות זוג במשך כמה שנים, שנישאו זו לזו מחוץ לישראל. הן רשומות במשרד הפנים כנשואות ונחתם ביניהן הסכם לחיים משותפים שניתן לו תוקף של פסק-דין והן אף ערכו צוואות הדדיות. לפני כשנה נאלצו השתיים לבצע אימוץ אחרי שאחת מבנות הזוג ילדה ילד, אבל כעת הן מבקשות כי ייחסך מהן ההליך ובית המשפט יורה על מתן צו הורות - ללא אימוץ. עד כה ניתנה הסכמת היועץ המשפטי לממשלה למתן "צווי הורות פסיקתיים"

רק בהקשר של פונדקאות חו"ל.

 

היועץ המשפטי וינשטיין ציין בעמדתו כי "דרך המלך שקבע המחוקק היא במתן צו אימוץ, אך במצבים דוגמת אלה שהובאו בהליך זה אין עוד מקום להתנגד שבית המשפט ינקוט במסלול של 'צו הורות פסיקתי'". ההסכמה של וינשטיין הותנתה בכמה תנאים, לשם טובת הילד: קיום קשר זוגי במשך 18 חודשים לפחות, כולל משק בית משותף; בני הזוג הם בני יותר מ-21 ותושבי ישראל; שלא חלפו 90 יום מהלידה, ושהבקשה נתמכת בתצהיר בדבר היעדר הרשעה בעבירות אלימות או מין חמורות. כמו כן נדרש תסקיר או בדיקה מצד משרד הרווחה. שתי הנשים עמדו בכל התנאים הללו.

 

לצד פסיקת בג"צ ממט נימק היועץ וינשטיין כי החלטתו נשענת גם על הצעת חוק ההכרה בהורות בן זוג, והנכונות שגילו משרדי הממשלה בקידום מסלול חקיקה חדש וייחודי – "צו הכרה בהורות" – שיהווה דרך נוספת ליצירת קשר של הורות משפטית, כולל תנאים שונים המבטיחים כאמור את טובת הילד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אוהד צויגנברג
יהודה וינשטיין
צילום: אוהד צויגנברג
מומלצים