שתף קטע נבחר

האיום מעזה: צה"ל השמיד מנהרה ליד נחל עוז

צה"ל השמיד בימים האחרונים קצה של מנהרה ליד קיבוץ נחל עוז בדרום. המנהרה הזו אותרה בימי מבצע צוק איתן והייתה בשליטת צה"ל עד להשמדה. הכוח שפעל בשטח ישראל איתר בה אמצעי לחימה ישנים ולא שמישים - קליעים של נשק קל ופצצות אר-פי-ג'י ללא מטול שיגור

כוח צה"ל השמיד בימים האחרונים מנהרה במרחב קיבוץ נחל עוז מול שכונת סג'עיה. כך הותר לפרסום הבוקר (יום ב'). המנהרה אותרה כבר בימי מבצע "צוק איתן" והתוואי שלה היה בשליטת צה"ל עד להשמדתה. הכוח פעל בשטח ישראל סמוך לגדר המערכת. במהלך הפעילות אותרו כמה אמצעי לחימה ישנים והם נוטרלו.

 

 

הסתעפותה של המנהרה הושמדה במהלך השבועיים האחרונים. רוב התוואי שלה הושמד בקיץ סמוך למרחב מעבר קרני הישן, ליד גדר המערכת, 3-2 קילומטרים מערבית לקיבוץ נחל עוז. הפעולה נעשתה בתיאום עם רכזי הביטחון של היישובים הסמוכים, והאזרחים עודכנו בכל עת כדי לא לעורר בהלה.

 

בעת הפעילות שגרת החיים בקיבוצים נחל עוז וכפר עזה הסמוכים נמשכה כרגיל, פרט לעובדה שכביש הגישה הישן לנחל עוז נסגר, אך כעת נפתח מחדש. הפעולה הייתה מתוכננת כחלק מעבודות שוטפות לאורך הגבול.  

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

 (צילום: EPA) (צילום: EPA)
(צילום: EPA)
 

מנהרה שחפרו אנשי חמאס (ארכיון) (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
מנהרה שחפרו אנשי חמאס (ארכיון)(צילום: רויטרס)

אורכה של ההסתעפות נאמד בכמה עשרות מטרים. היא הייתה חלק ממנהרת טרור שיצאה משכונת סג'עיה בעזה לכיוון ישראל. הפיר בודד בשבועות האחרונים, ואמצעי הלחימה שנמצאו בו היו ישנים ולא שמישים - קליעים של נשק קל ופצצות אר-פי-ג'י ללא המטול שלהן - כלומר ללא יכולת לשגרם.

 

הריסת הפיר נעשתה בפיצוץ מבוקר לפני כשבוע בעזרת כלי הנדסה. בצבא הבהירו כי בפיר לא ניתן היה לעשות שימוש, ובשני צדדיו הייתה שליטה של צה"ל. המטרה בהריסתו הייתה מניעת שימוש עתידי במקרה שחמאס היה מחדש את החפירה לכיוונו.

 

ראש המועצה האזורית שער הנגב, אלון שוסטר, סיפר כי העבודות בוצעו לפני כמה ימים, "ועודכנו על ידי מפקד האוגדה ומפקד החטיבה. אין כל דאגה ואין סיבה לדאגה, צה"ל פעל בשטח ישראל וטיפל בשארית של מנהרה שהייתה ידועה. יחד עם זאת, זהו המשך לטיפול השורש המתמשך של צה"ל לאורך הגבול. יש לשמור על היערכות ומצד שני לפעול מבלי להצית את השטח מחדש".  

 

לפני כמה שבועות דיווח ה"טיימס" הבריטי כי חמאס חופר מנהרות התקפיות שמיועדות להגיע לישראל. הדיווח התבסס על גורמי מודיעין ישראליים, ולפיו אנשי הארגון גם מייצרים "דור חדש" של רקטות מייצור עצמי: עשרות רקטות ארוכות טווח שנורו מאז 16 בספטמבר נקלטו במכ"ם של מערכת "כיפת ברזל", ונפלו בים. ב"טיימס" הסבירו שחמאס מנסה לשדרג את יכולות הארגון לייצר בעצמו רקטות. 

 

חודש לפני כן נחשף ב-ynet  כי בעקבות היווצרות שוק שחור של המלט המוכנס לרצועת עזה דרך ישראל, מצליח חמאס לשים את ידו על מלט שמועבר לצורך שימושים צבאיים כמו יצירת לוחות בטון המשמשים לדופנות מנהרות התקפיות. 

 

ביישובי הדרום הרגישו בחודשים האחרונים את ניסויי הרקטות התכופים. לעתים הם גם הפעילו את מערכות ההתרעה. בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אישר בחודש שעבר כי ארגונו מבצע ניסויים ברקטות ואמר כי הם אינם מהווים הפרה של הסכם הפסקת האש בין עזה לישראל משום שבהסכמות לא הוזכר או הוסכם על כך שחמאס מנועה מלבצע ניסויים ברקטות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים