שתף קטע נבחר

נתניהו: "נחוש לנסוע לנאום בקונגרס"

ראש הממשלה דבק בהחלטתו לצאת לנאום בוושינגטון שבועיים לפני הבחירות לכנסת. "חובתי לעשות הכול כדי למנוע הסכם מסוכן עם איראן, ולכן אני נחוש לנסוע לוושינגטון". אובמה עקץ את נתניהו: "גם את אנגלה מרקל לא הייתי מזמין לפני בחירות והיא לא הייתה מבקשת"

"אני נחוש לנסוע לוושינגטון", כך אמר הערב (יום ב') ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס השקת קמפיין הליכוד לעולים מרוסיה שהתקיים בגבעת שמואל. בכך סתר נתניהו את הדיווחים מוקדם יותר ב"רויטרס" מפי מקורביו שלפיהם בכוונתו לשקול את שינוי המתכונת של הנאום הצפוי בקונגרס כדי לרכך את הסערה שנוצרה סביב הנאום. "החובה הראשונה שלי כראש הממשלה היא לדאוג לביטחון בשעה שישנם כאלו שעוסקים בפרוטוקול או בפוליטיקה", אמר נתניהו.

 

ביבי חביבי // החדש של נוי אלוש // רק ב-ynet  

 

נתניהו אמר עוד כי "הולך ומתגבש במינכן הסכם רע עם איראן. לפי דיווחים ההסכם יאפשר להם לייצר עשרות פצצות גרעיניות. כראש הממשלה חובתי לעשות הכול כדי למנוע הסכם מסוכן זה ולכן אני נחוש לנסוע לוושינגטון, להציג את עמדתי בפני הקונגרס". על הקרע עם הבית הלבן אמר נתניהו: "מיום הקמת המדינה ועד היום היו חילוקי דעות מהותיים בין ישראל לארצות הברית והיחסים נשארו איתנים, כך יהיה גם הפעם. זה לא נושא פוליטי ולא מפלגתי".

לא חוזר בו. נתניהו בכנס הליכוד, הערב ( צילום: גלעד מורג) ( צילום: גלעד מורג)
לא חוזר בו. נתניהו בכנס הליכוד, הערב( צילום: גלעד מורג)

עקיצה בשידור חי. אובמה ומרקל, הערב (צילום: AP) (צילום: AP)
עקיצה בשידור חי. אובמה ומרקל, הערב(צילום: AP)

באותו זמן בדיוק, נשיא ארצות הברית ברק אובמה עקץ את נתניהו. במהלך מסיבת עיתונאים משותפת בבית הלבן עם קנצלרית גרמניה אמר אובמה כי "גם את אנגלה מרקל לא הייתי מזמין לפני בחירות, והיא לא הייתה מבקשת". אובמה אמר עוד: "חשוב שנשמור על הפרוטוקול, כי יחסי ארצות הברית-ישראל הם לא בין המפלגות. אלה יחסים בין ארצות הברית וישראל, מעבר לפלגנות הפוליטית. זה לא משנה את ההתחייבות שלנו לביטחון ישראל ואת הערכים המשותפים".

 

אובמה ציין עוד בדבריו כי ההחלטה על סגירת עסקת הגרעין נמצאת בידי האיראנים, ושאין כל כוונה להאריך את השיחות מעבר למועד שנקבע. "יש לראש הממשלה נתניהו ולי מחלוקות לגבי איראן. אנגלה מרקל, דיוויד קמרון ואחרים מסכימים איתי שלאנכון לפגוע בשלב זה (במשא ומתן בסנקציות נוספות. יב"ח). אם תהיה עסקה, נאמץ אותה. אם לא, אני אהיה הראשון שיעבוד עם הקונגרס על סנקציות נוספות. כנשיא ארצות הברית אני צריך לבחון את האופציות האחרות אם דיפלומטיה לא תעבוד והן לא אטקרטיביות".

 

אובמה הוסיף: "מה בוער? אלא אם כן המבט שלך הוא שזה בלתי אפשרי להגיע להסכם עם איראן, וזה לא צריך אפילו להיבדק, ושאני לא יכול להסכים עם זה, כי כנשיא ארצות הברית אני מסתכל על כל האפשרויות אם אנחנו לא מקבלים החלטה מדינית".

 

מוקדם יותר היום אמרו כאמור גורמים ישראלים בסביבתו של נתניהו לסוכנות הידיעות "רויטרס" כי הם שוקלים לשנות את המתכונת של הנאום הצפוי בקונגרס ב-3 במרס, כדי לרכך את הסערה שנוצרה סביבו. לפי אותם גורמים, אחת האופציות לפי אותם גורמים היא ביטול הנאום בקונגרס והופעה באותו שבוע רק בפני ועידת איפא"ק (השדולה הפרו-ישראלית בוושינגטון). אפשרות אחרת היא שנתניהו ינאם בדיון סגור ולא בשידור חי מול מליאת הקונגרס בפריים-טיים.

 

עם זאת, גורמים בלשכת נתניהו הכחישו מאוחר יותר את הדיווח. לדבריו, "ראש הממשלה קיבל בימים האחרונים כמה הצעות באשר לביקורו בארצות הברית. כרגע אין שינוי בתוכניות". בלשכת נתניהו ציינו כי המשמעות היא שבניגוד לדיווח ב"רויטרס" ראש הממשלה ינאם בקונגרס כמתוכנן.

 

בסוף השבוע התברר שבניגוד לכללי הטקס, סגן נשיא ארה"ב ג'ו ביידן לא יגיע בכל מקרה לנאום של נתניהו. לשכתו הסבירה כי הוא ישהה בחו"ל באותו תאריך - מבלי למסור את היעד המדויק של נסיעתו. בימים שקדמו להודעה דווח כי ביידן מתלבט אם להגיע לנאום, אף שהוא נחשב לאחד התומכים הגדולים של ישראל בממשל אובמה.

 

רק יומיים קודם לכן הודיע דובר הבית הלבן ג'וש ארנסט שלביידן אין

 תוכניות בלו"ז שלו לשבוע הראשון של מרס. בנאומים מסוג זה לרוב יושב סגן הנשיא על הבימה ליד יו"ר בית הנבחרים, וההיעדרות שלו תהיה מכה קשה לנתניהו.

 

גם בקרב ראשי הקהילה היהודית נרשמת מורת רוח: ראש הליגה למניעת השמצה, אברהם פוקסמן, הפך למנהיג היהודי הראשון היוצא בפומבי בקריאה לראש הממשלה לבטל את הנאום שלו בקונגרס. בראיון לעיתון היהודי "פורווארד" הוא הביע חשש כי היחסים בין ארה"ב לישראל "נחטפו על ידי פוליטיקה" והוסיף: "יש צורך באתחול ויש צורך בהצהרות של מבוגרים כי זו לא הייתה הכוונה".

 

במקביל ננזף שגריר ישראל לארה"ב רון דרמר על ידי שבעה צירים דמוקרטים שאיתם נפגש בניסיון להרגיע את המחאה נגד הנאום, שתואם עם הרפובליקנים אך לא עם הממשל. על פי סוכנות הידיעות AP, שציטטה יועץ בקונגרס, השבעה התלוננו על ההסלמה ביחסי המדינות לקראת הנאום.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים