שתף קטע נבחר

דאעש: תפסנו תושב ירושלים שריגל למוסד

דאעש מפרסם ראיון עם "סעיד איסמעיל מוסלם, בן 19 מירושלים", שלדבריו ריגל עבור ישראל נגד דאעש בסוריה - אבל נחשף: "כשהבנתי שעומדים לתפוס אותי התקשרתי הביתה, אבא אמר לי לחזור - אבל זה היה מאוחר מדי. המוג'אהידין סימנו אותי ונזרקתי לכלא". אמינות הטענות אינה ברורה

ארגון "המדינה האיסלאמית" (דאעש) טוען היום (ה') כי הוא מחזיק בידיו מרגל של המוסד, תושב ירושלים, ומפרסם ראיון איתו בגיליון החדש של מגזין הארגון "דאביק". בראיון טוען האיש, סעיד איסמעיל מוסלם, כי הוא בן 19 מירושלים וכי גויס למוסד על-ידי שכן יהודי שלו, קצין משטרה. אמינות הטענות של דאעש אינה ברורה.

 

"הוא בא אליי יום אחד ושאל אם אני רוצה לעבוד עבור המודיעין הישראלי", מספר הצעיר בראיון. "אמרתי לו שאחשוב על זה ואז הוא שאל את אבא שלי ואח שלי מה הם חושבים. שניהם עודדו אותי לעשות את זה ואמרו לי שזו עבודה טובה מאוד. אמרו לי שיש בזה הרבה כסף ושאתה יכול להתקדם לתפקידים בכירים. הבנתי בשלב הזה שגם הם היו מרגלים בעצמם".

 

לדברי סעיד, לאחר מכן הוא נפגש בביתו עם קצין מודיעין בשם אלי, וזה חשף בפניו את הרווחים והתגמול הטמונים בעבודת הריגול. בהמשך, הוא סיפר, הגיע אליו קצין מוסד בשם מירו שהציע לו לצאת למשימת ריגול אצל דאעש בסוריה. "שילמו לי משכורת חודשית, נתנו לי בית וטיפלו בכל עניין שנתקלתי בו ובכל המסמכים שהייתי צריך. טיפלו גם בצורכי היום-יום שלי כשחזרתי", סיפר.

"תמונת הצעיר" לכאורה, שדאעש פרסם במגזין ()
"תמונת הצעיר" לכאורה, שדאעש פרסם במגזין

לדברי ה"מרגל", המוסד ביקש ממנו לבדוק היכן מחזיקים אנשי דאעש אמצעי לחימה וטילים, איפה ממוקמים הבסיסים שלהם ומה שמותיהם של פלסטינים שנסעו מהשטחים הפלסטיניים לשטחי דאעש. הוא טען כי התבקש שלא ליצור קשר עם מפעיליו עד סיום מחנה האימונים וסמינר השריעה של דאעש. הוא אמר כי נכנס לסוריה דרך טורקיה בעזרת מבריח שאיתו יצר קשר בטלפון ושהראה לו את הדרך.

 

בראיון טען סעיד כי קיבל תשלום מישראל בהתאם למשימה ולרמת החשיבות שלה, וסכום המינימום הוא 5,000 שקל. "ככל שהמשימה גדולה יותר ויש לה ערך רב יותר מבחינת המידע, אתה מקבל יותר כסף ויותר בונוסים", סיפר. הוא טען כי אומן במשך חודש במתקן "ענתות" במזרח ירושלים, ושם למד כיצד לשלוט בעצמו, לשרוד בחקירה ולחלץ מידע מאנשים. הוא טען גם כי התאמן בשימוש בנשק, וכי לאחר מכן שימש זמן מה כמרגל שסייע בתפיסת סוחרי אמל"ח, מבוקשים, מסתננים לישראל ופיגועים מתוכננים.

מתוך הראיון ()
מתוך הראיון

סעיד מספר בראיון כי דאעש הצליח לחשוף את זהותו האמתית משום שלמרות ההכשרה שעבר במוסד לא הצליח להתנהג כאחד מאנשי דאעש. לדבריו, הוא נכשל למשל במילוי כמה מהוראותיו של האמיר. כשהתעורר בו החשש שייחשף, כך טען, הוא התקשר לאביו, סיפר לו על המתרחש וקיבל ממנו הוראה לחזור. "זה היה מאוחר מדי. סימנו אותי. המוג'אהידין שמו אותי בכלא והעבירו אותי מכלא אחד לאחר. במהלך החקירות התוודיתי שאני מרגל שעבד עבור המוסד

הישראלי".

 

לבסוף נשאל סעיד אם יש לו מסר עבור מרגלים אחרים שנשלחו בשם "הכופרים", והשיב: "כן, אני אומר לכל אלה שרוצים לרגל אחרי דאעש - אני לא חושב שאתם חכמים מספיק כדי להערים עליהם. לא תצליחו. בסוף הם יתפסו אתכם. התרחקו מהדרך הזו. התרחקו מסיוע ליהודים ולכופרים ולכו בדרך הנכונה". לבסוף נשאל אם הוא רוצה לומר משהו לאחיו ולאביו: "אני אומר לאבי ולאחי שהכניסו אותי לבלגן הזה - אתם הבאתם אותי לזה. אתם פיתיתם אותי עם כסף וחיים והכנסתם אותי למצב שאני נמצא בו כעת. הכו על חטא בפני אללה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שער הראיון עם "איסמעיל" במגזין דאעש
מומלצים