שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  הסופר יצחק בן נר: "נתניהו ביטל את החלטתו בידיעה שזה לא ישנה דבר"

  ראש הממשלה בנימין נתניהו ביטל הבוקר את פסילתם של שני שופטים בתחרות פרס ישראל, אולם חלק מהשופטים טוענים כי מאחר והשמות אמורים להיות חשאיים נראה כי התהליך הוכתם ועתידו לא ברור. אריאל הירשפלד, שנפסל ע"י רה"מ, נשאר אופטימי "יש סיכוי שאפשר יהיה לתקן את החורבן". הסופר יצחק בן נר חושש שמדובר במהלך ידוע מראש

  הבוקר הודיעה לשכת ראש הממשלה כי רה"מ נתניהו חוזר בו מהחלטתו בנושא פסילת השופטים המועמדים לפרס ישראל לספרות, ובכך קיבל את דבריו של היועץ המשפטי יהודה ויינשטיין שהורה לו להפסיק להתערב במינוי השופטים ובקבלת החלטות בנוגע לפרס. גורמים בלשכת ראש הממשלה הסבירו כי ההחלטה שלא להתערב בפרס ישראל תקפה לאחור כך שיבוטלו פסילתם של שני השופטים בוועדת פרס ישראל - הפרופסורים אבנר הולצמן ואריאל הירשפלד

   

  • רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר

   

  הסערה סביב פרס ישראל פרצה לאחר החלטתו של רה"מ נתניהו להדיח את אריאל הירשפלד ואבנר הולצמן מהוועדה לבחירת הזוכה בתחום הספרות. שופט שלישי, המפיק חיים שריר פרש בתגובה מהוועדה לבחירת הפרס בקולנוע.  בהמשך התפטרו גם השופטים ד"ר אורי הולנדר, הסופרת גיל הראבן, פרופ' נסים קלדרון, פרופ' נורית גרץ, פרופ' זיוה בן פורת, פרופ' אפרים חזן, השחקנית יונה אליאן והבמאי רם לוי. כמו כן, הסירו את מועמדותם מקבלת הפרס המבקר יגאל שוורץ, הסופר יצחק בן נר, הסופר חיים באר, רנן שור, הסופר דויד גרוסמן ורות דיין.

   

  אריאל הירשפלד אמר היום, בתגובה להודעה על ביטול הפסילה, כי "אלו חדשות טובות בסך הכל ויש סיכוי שאפשר יהיה לתקן את החורבן הזה שהתחיל להתחולל כאן, אם כל שאר המודחים ואלו שמשכו את מועמדותם מהפרס יחזרו לוועדה, אנחנו נחזור לעבוד על הפרס ולתקן כמה שאפשר".

   

  אריאל הירשפלד, מקווה שאפשר יהיה לתקן את התהליך (צילום: אורן כהן) (צילום: אורן כהן)
  אריאל הירשפלד, מקווה שאפשר יהיה לתקן את התהליך(צילום: אורן כהן)

   

  הסופר יצחק בן נר היה מופתע לשמוע את החדשות מהבוקר, אולם לדעתו מדובר במהלך ידוע מראש. "אני מניח, זוו כמובן רק הנחה, שזה (ההחלטה של רה"מ נתניהו) היא בדיעבד, וכשהוא יודע שאף לא יחזור משום שהתהליך נפסל כי הכל נחשף. זה מין תהליך שמפוצץ את עצמו מעצם העשייה, אבל תמיד יכולות להיות הפתעות, כמו שהופתעתי שהשופטים האחרים בקטגוריות האחרות, זה בכלל לא הזיז להם והם לא ויתרו על הכבוד העונג המפוקפקים". 

   

  גיל הראבן שמחה לשמוע על ההחלטה ואמרה כי היא מצרה על הביזוי שהתרחש ותשמח אם הכל יוכל לשוב על מקומו בשלום, יחד עם זאת, סייגה ואמרה: "הייתי רוצה לשמוע את חוות דעתו של היועץ המשפטי בנושא ואני אשמח לדעת שהדבר ניתן לתיקון, אבל אני חוששת שמשום ששמות השופטים התפרסמו מאוחר מדי לתקן את הנזק, משום ששמות השופטים אמורים להיות חשאיים".

   

  פרופ' ניסים קלדרון, שהגיב במהלך השבוע על החלטת רה"מ על הפסילה אמר בהקשר לשמות השופטים:

  "זו כבר פגיעה עמוקה בפרס. חלק מהנוהג הוא שהשופטים נשמרים בסוד עד היום שבו מודיעים עליו. זה הכרחי, כדי שלא יהיו לחצים לא הגונים על השופטים. כשפניתי אל האנשים אמרתי להם: 'אני פונה אליך כי אני מאמין שאתה אדם הגון, מאמין שאת חוקרת הגונה, אני מאמין שתבחרי אך ורק מכיוון שיש מישהו שראוי לזה'. אז ברגע שמפרסמים את שמות השופטים ויוצרים דיון ציבורי בנושא, זו כבר פגיעה עמוקה מאוד בהליך". 

   

  היום, משנודע לקלדרון על ההחלטה לבטל את הפסילה, הוא אמר שהוא מופתע לשמוע על כך וכן שהוא יאמר את דברו על המשך מהלכיו לאחר שישקול ויתייעץ עם חבריו בנושא.

   

  נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין התייחס הבוקר להתפתחויות האחרונות הנוגעות לפרס ישראל ואמר: "פרס ישראל יקר ללב כולנו, מימין ומשמאל. הוא מהווה מכנה משותף של החברה הישראלית, מהאחרונים שנותרו לה, ומסמל הסכמה נדירה על העומק הרוחני, התרבותי, הספרותי, המדעי והערכי שלנו כעם. זהו אות שבאמצעותו מוקירה האומה את בחירי בניה ובנותיה ועלינו לשמור עליו מכל משמר.

   

  כעת, משהודיע ראש הממשלה כי יפעל על פי הנחית היועץ המשפטי לממשלה, אני פונה לשופטים

  ולמועמדים שפרשו ומבקש מהם לשוב ולקחת חלק מלא בהליכי הבחירה של פרס ישראל. הבה נשמור על פרס ישראל, למען כולנו".

   

  יצחק (בוז'י) הרצוג הגיב בפייסבוק שלו וכתב: "ניסיון יפה ביבי, אבל גם הספין על פרס ישראל לא ישכיח מאיתנו את החושך שהבאת על עם ישראל בשש השנים האחרונות. תנו לי לגלות לכם סוד: נתניהו לא באמת התכוון להחליף את שופטי פרס ישראל. כל כוונתו הייתה לייצר עוד ספין כדי לנסות ולהשכיח את החושך הגדול שהוא מותיר אחרי שש שנות שלטונו. חושך בביטחון, חושך ביוקר המחיה, חושך בדיור. 50 גוונים של שחור!

   

  שום ספין ושום הסחת דעת לא תעזור לו. אנחנו נחליף את השלטון, נטפל בכלכלה, נפרוץ את הבידוד הבינלאומי ונחזיר את התקווה והאופק לעם ישראל". 

   

  מתוך הפייסבוק של יצחק (בוז'י) הרצוג ()
  מתוך הפייסבוק של יצחק (בוז'י) הרצוג
   

   

   

   

  השתתף בהכנת הידיעה רועי ינובסקי
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אילן ספירא
  גיל הראבן
  צילום: אילן ספירא
  צילום: מיכאל קרמר
  יצחק בן נר
  צילום: מיכאל קרמר
  לאתר ההטבות
  מומלצים