שתף קטע נבחר

ח"כ טיבי בכנס בנצרת: "לא רוצים להרוס את ישראל, אתם עושים את זה טוב מאוד"

הכנס הגדול הראשון של הרשימה הערבית המשותפת התקים בנצרת. חנין זועבי התיחסה לפסילתה: "מדינה יהודית לא יכולה להיות דמוקרטית"

אלפים השתתפו הערבם (שבת) באירוע המרכזי הראשון של הרשימה הערבית המשותפת שהתקיים בנצרת. באירוע נכחו כל חברי הרשימה מארבע המפלגות: חד"ש, בל"ד, רע"ם ותע"ל. הנושא המרכזי היה פסילתה של חברת הכנסת חנין זועבי ורבים מהמשתתפים זעמו על החלטת ועדת הכנסת. "זו החלטה גזענית ורדיפה פוליטית. זועבי עבדה בצורה מקצועית ולא הייתה סכנה למדינת ישראל".

 

רוצים לדבר עם עורכי וכתבי ynet? כתבו לנו בטוויטר  

 

טיבי בכנס הרשימה המאוחדת  ()
טיבי בכנס הרשימה המאוחדת
 

 ( צילום: מוחמד שינאווי) ( צילום: מוחמד שינאווי)
( צילום: מוחמד שינאווי)

הכנס בנצרת, היום. טיבי קרא לצעירים שלא להצטרף לדאעש ( צילום: מוחמד שינאווי) ( צילום: מוחמד שינאווי)
הכנס בנצרת, היום. טיבי קרא לצעירים שלא להצטרף לדאעש( צילום: מוחמד שינאווי)

בנאום באירוע התייחסה זועבי לפסילתה: "אני גאה בחברה הערבית. אנחנו לפני בחירות חשובות וזה הזמן להמשיך בדרכנו נגד הגזענות והכיבוש. מאשימים אותי שאני תומכת במאבק מזוין ולא רוצה להכיר במדינת ישראל כמדינה יהודית. אני אומרת שמדינה יהודית לא יכולה להיות דמוקרטית. מי שרוצה שלא נמשיך במאבק שלנו - שיעצור את הכיבוש וההשפלה". ראאד מחאמיד, תושב אום אל פחם, יצא להגנתה: "אני חושב שהכנסת לא שווה בלי חנין זועבי, מקומה בכנסת. אם הממשלה מסתכלת עליה בצורה שלילית אז אנחנו מסתכלים עליה כאישה שהקריבה מזמנה מחייה למען החברה".

 

המתמודדת עאידה תומא סלימאן מחד"ש אמרה בכנס: "הרשימה המשותפת הפכה את איום ההדרה מהכנסת להזדמנות להיות כוח גדול ומשפיע יותר בפוליטיקה והפכה את הקערה על פיה. עכשיו אביגדור ליברמן בסכנה שלא לעבור את אחוז החסימה. אנחנו הרשימה היחידה שקושרת בין המלחמה נגד העם הפלסטיני והגזענות נגד הציבור הערבי, לבין הניצול של הנושאים האלה לצורך דיכוי השכבות החלשות בישראל. אנחנו הרשימה היחידה שדואגת לזכויות העובדים, לאינטרסים של בני האדם שחיים כאן ולא של בעלי ההון וההתנחלויות. זו הרשימה היחידה שתיאבק בכיבוש, אנחנו המחנה הדמוקרטי האמיתי".

 

חבר הכנסת ד"ר אחמד טיבי אמר בכנס: "ליברמן אמר שמטרת הרשימה שלנו היא להרוס את ישראל ואני אומר לו שאנחנו לא עוסקים בכך, כי אתם עושים את זה טוב מאוד. אנחנו עוסקים בבניית האדם, בלהרוס את הכיבוש והגזענות. הימרתם שלא נתאחד והתגברנו על התחרות המפלגתית כדי לשלוח מסר של מיעוט לאומי מאוחד וחזק. אתם יודעים שאני רופא

וכשנהיה סיעה גדולה של 15 ח"כים, ישבו מולנו נציגי הימין והם יהיו נבוכים, לחץ הדם שלהם יעלה ורופא הכנסת יעבוד שעות נוספות. אנחנו החלק החשוב והחזק ביותר בעם הפלסטיני כי אנחנו מאוחדים, ואני קורא לבני עמי להתאחד. כשנהיה 15 מנדטים נתערב בכל דבר בכנסת, אם יתערבו לנו במינוי קאדים, אנחנו נתערב במינוי רבנים ודיינים".

 

טיבי קרא לצעירים הערבים: "אל תצטרפו לדאעש. זו קבוצה שמעוותת את דת האיסלאם. מה שאנשיה עשו ועושים פוגע באיסלאם יותר מהפגיעה של האיסלאמופובים במערב. תישארו בינינו, אנחנו רוצים אתכם כאן חיים כדי לבנות חברה פתוחה וחזקה, ולא שתמותו בניכר למען קבוצה שמבצעת פשעים. מי שרוצה לשמור על שם האיסלאם יכול להיות במסגד אל-אקצא".

 

למרות ההתלהבות הגדולה מהרשימה המשותפת, יש במגזר הערבי מי שהחליטו שלא להצביע עבורה. "הרשימה הזו תישאר עד הבחירות ואחרי יום כל מפלגה תעבוד תחת שמה, כאילו לא הקימו רשימה מאוחדת", אומר תושב טירה. "העיקר בשבילם זה לשמור את הכיסאות והמשכורות. נמאס לנו מההבטחות, במגזר רוצים תמיכה בעשייה ולא רק לשלוח מכתבים לשרים כדי שיגידו לנו שהם עבדו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
 צילום: מוחמד שינאווי
האירוע בנצרת, היום
צילום: מוחמד שינאווי
מומלצים