שתף קטע נבחר

בית ישראלי ליזידים

הצלת היזידים מציפורני האיסלאם הקיצוני היא אינטרס ישראלי מובהק. יש לפעול לקליטת מאות ואף אלפי יזידים שיתרמו לישראל ויתגייסו לצה"ל

לו אני ראש ממשלת ישראל, הייתי משקיע ביזידים, מסייע להם ובכך מסייע לישראל, שיכולה להפיק מהם תועלת פוליטית, חברתית, כלכלית וצבאית. אין מעשה ראוי וכדאי מזה על רקע הטרגדיה הקשה שחוו היזידים והנסיבות הרות-האסון שניחתו עליהם בעקבות האירועים הקשים בסינג'אר מאז 3 באוגוסט 2014.

 

עוד בערוץ הדעות של ynet

חרפה בשכונת הרכבת / יורם בר-קובץ

השקופים יוצאים לאור / הני זובידה

ליד קברי פליטים יזידים. הזוועה בהתגלמותה   (AP) (AP)
ליד קברי פליטים יזידים. הזוועה בהתגלמותה (AP)
 

ארגון הטרור הברברי "המדינה האיסלאמית" (דאעש) לא בוחל בביצוע פשעים נגד האנושות: רצח אלפי גברים, צעירים ונשים וכן חטיפת 7,000 נשים, נערות וילדים. אנשי הארגון מנהלים שוק עבדים-שבויים לפי מנהגו של נביאם שהיה לוקח "שלל מלחמה" בדמות נשים ונערות צעירות ממחנה האויב ומוכר אותן ללוחמיו במחירים מגוחכים או מעניק להם אותן במתנה. תחת ארגון "המדינה האיסלאמית", היה מחיר כבודן של הנשים היזידיות וכבודם של היזידים בכלל לא יותר מכמה אלפי דינארים עיראקיים (כמה עשרות דולרים לכל היותר).

 

כל מה שאירע לנו, היזידים, לא עורר את מצפונם של הפוליטיקאים בעיראק או בעולם הערבי. אף מדינה לא טרחה לצאת נגד מעשי הזוועה הללו שכווננו נגד הדת שוחרת-השלום ושוחרת-החיים.

 

היזידים שניצלו מאימי האסון הזה הותירו מאחוריהם את כל שהיה ברשותם, וברחו לכורדיסטן כדי להציל את נפשם. בהיעדרם, שדדו שכניהם הערבים והכורדים המוסלמים את כל רכושם וסייעו לדאעש לחטוף יזידים ולרצוח אותם. כעת, לאחר אירועי הדמים והגירוש, רוב היזידים חיים באוהלים שאינם ראויים למגורי-אדם בתנאי הקור הקיצוני של החורף הכורדיסטני. הם סובלים מתזונה חסרה בשל היעדר אספקת מזון סדירה אליהם וכן ממחסור בבגדי חורף שיגנו עליהם מפני הקור. כך הפכו היזידים, בנים גאים לאחת הדתות הקדומות של מסופוטמיה, לנזקקים לסיוע דחוף, הומניטרי, כלכלי ונפשי.

 

לו אני בנימין נתניהו, הייתי פונה מיד אל העולם בדרישה להירתם לסיוע להצלת היזידים מציפורני דאעש והאיסלאם הקיצוני המבקש להשמיד את הדת עמוקת השורשים ושוחרת השלום הזו. הייתי יוזם משלוח של סיוע הומניטרי דחוף למשפחות היזידיות שוכנות-האוהלים במחנות הפליטים השונים.

 

הייתי מורה לממשלתי לקלוט אלפי צעירים יזידים ולשלבם בשוק העבודה בישראל. הצעירים הללו, מבריקים וחדורי מוטיבציה, בהם משכילים וחסרי השכלה-פורמלית, יכולים להשתלב בכל טווח המקצועות שבין עבודות-כפיים ועד למקצועות היוקרתיים ביותר ואף באקדמיה ובתעשיות הטכנולוגיה העילית שישראל כה מתגאה בהן. יתר על כן, רבים מצעירים אלה יכולים ומעוניינים להיכנס לשירות צבאי, כחלק מהמאמץ להגן על מדינתנו מפני הטרוריסטים הג'יאדיסטים הפושעים.

 

הייתי פועל להכשיר את דעת הקהל הישראלית באמצעות פעולות הסברה על שאירע ליזידים, תוך ניסיון להכיר בכך כרצח-עם, כמו זה שאירע ליהודים תחת השלטון הנאצי, וזה שאירע לארמנים ולנוצרים מידם של אבות-אבותיה של דאעש, העות'מאנים.

 

זהו אינטרס מובהק של ישראל, מדינתו של מיעוט שעד לאחרונה היה נרדף ועל סף השמדה, לשמר את הפלורליזם במזרח התיכון, ואת זה היא יכולה לעשות במאמץ לא-גדול של סיוע הומניטרי וצבאי ישיר. במאמץ גדול מעט יותר, יכולה ישראל גם לתרום לחיזוקם ואף להצלתם של המיעוטים המזרח-תיכוניים, וזה היזידי בפרט. היא תוכל לעשות זאת באמצעות קליטתם בפועל של עשרות, מאות או אלפי יזידים לתחומה ואזרוחם.

 

נוסף למעשה החלוצי והחשוב, שכרה של ישראל יהיה גדול לאין שיעור מעצם הקליטה: היא תרוויח קבוצת אזרחים חזקה ונאמנה המעוניינת לתרום לה מן המרץ והדם הצעיר ולממש בה את אהבתם לישראל, כרעיון וכמדינה, ואת רצונם להשתלב בחברה שלכם ולתרום להעצמתה.

 

הכותב, בן 40, הוא פעיל יזידי גולה בגרמניה ונמנה עם מייסדיה של "האקדמיה היזידית במינכן"

 

גולשים מוזמנים להציע טורים במייל הבא: opinions@y-i.co.il

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
AP
ליד קברי היזידים
AP
נדיר רשיד סיתוֹ
מומלצים