שתף קטע נבחר

מבקר המדינה: עובדים שילמו מכיסם על נתניהו - ולא קיבלו החזר

המבקר מצא כי עובדים במשרד נתניהו לא קיבלו החזר על דברים שקנו לראש הממשלה. ההוצאות עבור המעון הרשמי לא אושרו לתשלום מהקופה הקטנה של המשרד. "מדובר במינהל לא תקין ואין נפקא מינה אם מדובר בסכום גדול או קטן", נכתב בדו"ח. הליכוד: "עיסוק בזוטות"

ראש הממשלה רוצה לאכול? העובדים ישלמו מכיסם. "עובדים במשרד ראש הממשלה שילמו מכיסם הפרטי עבור הוצאות אישיות של ראש הממשלה", כך כתב מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בדו"ח על מעונות ראש הממשלה המתפרסם היום (ג'). המבקר הדגיש כי "כשעובד במשרד ראש הממשלה נאלץ לממן מכיסו הוצאה עבור ראש הממשלה, מדובר במינהל לא תקין, ואין נפקא מינה אם מדובר בסכום גדול או קטן".

 

לדו"ח המבקר על הוצאות מעונות ראש הממשלה - לחצו כאן  

למסמך המבקר שמציין את החשש לפלילים - לחצו כאן

 

מדו"ח המבקר עולה כי הוראות החשב הכללי בנושא דמי מחזור יחידתיים קובעות כי יחידות ממשלתיות יכולות לקבל הקצאה כספית מראש לכיסוי הוצאות פנימיות קטנות. הקצאה כספית זו יכולה להתקבל באמצעות קופה קטנה במזומן, שמטרתה לאפשר פעילות שוטפת של היחידה, במגבלת הסכומים המפורטים בהוראה. במשרד ראש הממשלה נקבע נוהל פנימי שענייני "נוהל ניהול דמי מחזור יחידתיים (קופות קטנות), ולפיו מהקופה הקטנה ישולמו הוצאות קטנות ומיידיות, ואין לבצע באמצעותה תשלומים עבור רכישת טובין, למעט כיבוד קל".

"מינהל לא תקין" במשרד ראש הממשלה (צילום: אבישג שאר-ישוב, גיל יוחנן) (צילום: אבישג שאר-ישוב, גיל יוחנן)
"מינהל לא תקין" במשרד ראש הממשלה(צילום: אבישג שאר-ישוב, גיל יוחנן)
 

מבקר המדינה מצא כי לפחות שני עובדים לא קיבלו החזר על דברים שקנו לראש הממשלה. במרס 2011 כתבה סגנית מנהלת מחלקת תשלומים לאב הבית דאז, מזכר בנושא "קופה קטנה", בצמוד למסמך דרישת תשלום להשלמת דמי מחזור ששלח אליה, ובו פורטו הוצאות עבור המעון הרשמי שאינן מאושרות לתשלום מהקופה הקטנה.

 

עוד על דו"ח המבקר המיוחד:

הליכוד: ניסיון להפיל את נתניהו

החשמלאי-החבר שהועסק תוך "מצג מטעה" והוזמן ביום כיפור

נתניהו התערב, והמדינה שילמה מס בצורת על הבית בקיסריה

יועץ במבחן: חומרי המבקר בידי וינשטיין

ובבית הנשיא: תוספות של עשרות מיליוני שקלים בתקופת פרס

נתניהו: ההוצאות גדלו בתקופת מני נפתלי. יש ניסיון להפיל אותי

 

המבקר כתב כי ההוצאות הן: "42.18 שקלים לקניית כדורים נגד צינון, 32 שקלים לקניית עיתונים למעון הפרטי ו-32 שקלים עבור ארוחת צהריים". סגנית המנהלת כתבה כי "הקבלות הנ"ל לא אושרו לתשלום. הוחזר ל...".

 

במסמך דרישות תשלום מיוני 2011 לא אושר לאותו עובד החזר בגין שתי קבלות עבור הוצאות שהוציא עבור בית ראש הממשלה. המבקר כתב: "האחת בסך 110 שקלים בגין ארוחת צהריים ממסעדה והשנייה בסך 40 שקלים בגין קפה ומאפים".

 

בנובמבר 2011 כתבה עובדת באגף התשלומים לסגנית המנהל מזכר פנימי בנושא "ארוחות לראש הממשלה (קופה קטנה לסמנכ"ל בכיר למבצעים ונכסים)", ובו פירטה שלוש הוצאות שהוציא סמנכ"ל בכיר למבצעים ונכסים וכתבה לגביהן: "להחזיר את הקבלות הנ"ל ל... לא מאושר".

 

"עובד לא יכול לומר לא - ואין איך לשלם"

חודש לאחר מכן הגישה סגנית המנהלת לסמנכ"ל בכיר למבצעים ונכסים מסמך דרישת תשלום להשלמת דמי מחזור ובו מפורטות שלוש הוצאות שלא אושרו והן: "הוצאה בגין כוס יין בסך 25 שקלים, ארוחה ב... בסך 39 שקלים וארוחת... בסך 45 שקלים".

 

במזכר פנימי של היועצת המשפטית מאפריל 2012, שכותרתו "שיחה עם... חשבת המשרד", נכתבו הדברים האלה בנוגע לארוחות שניתן להזמין לראש הממשלה: "יש 2 מסלולים: לבית... כמעט ללא הגבלה. ארוחת תקרה של 218 + מע"מ = 250 שקל לארוחה. למשרד: 1,400 שקל בחודש... עובר את המכסה, ואז יש לחצים על העובדים שמזמינים ארוחות שהזמין לבית. מחייב אותו בהפרש מעל 1,400 שקל".

 

בדיון בוועדת השלושה - שבה חברים שלושה בכירים במשרד ראש הממשלה - ציין חשב המשרד כי "יש בעיה, ראש הממשלה אומר לעובד ב' (אב הבית דאז) לך תביא לי טיפול עיניים. הוא לא יכול לומר לא ומביא קבלה, ואין איך לשלם".

 

בסיום הסעיף הזה כתב המבקר כי "הביקורת העלתה כי היו מקרים אחרים שבהם לאחר שלא אושר החזר לעובד עבור הוצאה שהוציא, שילמה לו החשבות את הסכום וסגנית מנהלת תשלומים במשרד ראש הממשלה שלחה לראש לשכת ראש הממשלה דאז בקשה להחזרת הסכום על ידי ראש הממשלה. בכל המקרים הללו שילמו מר נתניהו או רעייתו את הסכום שהתבקשו להשיב".

 

הליכוד: "הסחת דעת מהנושא החשוב באמת"

המבקר העיר "כי היעדר כללים בנושא זה הביא לכך שלעתים עובדים במשרד לא קיבלו החזר של הסכומים ששילמו בגין הוצאות ראש הממשלה ובני ביתו". לדעת המבקר, על אגף הכספים במשרד ראש הממשלה ליצור מנגנון שלא יאפשר מצב שבו עובד משלם מכספו הפרטי עבור ראש הממשלה. "אשר לכספים שכבר שולמו", הוסיף המבקר, "על האגף לברר את הדבר, ואם טרם הוחזרו - להשיבם לעובדים ששילמו ולבקש את החזרם מראש הממשלה, כפי שנהג במרבית המקרים בעבר".

 

מהליכוד נמסר בתגובה לדו"ח המבקר כי "ראש הממשלה מכבד את המלצות דו"ח

המבקר לגבי כל הנושאים שנבדקו. חלק גדול מההמלצות בד"ח יושמו טרם כתיבתו. ראש הממשלה הנחה ליישם את ייתר ההמלצות באופן יעיל ומיטבי.

 

"לצערנו, הקמפיין התקשורתי המתגלגל סביב דו"ח זה בשבועות האחרונים הוא ניסיון ברור להפיל את ראש הממשלה וממשלת הליכוד על ידי עיסוק בזוטות והסחת דעת מהנושא החשוב באמת: מי יגן על מדינת ישראל מול האיומים הביטחוניים העצומים והלחצים הבינלאומיים - בנימין נתניהו או ציפי ובוז'י.

 

"חשוב להדגיש: הוצאות מעון ראש הממשלה ירדו משמעותית בשנתיים האחרונות. ההוצאות גדלו משמעותית בתקופה מסוימת, שבה ניהל את המעון הרשמי מני נפתלי - עובד ממורמר לשעבר, המוביל מסע השמצות והכפשות נגד ראש הממשלה, על מנת להוציא כספים שלא כדין מקופת המדינה ולפגוע בראש הממשלה ובליכוד בתקופת בחירות. הוצאות המעון הרשמי ירדו ופחתו משמעותית לאחר עזיבתו של נפתלי את התפקיד", נמסר מהליכוד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
שרה ובנימין נתניהו
צילום: AP
מומלצים