שתף קטע נבחר

כישלון שומרי הסף: ההתנהלות התמוהה של עו"ד שלומית פרגו ברנע

בדיונים הפנימיים היועצת המשפטית של משרד רה"מ, שלומית פרגו ברנע, וחשב המשרד אמנם התריעו - אך בפועל הם לא מנעו את הוצאות העתק שעליהן הצביע המבקר. פרגו ברנע התנהלה באופן תמוה גם בפרשת נתן אשל

מבקר המדינה הצביע בדו"ח החמור שפרסם על התנהלות בית ראש הממשלה על הקושי שבו נתונים מי שהוא מכנה "שומרי הסף‭:"‬ היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה שלומית פרגו ברנע וחשב המשרד יוסי איצקוביץ'‬. מצד אחד הם אמורים לפקח על ההתנהלות, ומצד אחר הם עצמם כפופים לראש הממשלה. בחינת ממצאי הדו"ח מעלה שאלות קשות על האופן שבו התנהלו.

  

לדו"ח המבקר על הוצאות מעונות ראש הממשלה - לחצו כאן  

למסמך המבקר שמציין את החשש לפלילים - לחצו כאן

עדכונים שוטפים - גם בטוויטר של ynet

 

ברנע ואיצקוביץ' היו חברים בוועדת השלושה שדנה בבקשות החריגות של משפחת נתניהו, אך גם אם הם התנגדו, הם לא מנעו החלטות. כך לדוגמה הוועדה קבעה שאין לממן את היטל הבצורת במעונו הפרטי של נתניהו בקיסריה, אך ההחלטה שונתה על פי הנחיית רה"מ.

 

בפרשת העסקת החשמלאי התריעה ברנע בפני מנכ"ל משרד רה"מ ומנהל הלשכה דאז כי "ראוי שראש הממשלה יימנע ממצב שבו המשרד מתקשר עם ספק שנתן לו שירות קבוע באופן פרטי‭."‬ אבל למרות דבריה, משרד ראש הממשלה התקשר עם חברה שפחימה היה קבלן המשנה שלה. לא ברור מדוע איצקוביץ' וברנע לא פיקחו על העסקת החשמלאי ולא בדקו אם הזעקתו בסופי שבוע לקיסריה הייתה מוצדקת. 

היועצת המשפטית שלומית פרגו ברנע (צילום: עטא עוויסאת   ) (צילום: עטא עוויסאת   )
היועצת המשפטית שלומית פרגו ברנע(צילום: עטא עוויסאת )

 

 

השניים גם לא מנעו את המקרים שבהם עובדים נאלצו לשלם מכיסם הפרטי על קניות של נתניהו, זאת אף שבדיון של ועדת השלושה במאי 2012 ציין איצקוביץ' כי "יש בעיה, ראש הממשלה אומר לעובד 'לך תביא לי טיפות עיניים'‭.‬ הוא לא יכול לומר לו לא, ומביא קבלה, ואין איך לשלם‭."‬

 

בנושא מימון עלויות האיפור ועיצוב השיער של נתניהו מילאה ברנע תפקיד מרכזי במתן אישור לממן את העלויות מתקציב התפעול של ראש הממשלה ולא מחשבון דמי הייצוג שמאושרים לרה"מ ולרעייתו. איצקוביץ' חשב שהפרשנות של ברנע שגויה, ולכן היא פנתה למשנה ליועמ"ש מייק בלס. בלס קבע כי יש לממן את ההוצאות מדמי הייצוג, אך ברנע פנתה אחר כך אל היועמ"ש, וזה אישר לה להשתמש בתקציב התפעול.

 

בשנת 2013 הייתה ברנע מעורבת בנסיונות של ראש הלשכה לשעבר נתן אשל לשוב לפעילות ציבורית, לאחר שהורחק ממשרד ראש הממשלה בעקבות פרשת ההטרדה של העובדת ר' (שבעטייה הודח אשל משירות המדינה). בתחילה הכחישה ברנע כי נפגשה עם אשל והתבקשה לחבר חוות דעת שתאפשר את שילובו בניהול המשא ומתן הקואליציוני. אשל הודה בקיומה של הפגישה וציין שהוא מיודד עם היועצת המשפטית. אלא ששלי יחימוביץ' חשפה זמן קצר לאחר מכן את המייל ששלח אשל לברנע וממנו עלה כי היא אכן מסרה לאשל חוות דעת בנושא.

 

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה: "היועצת המשפטית אחראית לייעוץ המשפטי, לגיבוש נהלים והנחיות ולמתן מענה לסוגיות קונקרטיות המובאות לידיעתה ופועלת בכפיפות ליועץ המשפטי לממשלה. בדו"ח המבקר נכתב כי 'ועדת השלושה' שבה חברים בין השאר היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה וחשב משרד רה"מ קבעה כי ההתקשרות לא תהיה עם החשמלאי.

 

"בנוסף נכתב בדו"ח: 'יש לציין שצוות הביקורת התרשם כי היועצת המשפטית וחשב המשרד פועלים כמיטב יכולתם כדי לשמור על הליכי מנהל תקין ועל סבירות ההוצאות של בית ראש הממשלה‬. אשר להוצאות האיפור - בדו"ח המבקר נכתב כי היועמ"ש אימץ בהחלטתו את חוות דעתה של היועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה".‬

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עטא עוויסאת
שלומית פרגו ברנע
צילום: עטא עוויסאת
מומלצים