שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  זה מה שליברמן, שפיר ולפיד שומעים באוזניות

  לקראת הבחירות הקרובות שאלנו פוליטיקאים מימין ומשמאל איזו מוזיקה הם אוהבים לשמוע, והתשובות - מפתיעות. מהטעם הקלאסי של אביגדור ליברמן דרך זה ה"שמאלני" של איילת שקד ועד הספרינגסטיני של יאיר לפיד - אלה הבחירות המוזיקליות של נבחרי הציבור

  מוזיקה - ביכולתה להרגיע גם את החיה הפראית ביותר. אין ספק כי היא המשותף בינינו לבין שכנינו, מכרינו ואוייבנו. היא זו שהופכת אותנו מחיות לבני תרבות, ומבדילה אותנו משאר יצורים בטבע. גם פוליטיקאי ארצנו, חרף הבדלי דעות, מפלגות ואג'נדות, הם לרוב בני אדם. ככאלו, גם להם חולשה לשילוב צליל-מילה.

   

  אם זה מעיד במשהו על מהותם הפנימית, פנינו לשלל נבחרי ציבור במהלכו של המירוץ למנדט הגדול, בשיאה של מערכת בחירות אכזרית, בכדי לתהות על העדפותיהם התרבותיות בתחום המוזיקה.

   

  חלקם ענו תשובות צפויות (דב חנין - אנחנו מדברים עליך), אחרים הפתיעו (איילת שקד - היתכן שהתבלבלת במפלגה?) אך כולם אישרו כי ארבע השאלות שהצבנו מולן קשות במיוחד, נוכח ההיצע האינסופי, שלל הסגנונות וחיבתם הגדולה לצורת האמנות הפופולרית מכולן. 

   

  סתיו שפיר (המחנה הציוני)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  הזמר האהוב עליי: "יש הרבה. בעברית - יוני רכטר, אביתר בנאי, יהודית רביץ, שם טוב לוי, שלמה ידוב, דניאלה ספקטור, אהוד בנאי, ברי סחרוף ואריק איינשטיין כמובן. נורא לא נעים לי עכשיו מכל האחרים שבזכותם אני אדם שפוי ומאושר. אני לא יכולה להפקיר אותם ככה. מוזיקה זה הדבר הכי חשוב שיש. באופן אישי אם לא הייתי מנגנת (אני מנגנת על גיטרה, פסנתר תופים עוד כל מיני כלים)  בטוח הייתי היום בן אדם אחר. בלועזית - פליט פוקסס, בון איבר, ג'וני מיטשל, ג'ייימס טיילור, קרוסבי סטילס ונאש, לאונרד כהן. בשבוע האחרון אני שומעת כל הזמן ברקע את בק, כל הזמן. זה התחיל במקרה והפך להיות משהו שמלווה אותי השבוע. החדש שלו הוא אחד האלבומים הגדולים שיצאו בעת האחרונה". 

   

  השיר האהוב עליי: "'שיר התעוררות' הוא הראשון שקופץ לי לראש. בעיניי הוא אחד השירים הטובים שיש בעברית, בעיקר מוזיקלית. אני גם נורא אוהבת את 'ימים לבנים'".

   

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: "ראיתי את אביתר בנאי ולפני כן את רונה קינן, שהיא גם בשורת האהבות הגדולות. כבר לא יוצא לי כמעט ללכת הרבה להופעות וזה חסר לי מאוד. בכל הופעה שהייתי בה בשנה האחרונה זה קרה רק כי חברים או בן הזוג שלי פשוט לקחו אותי ואפילו לא סיפרו לי לאן אנחנו הולכים. אבל כשאני מגיעה להופעה זה פשוט אושר שלא יתואר. אני כל הזמן נורא עסוקה ואני שומעת מוזיקה על הדרך ברקע, בזמן שאני עושה דברים אחרים. כשאת יושבת בתוך עולם ופשוט יכולה לטבוע ולהתכרבל בתוך המוזיקה זה כל כך משמח. כשאמן יוצר מהמקום הכי כן ואמיתי זה תמיד הדבר הכי מדויק והכי טהור שאפשר למצוא בעולם שלנו. זה נורא מרגש".

   

  איזה אמן בינלאומי הייתי רוצה לראות בישראל: "ככל שאת נכנסת לתוך עולם הפולטיקה את  מוצאת את עצמך בעולם מאוד מסואב. יש בו לא מעט לכלוך והרבה מאוד אתגרים. הרגע הזה של לשבת ופשוט לשמוע מוזיקה זה הדבר הכי טהור ויפה, בדיוק ההיפך מהמציאות הפוליטית הכל כך קשוחה.אני חושבת שלראות את ג'וני מיטשל בהופעה זה יהיה חלום שמתגשם. גם מאוד חיכיתי לניל יאנג וחבל שהוא ביטל, וגם לא אתנגד לבואה של לורד". 

   

  אביגדור ליברמן (ישראל ביתנו)

   (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
  (צילום: עידו ארז)

   

  הזמר האהוב עליי: "ולדימיר ויסוצקי. בזמן השלטון הקומוניסטי, כשברית המועצות הייתה מאחורי מסך הברזל, הוא היה אחד שלא נכנע לשלטון ושמר על המצפון של כולם תחת שלטון מדכא".

   

  השיר האהוב עליי: "'העייריה שלי' של אריק סיני".

   

  באדיבות הטלוויזיה החינוכית

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: "לפני שלושה שבועות הייתי בהופעה של אמיר קוסטריצה, שהוא ידיד אישי שלי וגם של מדינת ישראל, ובנוסף הוא אמן בחסד עליון".

   

  איזה אמן בינלאומי הייתי רוצה לראות בישראל: " קרלוס סנטנה".

   

  יאיר לפיד (יש עתיד)

   

  הזמר האהוב עליי:  "בגזרת הלא ישראליים -  אני מגיל 17 ספרינגסטיניסט אדוק. ההתבגרות שלי מלווה בהתבגרות שלו. כולל זה שהוא עכשיו בתקופה מרגשת בקריירה שלו.  זאת אומרת, כל התקופה של האלבומים שלו מ-'The Rising"מ-2002 ועד 'High Hopes' מהשנה שעברה מרתקת, והוא מלווה אותי כל הזמן. נגיד, שיר הנושא של הקמפיין הקודם שלנו היה 'We Take Care Of Our Own'. גם את האלבום האחרון מאוד אהבתי, וגם את 'magic' מ-2007.

   

  "ברשימה הישראלית אני כמובן מאוד אוהב את רמי קליינשטיין, כי עבדנו ויצרנו ביחד כמעט כל חיינו. אנ גםי אוהב את שלום חנוך, שממש כמו השיר שלו -  היה אהבת נעוריי. בנוסף, אני באיזה טריפ עכשיו של הקאנטרי החדש. הישראלים פחות מכירים את זה. זמרים כמו  בלייק שלטון, קית' אורבן ובראד פייזלי. בלייק שלטון גם נשוי למירנדה לאמברט, שהיא נהדרת. אגב, אני הכי אוהב את  בראד פייזלי, שאבי סינגולדה אמר לי עליו שהוא אחד הגיטריסטים הטובים ביותר שחיים היום. אבי סינגולדה הוא בעיני גם אחד מחמשת הגיטריסטים הטובים שחיים היום, אז זה גם מסתדר. אני המון באוטו, בנסיעות, אז הקאנטרי מתאים לזמנים שאתה במסע ארצישראלי כזה של בחירות. קאנטרי מתאים לנהיגות ארוכות".

   

   

  השיר האהוב עליי: "אני לא יכול להגיד שיר אחד, אבל אם אני צריך לבחור שיר אחד בעולם, זה יהיה 'שיר של אחרי מלחמה' של אריק' ויש את 'צעיר לנצח', שרמי ואני כתבנו כשעוד חשבנו שנהיה צעירים לנצח. אני גם אוהב מאוד את 'הולך נגד הרוח' של שלום.פעם ביקשו ממני בתכנית הלילה בערוץ 2 לבחור שיר, ובחרתי את 'הולך נגד הרוח',  ואז נפתלי בנט בחר את אותו השיר אחרי כמה שבועות. אז לפחות מבחינה מוזיקלית אני מסכים עם 'הבית היהודי', כי מכל בחינה אחרת אנחנו מתקשים להסכים".

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: "אין לי זמן לראות הופעות. פעם הייתי מאוד אדם של הופעות,אבל השנתיים האחרונות היו קצת לחוצות.  הייתי בפול סיימון כשהוא היה בארץ ואני חושב שזו הייתה ההופעה האחרונה שראיתי. כשעינת שרוף עשתה הופעה בשוני נסעתי לראות אותה, וגם את רמי ראיתי בשוני".

   

  איזה אמן בינלאומי היית רוצה לראות בישראל: עד 2007 או 8 עוד לא ראיתי את ספרינגסטין, אז מאוד אשמח אם הוא יגיע לישראל. זו הופעה שבטוח אלך לראות.

   

  יובל שטייניץ (הליכוד)

   (צילום: גיא אסייג) (צילום: גיא אסייג)
  (צילום: גיא אסייג)

   

  המוזיקאי האהוב עליי: "אני מאוד אוהב מוזיקה קלאסית, כך שהשאלה הנכונה היא מיהו הקומפוזיטור, המלחין האהוב עליי. יש אחד, יחיד ומיוחד שנמצא מעל כולם, וזה יוהן סבסטיאן באך, שבעיני הוא אחד המוזיקאים הגדולים ביותר שקמו אי פעם וקשה לחשוב בכלל על מישהו אחר שיוכל להתקרב לרמתו. כמובן אני אוהב גם אחרים - בטהובן, מוצארט, שופן, שוברט, שומאן ואחרים. אני גם מאוד אוהב שירה עברית קלאסית – נעמי שמר, רחל, ביאליק, כל מיטב השירה העברית.

   

  "אם נתייחס לאלו שעוד נמצאים איתנו, אז אני אוהב מאוד את מתי כספי ובעז שרעבי. אני חושב ששניהם מוזיקאים בחסד עליון. חלק מהשירים שלהם הם ממש ברמה של מוזיקה קלאסית טובה. הייתי אומר ששני אלה כמוזיקאים, לא רק כמבצעים, אני חושב שהם מהבולטים שיש לנו".

   

  השיר האהוב עליי: "אם מדובר בשירים בעברית, אז אני מאוד אוהב את השירים הרומנטים הלאומיים והמרגשים, אבל גם שירה עם הומור. למשל שיר כמו 'גוליית' של כוורת, או 'נוח' של מתי כספי. יש גם את 'הכניסיני תחת כנפך', שיש לו המון ביצועים מרגשים אבל אחד מרגש במיוחד, והוא הביצוע של אריק איינשטיין".

   

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: "אני כמעט לא הולך להופעות. אני בדרך כלל מקשיב לתקליטים או לרדיו, אבל הייתי לאחרונה בכמה קונצרטים. הייתי בקונצרט של סימפוניה של בטהובן, במהלך הביקור האחרון שלי בפריז היה פתאום לילה חופשי אחרי יום מתיש של שיחות. הייתי בקונצרט של הסימפונית ירושלים של התשיעית של בטהובן, הייתי ב'מתיאוס פסיון' לאחרונה, בבית האופרה בתל אביב".

   

  האמן הבינלאומי שהייתי רוצה לראות בישראל: "אני מעדיף את האמנים הישראלים. בשבילי אין מרגש מהם, אני מעדיף אותם בהרבה על אמנים אחרים. אני לא יכול להגיד, כי יש לי העדפה כל כך ברורה לאמנים הישראלים. ההעדפה שלי היא חד משמעית, אני מעדיף את הפזמונים הישראליים ואת השירה העברית על כל אמן אחר בעולם".

   

  דב חנין (הרשימה המשותפת)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  הזמר האהוב עליי: "יהודה פוליקר, יהודית רביץ, רונה קינן, נעם רותם והדג נחש. מדובר ביוצרים, מוזיקאים ישראלים, מאוד שונים זה מזו וזו מזה, כשהמכנה המשותף שלהם הוא גם יצירתיות מוזיקלית וגם תוכן מעניין לשירים וליצירה".  

   

  השיר האהוב עליי: "'אני ואתה נשנה את העולם' של אריק איינשטיין הוא שיר שהולך איתי המון שנים, האמת היא שכבר מהתקופה שהייתי נער. כבר אז הוא ריגש אותי מאוד. האמניתי בו אז ואני עדיין מאמין בו. וזה כבר אז ריגש אותי מאוד, האמנתי בו מאוד אז ואני עדיין מאמין. עוד שיר שאני מאוד אוהב זה 'Imagine' של ג'ון לנון. גם הוא מלווה אותי המון שנים".

   

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: " וואו, אני הולך למעט מדי הופעות. האחרונה שהייתי בה הייתה הופעה משותפת של מריה פרנדורי וג'ורג' דאלארס בהיכל התרבות, לפני תשעה חודשים".

   

  איזה אמן בינלאומי היית רוצה לראות בישראל: "מאוד הייתי רוצה לראות את סועאד מאסי מגיעה לישראל . לטובת קוראי ynet שלא מכירים אותה, מדובר בזמרת מעולה עם קול צלול ומעניין, מוזיקה שבבסיסה היא צפון אפריקאית. ראיתי אותה לפני המון שנים בהופעה באירופה ומאוד התרגשתי לראות את אחד הנגנים המלווים שלה עולה על הבמה כשעל חולצתו המילה 'שלום' בערבית, עברית וצרפתית".

   

  איתן כבל (המחנה הציוני)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  הזמר האהוב עליי: "אני חובב מוזיקה גדול,  ויש לי רק העדפה אחת גדולה והיא לבלוז. אני גם עשיתי קורס של שניים עשר שבועות על מוזיקה שחורה. התחברתי לזה לפני שנים דווקא דרך מוזיקאי לבן, אריק קלפטון. הוא הכניס אותי לעולם הבלוז. יש לי חלום, שיום אחד גם אגשים אותו, לגרום לכך שיהיה פה פסטיבל בלוז. זה גם יקרה. אני מחבר אנשים לדברים האלה רק כדי לגרום לכך שזה יקרה.קשה לי לבחור רק אחד. אני אוהב מאוד את  בי בי קינג, אבל גם שומר אמונים לאריק קלפטון. למרות שאני מאוד מתחבר למה שערן סבאג קורה 'הבלוז של הדלתא'. שזה אומר -  מיסיסיפי, הארדקור. הבלוז הקשה, הכבד. אני גם אוהב ג'אז, אבל פחות. בעיקר ג'אז לא חדש".

   

   

  השיר האהוב עליי: "אני לא יודע להגיד שיר אחד או שניים שאני אוהב ממש. אני לא מסוגל. שיר זה מצב רוח. שיר זה זמן, שיר זה שעה, שיר זה סיטואציה. אין דבר כזה, אנצלי זה לא עובד ככה. אין שיר שהולך איתי כל הזמן, שיר אחד שאני בא ואומר'וואו'. זה לגמרי תלוי סיטואציה".

   

   ההופעה האחרונה שראיתי:  "האמת היא שהרבה זמן לא ראיתי הופעה. הייתי לא מזמן בהופעה של שלומי שבת ומאוד נהניתי".

   

  איזה אמן בינלאומי הייתי רוצה לראות בישראל: "כבר לא אראה אותו יותר, אבל הייתי מאוד רוצה לראות לייב את אריק קלפטון. הוא כבר לא מופיע, והוא לא מה שהוא היה פעם. לא יצא לי לראות אותו אף פעם מופיע, לצערי. הוא היה אחד האמנים שרצינו להביא לארץ".

   

  איילת שקד (הבית היהודי)

   (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי) (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי)
  (צילום: יוגב אטיאס, אבי חי ואמיר לוי)

  הזמר האהוב עליי: "אריק איינשטיין. אני יודעת, אני הכי שבלונה. אבל הוא הכי מדהים. אין מה לעשות, הוא הזמר מספר אחת. אני אוהבת גם את חוה אלברשטיין ואת אדית פיאף. קרן אן היא חברה מאוד טובה שלי, אז אני אוהבת אותה לפני כולם".

   

  השיר האהוב עליי: "וואו, יש הרבה שירים. 'לו יהי' של חוה אלברשטיין,  

   

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: "הופעה משותפת של קרן אן ושלומי שבן. קרן פשוט רוצה שאבוא לכל הופעה שלה. תמיד כשהיא בארץ היא מזמינה אותי להופעות המקסימות שלה. בפעם האחרונה זה היה לפני חודשיים. הייתי גם בהופעה של גידי גוב לפני כמה חודשים בזאפה".

   

  איזה אמן בינלאומי הייתי רוצה לראות בישראל: "הייתי רוצה לראות את הביטלס. אבל זה כבר לא יקרה. אולי את הקרפנטרז. אני מתה על הקרפנטרז, אבל זה גם לא יקרה. אני הכי לא מעודכנת במה שקורה פה, אני חיה באייטיז.  ברוס ספרינגסטין זה לא רע, הייתי רוצה לראות אותו".  

   

  אריה דרעי (ש"ס)

   

  הזמר האהוב עליי:  "אוהב את ג'ו עמאר ובני אלבז"

   

  השיר האהוב עליי:  "שני שירים: 'כל העולם כולו' ו'אל תשליכני לעת זיקנה'"

   

   

  ההופעה האחרונה שראיתי:  "יעקב שוואקי בערב הוקרה למתנדבי איחוד הצלה"

   

  איזה אמן בינלאומי הייתי רוצה לראות בישראל: "ברוך השם, יש לנו מספיק אמנים מוכשרים לא פחות בארץ ישראל"

   

  איציק שמולי (המחנה הציוני)

   (צילום: ירון ברנר) (צילום: ירון ברנר)
  (צילום: ירון ברנר)

   

  הזמר האהוב עליי: "פוליקר, אתניקס ועידן רייכל. הם מרגשים אותי. ברגעים השמחים ביותר והעצובים ביותר הם עושים לי הכי טוב".

   

  השיר האהוב עליי: "שאלה טובה. קשה לי לבחור, האמת. 'שאריות של החיים' של עידן רייכל ו-'הילד שבך' של פוליקר. תקשיבו למילים".

   

  ההופעה האחרונה שראיתי: "הלכתי לראות את רבקה זוהר ולירון לב במופע משותף שהם עשו ב'תיאטרון תמונע לפני שלושה שבועות. לא ידעתי לקראת מה אני בא והיה פשוט מדהים. באמת, אני ממליץ לכולם. היה ממש מרגש. הכימיה ביניהם מטורפת, זה מאוד מפתיע. בגלל פער הדורות, אתה אומר לעצמך 'וואלה?', אבל התחבר להם שם משהו ממש יפה. ההופעה הבאה שאראה אחרי הפריימריז תהיה כנראה פוליקר. אחת לחצי שנה אני הולך להופעה של פוליקר. הולך לבדוק אם הגיטריסט כיוון את הגיטרה הבוקר".

   

   

  איזה אמן בינלאומי הייתי רוצה לראות בישראל: "טוב לי עם מה שיש בארץ, תאמין לי. תן לי קודם כל לראות את כל האמנים הישראלים, אחרי זה דבר איתי על אמנים מחו"ל. אבל אם אני חייב לבחור אחד, הייתי שמח לראות את הג'יפסי קינגז. הם עושים טוב על הנשמה. לא משנה באיזה מצב אתה מגיע להופעה שלהם – אתה מתחיל לרקוד. הם גם מעלים לי זכרונות טובים מדרום אמריקה. ראיתי אותם בארגנטינה, צ'ילה וגם בישראל, כשהם הופיעו פה".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מחכה לסנטנה. אביגדור ליברמן
  לאתר ההטבות
  מומלצים