שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  כשמנהיג נשלט על ידי אשתו

  בית הקלפים חזרה לעונה שלישית, ולאשת הנשיא נמאס לנהל את העולם רק מאחורי הקלעים. נשמע לכם מוכר?

  בסצנת הפתיחה בעונה הראשונה של בית הקלפים, פרנק (פרנסיס) אנדרווד, מצליף הסיעה הדמוקרטית בבית הנבחרים דאז, חונק למוות את הכלב הדרוס של השכנים. בעונה השנייה הוא דוחף לפסי הרכבת עיתונאית ששאלה יותר מידי. בסצינת הפתיחה של העונה השלישית, אנדרווד, שחוזר אלינו כנשיא המעצמה הגדולה בעולם, בא רגוע: הוא מטיל את מימיו על קברו של אביו. זה הכול.

   

  אם ללמוד מהפרק הראשון, הצרה הגדולה ביותר של אנדרווד בעונה החדשה היא בעיה תוצרת בית. בשתי העונות הראשונות אשתו, קלייר אנדרווד (רובין רייט המהממת), הייתה האישה החזקה מאחורי הקלעים: היא ניהלה את העולם דרך בעלה. מינתה והדיחה, יזמה וזממה, קירבה והרחיקה. נשמע לכם מוכר?

   

  כך או כך, לקלייר זה כבר לא מספיק. עכשיו היא רוצה יותר: תפקיד רשמי. שגרירת ארצות הברית באו"ם. לא פחות. 

     

  הנשיא ורעייתו. הצרות מתחילות בבית ()
  הנשיא ורעייתו. הצרות מתחילות בבית

  כשבעלה חוזר הביתה מיום עבודה מתיש בלשכת הנשיא, היא, כמו שאומרים אצלנו בשכונה, אוכלת לו את הכבד. היא לא מפסיקה להטריד אותו עם המינוי שלה. הוא לא יכול לעמוד בפניה, אבל מצליח לחמוק למיטה. זה לא עוזר לו. האיש העסוק והחשוב בעולם זוכה להשכמת פתע באמצע הלילה. "אני רוצה שתכריז על המינוי השבוע. אני לא רוצה לחכות. אני לא רוצה לבזבז זמן", היא יורה לעברו כשהוא עוד הלום שינה. "תקבע תאריך, תכנס מסיבת עיתונאים ובוא נעשה זאת".

   

  יש משהו לא אמין בסצנה הזו. המנהיג הגדול בעולם נשלט כך על ידי אשתו? מקבל פקודות? באמצע הלילה? ראש המדינה הכול כך קשה לניהול, לא יכול לישון בשקט  בביתו? קלייר לא רואה בעיניים. היא דוהרת קדימה. מה זה בשבילה נשיא ישן. כשהוא מנסה להגיד משהו, היא חותכת אותו: "עשינו דיל, ישבתי במושב הנוסע האחורי מספיק. הגיע הזמן שאשב מאחורי ההגה. זה צריך להתחיל עכשיו!".

   

  משרת השגרירה באו"ם זו כמובן רק ההתחלה. קשה שלא להבחין באספירציות הפוליטיות של קלייר: התמודדות לנשיאות ארצות הברית. האם אנחנו בדרך לנשיאה אמריקנית ראשונה? צריך להזכיר, בהקשר הזה, את התפיסה שלפיה הסדרה "24" שבה כיכב נשיא שחור, תרמה רבות לבחירתו של אובמה לנשיאות. האם "בית הקלפים" תעשה את העבודה בשביל הילרי קלינטון?

     

  העוזר הנאמן. יפתח את הפה בחקירת המשטרה? ()
  העוזר הנאמן. יפתח את הפה בחקירת המשטרה?

   

  בשיא הפרק, אגב, פרנסיס לוקח את רעייתו לחדר המבצעים לראות בשידור חי חיסול של טרוריסט בכיר על-ידי צבא ארצות הברית. הקו המפריד בין הציבורי לאישי מטשטש בפרק הזה לחלוטין. הסודות של אמריקה הם מעכשיו הסודות של משפחת אנדרווד. אין לה סיווג, אומר הקצין האחראי. אני מעניק לה, עונה הנשיא.

   

  ובתווך קורי העכביש הללו, אנשיו של הנשיא מספקים את הסחורה: דאג סטמפר, העוזר הנאמן שיודע הכול, עומד לפני חקירת משטרה על עבירות פליליות שביצע למען הבוס. עבירות שאם ייחשפו, עלולות לסכן את שלטונו של אנדרווד.

   העוזר הנאמן זוכה לתדרוך מאשת הנשיא ("על זה אל תספר להם"), ולוקה במחלת שכחה כשהחוקרים מגיעים אליו. גם מערכת המשפט, לא תאמינו, נשלטת בידי אנדרווד.

   

  כשבא אליו שופט בית המשפט העליון ומבקש לפרוש מתפקידו לאחר שהתחוור לו כי חלה במחלה סופנית, פרנסיס מתעקש שיישאר בתפקידו כדי שידחה עתירות נגד תוכנית הדגל שלו למיגור האבטלה. כלומר: שומרי הסף במערכת המשפט האמריקנית מוכרים את האינטרס הציבורי למען מנהיג המדינה. החוק לא שווה לכל.

   

  מזל שהדברים האלה קורים רק באמריקה, ורק בסדרות טלוויזיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לאתר ההטבות
  מומלצים