שתף קטע נבחר

המחנה הציוני: נתניהו הורס את הברית עם אמריקה בשביל כמה קולות בקלפי

ראשי המחנה הציוני התראיינו באולפן ynet לפני המראת נתניהו לוושינגטון והזהירו מהשלכות נאומו בקונגרס. הרצוג: "אין מחלוקת בדבר האיום האיראני, אבל הנאום לא יועיל ולא ישנה דבר, אלא רק יכול לגרום לנזק". לבני: "נתניהו הורס את מערכת היחסים עם ארה"ב". טרכטנברג: "לראשונה ייבחר ראש ממשלה שחורט על דגלו נושאים חברתיים". רגב בתגובה: "נאום בקונגרס - מנהיגות אמיתית". צפו בראיון המשותף

"הנאום לא יועיל ולא ישנה דבר, אלא רק יכול לגרום לנזק". כך אומר יו"ר המחנה הציוני יצחק הרצוג בראיון לאולפן ynet, רגע לפני המראתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון, לנאום בקונגרס שבועיים בלבד לפני הבחירות לכנסת. מספר 2 במפלגה, ציפי לבני, שהשתתפה בראיון המשותף לצד הרצוג ומנואל טרכטנברג, הוסיפה: "נתניהו הורס את מערכת היחסים עם ארצות הברית בשביל כמה קולות בקלפי". צפו בראיון עם ראשי המחנה הציוני.

 

לדברי הרצוג, "אין מחלוקת בדבר האיום האיראני. אנחנו מודעים מאוד לאיום ויודעים איך לטפל בו. המחלוקת נוגעת לדרך. הנאום לא יועיל ולא ישנה דבר, אלא רק יכול לגרום נזק. העולם לא יקשיב לו וגם לא מנהלי המשא ומתן. זאת הטעות במהלך שמוביל נתניהו. ראשי הקהילה היהודית בארצות הברית אמרו לו 'תעשה את זה אחרי הבחירות'".

 

לפני המראתו של נתניהו לוושינגטון ונאומו בקונגרס, על אף התנגדותו החריפה של הממשל האמריקני, הוסיפה לבני: "נתניהו הורס את מערכת היחסים עם ארצות הברית בשביל כמה קולות בקלפי. כל ראש ממשלה ישראלי צריך להסתדר עם נשיא אמריקני ונתניהו הרס את זה. הוא הורס את הברית". 

 

הרצוג, לבני וטרכטנברג באולפן ynet, היום (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
הרצוג, לבני וטרכטנברג באולפן ynet, היום(צילום: עידו ארז)
 

נתניהו בכותל המערבי, אתמול. "פועל באומץ רב" (צילום: אבי אוחיון, לע"מ) (צילום: אבי אוחיון, לע
נתניהו בכותל המערבי, אתמול. "פועל באומץ רב"(צילום: אבי אוחיון, לע"מ)

בראיון התייחסו ראשי המחנה הציוני גם למצע הכלכלי שלהם. "דיברתי שאנקוט שלושה צעדים", אמר הרצוג, ופירט אותם: "איישם את תוכנית הדיור של טרכטנברג, אחזק את הברית האסטרטגית עם ארצות הברית ואנסה להתניע מהלך ולחדש דיאלוג, בהתבסס על פלטפורמה אזורית. אם נדרש לנקוט צעדים ננקוט אותם".

 

טרכטנברג, מועמד המפלגה לשר האוצר, הבהיר: "סוף סוף יהיה ראש ממשלה שחורט על דגלו את הנושאים החברתיים-כלכליים יום לפני שנכנס לתפקיד, ולא אחרי שנכנס. זה שינוי מהותי. נביא את משקי הבית של קשישים מעל גיל 70 מעל קו העוני הנוכחי. כל דבר מתוקצב ויש לו מקורות, לא כמו הבטחות אחרות של מפלגות, הבטחות שאין להן כיסוי תקציבי. הצגנו תוכנית אמינה ואחראית שראש הממשלה יוביל, כי אחרת זה לא יקרה".

 

"כרגע זה העולם ואבו מאזן נגד ישראל של נתניהו", אמרה לבני על הנושא המדיני. "מיד אחרי שניבחר נשנה את זה. נפרוץ את הבידוד וזה יהיה ישראל והעולם נגד חמאס". היא הבהירה כי ממשלה בראשותם תמנע העברת כספים קואליציוניים להתנחלויות מבודדות, והרצוג הזכיר: "ב-2011-2009 תוקצבו ההתנחלויות ב-10 מיליארד שקל".

 

על המאבק התוך-גושי אמר המועמד לראשות הממשלה הרצוג: "אנחנו לא תקפנו את יאיר לפיד, אנחנו רק אומרים דבר אחד - מי שרוצה להחליף את נתניהו ומי שרוצה לסיים את שלטון נתניהו חייב לתמוך בי, בנו. הוא חייב להצביע 'המחנה הציוני' מהטעם הפשוט שבמקרה כזה יושגו שתי מטרות: הנשיא יטיל עליי להרכיב ממשלה, ותהיה קואליציה יציבה ובריאה".

 

בליכוד אמרו עם זאת כי הנאום חשוב במיוחד. ח"כ מירי רגב כתבה בפייסבוק: "נתניהו פועל באומץ רב כדי למנוע הסכם חמור ומסוכן שנרקם עם איראן. נתניהו יאמר לעולם את מה שכולם חושבים על איראן אך מפחדים להגיד. עם ישראל עמד לא פעם לבד מול סכנת הכחדתו וניצל בזכות האומץ, המנהיגות והאמונה. ראש הממשלה יטוס לארה"ב לקראת נאומו בקונגרס, יעמוד, ינאם ויגיד באופן ברור את מה שבאמת כולם חושבים. זו מנהיגות אחראית אמיתית. ראש הממשלה - סע, אנחנו איתך".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
ראשי המחנה הציוני, היום באולפן
צילום: עידו ארז
מומלצים