שתף קטע נבחר

טיסנים במדבר: מפגן אווירי בערבה

כבר 15 שנה מארחת הערבה את אירוע הטיסנים הגדול במדינה. דגמים מוקטנים אך מדויקים להפליא של פאנטום, קונקורד אף 15 ומסוקים, ממריאים מעלה וחותכים את האוויר במהירות סילונית לעיניהם המהופנטות של הקהל. רגע לפני ההפנינג השנה ביקרנו בחזרות האחרונות

 

 

מרחוק נראים הטיסנים האלו כמו צעצועי ילדים, אבל ככל שמתקרבים מבינים את גודל הטעות. חיקויים מדויקים של דגמי מטוסים כמו הקונקורד, האייר באס, מטוסי קרב עכשוויים ומטוסים ממלחמת העולם השנייה עומדים אחד אחרי השני על מסלול שדה התעופה הקטן בעין יהב, מחכים לתורם להמריא ולחתוך את האוויר עם מנועי הסילון האימתניים שלהם. 

 

מלטפים ומטפלים. טיסנים בערבה (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
מלטפים ומטפלים. טיסנים בערבה(צילום: גלעד לבני)

נגיעה אחרונה לפני ההמראה (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
נגיעה אחרונה לפני ההמראה(צילום: גלעד לבני)

ליד כל דגם כזה עומד בעליו, מטפל ומלטף אותו בחרדת קודש, מרגיש לפחות כמו טייס קרב רגע לפני ההמראה. משחק ילדים זה לא. מדובר בתחביב יקר במיוחד שמעסיק כ-3,000 איש בכל רחבי ישראל, שמשקיעים בדגמי המטוסים לא רק שעות רבות של הרכבות, תיקונים והכנות, אלא גם כספים רבים. דגם פשוט למתחילים יתחיל ב-2,000 שקלים. מחירי הטיסנים המהירים והמיוחדים יותר יאמירו עד לכ-50 אלף שקלים.

נראה כמו העתק מדויק של מטוס אמיתי (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
נראה כמו העתק מדויק של מטוס אמיתי(צילום: גלעד לבני)

ישגם אפקטים של עשן (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
ישגם אפקטים של עשן(צילום: גלעד לבני)

כבר 15 שנה מארחת הערבה את המפגן האווירי הגדול בישראל להטסת טיסנים. המסורת הזו החלה בשלהי קיץ 2000. "ישבנו, כמה מטיסי טיסנים על המסלול הלוהט של שדה התעופה בעין יהב ומישהו זרק רעיון לקיים מפגש טיסנאים ארצי, משהו גדול שימשוך אליו הרבה אנשים מכל הארץ", נזכר גלעד לבני, לשעבר מנכ"ל החברה לפיתוח ובניין הערבה ואחד מהוגי הרעיון, "המטרה הייתה ליצור אתר אידיאלי לחובבי הטיסנאות בארץ ללא הפרעות בתדרי הרדיו או סכנת תעופה שקיימים באזורי אוכלוסייה צפופים במרכז הארץ".

נחיתה רכה (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
נחיתה רכה(צילום: גלעד לבני)

הטיסנים האלו לגמרי לא קלים (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
הטיסנים האלו לגמרי לא קלים(צילום: גלעד לבני)

החזון של לבני וחבריו היה להפוך את הערבה התיכונה לפארק גדול שבו יוכלו חובבי טיסנאות מאירופה לנפוש במקום, ליהנות מתנאי מזג אויר מצוינים בחורף ולהטיס טיסנים. היום, 15 שנים אחרי, הפך מפגן הטיסנים לאטרקציה. מאירוע של 500 משתתפים בשנתיים הראשונות, הפך המפגן לאירוע פופולרי שמושך אליו בכל שנה אלפי מבקרים. במשך השנים התארחו כאן גם לא מעט מטיסים מקצועיים מגרמניה ומשוויץ ששלחו את הטיסנים דרך הים.

חותכים את האוויר עם מנועי הסילון (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
חותכים את האוויר עם מנועי הסילון(צילום: גלעד לבני)

אב, בן והמטוס המשפחתי (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
אב, בן והמטוס המשפחתי(צילום: גלעד לבני)

מפגן הראווה השנה יכלול מופעים עוצרי נשימה באוויר של טיסני דגם של מטוסים ומסוקי עבר, מסוקים בהטסת אקסטרים, טיסני מנוע סילון ועוד. השנה האירוע ישתדרג ויכלול גם אלמנטים של תעופה קלה - צניחות חופשיות, אופנוע מעופף, אולטרלייטים מוטסים בידי טייסי הערבה, טיסה משפחתית, טרקטורון מעופף, זאת לצד חגיגה קרקעית עם מתקנים מתנפחים לילדים, ג'ימבורי לזאטוטים, אוהל אירוח בדואי, מופע אופנועי אקסטרים המרחפים באוויר בשליטת רוכבים מקצועיים, דוכני אומנות ויצירה מקומית ומתחם מזון עשיר.

התור להמראה (צילום: גלעד לבני) (צילום: גלעד לבני)
התור להמראה(צילום: גלעד לבני)

"זהו ספורט לכל דבר, מוסיף ליבני, "יש בו כל כך הרבה אדרנלין, סיכונים שונים והתעסקות טכנית. הענף הוא קהילתי ותורם המון לחברה ולפיתוח יצירתי. ומעבר לכל, זה כייף לא נורמלי לשלוט בטיסנים כאלו מהירים, להמריא איתם לגבהים ולהנחית אותם בחזרה אל הקרקע".

 

אירוע הערבה הפתוחה יתקיים ביום שבת, 14 במרץ 2015 בין השעות 09:30-16:00 במנחת עין יהב שבערבה. כניסה - 30 שקל לאדם (ילדים עד גיל 5 ללא תשלום)  

 

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גלעד לבני
אותו דבר רק בקטן יותר. טיסנים בערבה
צילום: גלעד לבני
מומלצים