שתף קטע נבחר

חשיפה: מסמך הוויתורים של נתניהו לפלסטינים

נסיגה לקווי 67' עם חילופי שטחים, פתרון מוסכם לירושלים ולזכות השיבה ואחיזה פלסטינית בבקעת הירדן. "ידיעות אחרונות" חושף היום מסמך שמפרט את ההבנות והוויתורים של ממשלת נתניהו הקודמת במשא ומתן עם הפלסטינים. לשכת רה"מ: לא היו שום סיכומים

זה קרה בקדנציה הקודמת של נתניהו: רה"מ, שמזהיר היום מוויתורים של השמאל, שלח את איש סודו, עו"ד יצחק מולכו, לשיחות חשאיות עם מקורבו של אבו־מאזן. מסמך שסיכם את המו"מ חושף לראשונה מה מוכן רה"מ לתת לפלסטינים במסגרת הסכם. לשכת נתניהו: לא היו שום סיכומים.

 

העיתונאי נחום ברנע חושף היום ב"ידיעות אחרונות" כי במשך שנים התקיים משא ומתן חשאי בין נציגו המוסמך של נתניהו, יצחק מולכו, לבין מי שנחשב לנציגו המוסמך של אבו־מאזן — חוסיין אגהא, פרופסור באוניברסיטת אוקספורד. אגהא הוא לבנוני שהצטרף בנעוריו לאש"ף ונחשב לאחד האנשים המקורבים ביותר לראש הרשות הפלסטינית.

 

המסמך, הנחשף היום ב"מוסף לשבת", מוגדר: "הצעה למסמך עקרונות לגבי מצב הקבע". הוא נכתב אומנם באוגוסט 2013, אולם מתבסס על השיחות שהתקיימו בזמן ממשלת נתניהו הקודמת. המסמך חושף שורה של ויתורים מפתיעים, שנתניהו היה מוכן לעשות לפלסטינים.

 

נתניהו ואבו מאזן. לפי המסמך, לפלסטינים יהיה מאחז בבקעת הידן (צילום: GettyImages) (צילום: GettyImages)
נתניהו ואבו מאזן. לפי המסמך, לפלסטינים יהיה מאחז בבקעת הידן(צילום: GettyImages)

 

נתניהו פותח למעשה במסמך הזה את הדלת לחזרה של ישראל לקווי 67', עם חילופי שטחים על בסיס של מטר תמורת מטר. סוגיית ירושלים מנוסחת בזהירות רבה אך משמעותה: הכרה מסוימת בשאיפות הלגיטימיות של הפלסטינים במזרח ירושלים. כמו כן, לפי המסמך יהיה לפלסטינים מאחז בבקעת הירדן. המסמך גם פותח אפשרות

לחזרה של פליטים לישראל על בסיס אינדיבידואלי, לפינוי מתנחלים מהגדה ולהישארות של חלק מההתנחלויות ותושביהן תחת שלטון פלסטין.

 

בין השאר נכתב בו: "הצדדים מסכימים שפלסטין תהיה מדינה עצמאית וריבונית בשטח בר קיימא שיתייחס בגודלו לשטח שהיה בשליטת מצרים וירדן לפני 4 ביוני 1967... ההסכם להקמת פלסטין יפתור את כל הבעיות של מצב הקבע, כולל סוגיית ההתנחלויות. הישראלים שיבחרו להישאר במקומותיהם במדינת פלסטין יחיו תחת המשפט הפלסטיני... תהיה נסיגה מלאה בשלבים של כוחות ישראל משטח פלסטין. הכוחות הישראליים האחרונים יתפנו כאשר יתבצע השלב הסופי של ההסכם".

 

ההתייחסות לסוגיית ירושלים בהסכם כללית וזהירה: "כל פתרון חייב להתייחס לקשרים ההיסטוריים, החברתיים, התרבותיים והרגשיים של שני העמים לעיר ולהגן על המקומות הקדושים".

 

מלשכת ראש הממשלה נמסר בתגובה: "בשום שלב ראש הממשלה בנימין נתניהו לא הסכים לנסיגה לקווי 67', לחלוקת ירושלים ולהכרה בזכות השיבה. זאת הייתה ונשארה עמדתו. שיחותיו של עו"ד יצחק מולכו התנהלו במעורבות אמריקאית ולא הולידו סיכומים כלשהם. הן עסקו בניסיון לייצר הצעה אמריקאית להתניע את המשא ומתן כשכל צד יכול להסתייג מהסעיפים שאינם מקובלים עליו. לאורך השנים הונחו מספר רב של טיוטות שלא הושגה הסכמה על אף אחת מהן, וגם אם הייתה מונחת טיוטה אמריקאית כלשהי, ראש הממשלה הבהיר מראש כי יביע את התנגדותו לסעיפים הנוגדים את עמדותיו".

 

יו"ר הבית היהודי השר נפתלי בנט אמר בתגובה לחשיפה כי "נשף המסכות הסתיים. ההתנתקות הבאה כבר כאן, ושוב מובלת על ידי הליכוד ועל ידי ציפי לבני". לדבריו, "בחירות 2015 הפכו למשאל עם על הקמת פלסטין בגבולות 67, והבית היהודי היא הסכר האחרון למניעת הפיכת אריאל ועלי לעיי חורבות".

 

הסיפור המלא – היום ב"ידיעות אחרונות"

 

בהכנת הידיעה השתתף איתי בלומנטל
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: GettyImages
נתניהו ואבו מאזן. נסיגה לקווי 67'
צילום: GettyImages
מומלצים