שתף קטע נבחר

המחנה הציוני הציגו מצע: הורדה משמעותית של יוקר המחיה ושיקום היחסים עם ארה"ב

תשעה ימים לפני הבחירות הציגו ראשי המחנה הציוני, יצחק הרצוג וציפי לבני, את פירוט עקרונות היסוד של ממשלה בראשותם בתחומים השונים: "פתרון משבר הדיור חייב לעמוד כיעד מרכזי של כל ממשלה אחראית"

יוזמה להסדר מדיני, חיזוק הביטחון וכושר ההרתעה של מדינת ישראל, בלימת תוכנית הגרעין האיראנית, פיתוח הברית האסטרטגית עם ארה"ב ושיתוף פעולה עם מדינות ערב המתונות. כל אלה ועוד מופיעים במצע המחנה הציוני שנחשף הבוקר (יום א') במסיבת עיתונאים שערכו ראשיו יצחק הרצוג וציפי לבני. בנוגע ליוזמה להסדר מדיני צוין במצע כי "השגתו של הסדר מדיני הוא אינטרס ראשון במעלה ותנאי להבטחת עתידה כמדינה יהודית ודמוקרטית, הנהנית מתמיכה וגיבוי בינלאומיים רחבים".

 

עוד נאמר בהקשר זה כי "המחנה הציוני יפעל לגיבוש הסדר מדיני ולעיצוב גבולות הקבע של מדינת ישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית, בטוחה וצודקת, באמצעות התנעת יוזמה מדינית-ביטחונית. יוזמה זו תשקף את ערכי היסוד של מדינת ישראל שבאו לידי ביטוי בשילוב הקריאה לשלום ולשכנות טובה בהכרזת העצמאות בצד הגדרתה החד-משמעית של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי".

 

הרצוג אמר בהצגת המצע כי "כפי שאתם יודעים, נתניהו כשל ומול האין-מצע של הליכוד יש רק אופציה אחת והיא המחנה הציוני. ראש ממשלה בסוף מיישם את תוכניות המצע. התחייבנו שנהיה אנשי מעשה, אנחנו אנשי ביצוע. אני מתכוון ליישם שלושה עיקרים חשובים ב-100 הימים הראשונים לכהונתי: ליישם את התוכנית הכלכלית שלנו שפותרת לאלתר סוגיות חשובות, לטפל בסוגיית הדיור כשאני אעמוד בראש קבינט הדיור ואעשה כל מאמץ להציג את היוזמה שלנו בפני הליגה הערבית. שלטוננו יהיה הטוב ביותר עבור תושבי ישראל".

 

לבני אמרה כי "ישראל צריכה מנהיג שלא רק מחדד ממה הוא מפחד, אלא מנהיגות שיש בה חזון. אף אחד לא צריך לבחור בין יהודית לדמוקרטית, ניתן ביטחון טוב יותר מאשר זה שנותן נתניהו. בבחירות הבאות אם לא נחליף אותם, לא תהיה פה מדינה דמוקרטית. אנחנו מציגים חזון ומנהיגות ויכולת לשלם מחירים פוליטיים כשאנחנו מאמינים שזה צודק. הרצוג יהיה ראש ממשלה מצוין למדינת ישראל. נתניהו לא צריך להיות יותר ראש ממשלה, הדרך היחידה ליישם מצע היא רק דרך ראשות ממשלה".

יש מצע. הרצוג ולבני בכנס בבינתחומי הרצליה, הבוקר (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
יש מצע. הרצוג ולבני בכנס בבינתחומי הרצליה, הבוקר(צילום: מוטי קמחי)

בסעיף חיזוק הביטחון וכושר ההרתעה נאמר במצע כי "שמירה על כושר ההרתעה של מדינת ישראל הוא תנאי הכרחי להבטחת העתיד של מדינת ישראל, כמו גם ליצירת הזדמנויות לקידום התהליך המדיני. מפת האיומים המתרחבת באזורנו מחייבת את המשך בנין הכוח של צה"ל תוך איזון נבון ואחראי עם צרכיה הנוספים של החברה הישראלית".

 

בנושא הגרעין האיראני, שהיווה נקודת מחלוקת בין המפלגות הגדולות, צוין במצע המחנה הציוני כי "בלימת תוכנית הגרעין האיראנית היא יעד בטחוני ראשון במעלה של מדינת ישראל. השגתו של יעד קיומי זה מותנית בשילוב של פעילות דיפלומטית יעילה ונבונה, גיבוש הבנה אסטרטגית בין מדינת ישראל וארה"ב והבטחת המוכנות של מדינת ישראל וצבא ההגנה לישראל לכל תרחיש. ממשלה בראשות המחנה הציוני תפעל למנוע מאיראן פיתוח יכולות גרעיניות צבאיות באמצעות הסדר קבע בינה לבין הקהילה הבינלאומית אשר יכלול פירוק התשתיות הגרעיניות הקיימות ומשטר פיקוח בינלאומי נוקשה ויעיל".

 

על היחסים עם ארה"ב צוין במצע כי "הברית האסטרטגית בין ארצות הברית ומדינת ישראל היא מרכיב מכונן בחוסן הלאומי של מדינת ישראל ונכס שיש לשמר אותו ולטפחו בקפדנות. הפגיעה בברית זו כמו גם ההידרדרות במעמדה הבינלאומי של ישראל מובילות לנזק בל ישוער לעוצמתה המדינית והביטחונית של מדינת ישראל. ממשלה בראשות המחנה הציוני תשקם את מערכת היחסים המיוחדת עם ארצות הברית, שנפגעה קשות בימי הממשלה היוצאת, ותחזק את תמיכתו של הציבור האמריקני ושל נבחרו מכל הקשת הפוליטית במדינת ישראל".

 

 

בעקרונות היסוד למדיניות החברתית-כלכלית צוין בין היתר במצע כי "הדרך החברתית-כלכלית של המחנה הציוני מציבה את האדם במרכז ורואה את תפקידה של המדינה במתן מענה לצרכיו ולרווחתו. הדרך הכלכלית היא האמצעי להשגת היעדים החברתיים הרצויים. המחנה הציוני מציג את הזכות לקיום בכבוד כערך מכונן. קיומו של ביטחון סוציאלי לכל אזרח ותושב הוא תנאי הכרחי לחוסנה של מדינת ישראל".

 

עוד צוין בנושא זה כי "המחנה הציוני מתוך סולידריות חברתית רואה בצמצום הפערים הכלכליים והחברתיים צורך חיוני לשיקום החברה הישראלית וללכידותה. צמצום הפערים יתאפשר באמצעות השקעה ציבורית משמעותית בחינוך, השכלה גבוהה, הכשרה מקצועית, פיתוח מקומות תעסוקה, שיפור יכולת ההשתכרות של האזרח, הורדה משמעותית של יוקר המחיה וטיפול ממוקד במוקדי אבטלה ומצוקה. המחנה הציוני רואה בשחיקתו של מעמד הביניים והתרחבות מעגלי העוני והמצוקה איום אסטרטגי על חוסנה של מדינת ישראל".

 

בסעיף "הזכות לדיור" צוין במצע כי "הזכות לדיור היא אחת מזכויות היסוד החברתיות עליהן חייבת המדינה להגן במסגרת אחריותה כלפי אזרחיה. משבר הדיור הנוכחי במדינת ישראל מהווה פגיעה משמעותית בחוסן החברתי הלאומי ובתחושת הביטחון והתקווה של דור העתיד של החברה הישראלית. פתרון משבר הדיור חייב לעמוד כיעד מרכזי של כל ממשלה אחראית בישראל".

 

בנוגע ל"זכות לבריאות" נאמר כי "נגישות לשירותי בריאות ורפואה מתקדמים, איכותיים וזמינים הינה זכות יסוד אנושית אותה יש להבטיח לכל תושב במדינת ישראל. מדיניות בריאות נכונה ויעילה מקדישה מאמצים ומשאבים לרפואה מונעת, הכוללת חינוך לאורך חיים בריא, לתזונה נכונה ולמניעת זיהום אוויר ומפגעים אחרים. התופעה במסגרתה הופכות הבריאות והרפואה מזכות יסוד למוצרים סחירים אשר רק בעלי יכולת מסוגלים לרכושם, היא פסולה מבחינה מוסרית ועלולה להביא להתפוררות יסודות הלכידות החברתית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
המצע הוצג. הרצוג ולבני
צילום: AFP
מומלצים