שתף קטע נבחר

"לחמנו בעזה, והליכוד קורא לנו חמאסניקים"

עובדי הנמלים שחירפו את נפשם בלחימה מול חמאס אומרים שלא יצביעו למי שמשווה אותם לאויבים. מפעיל גשר בנמל חיפה: "אני רס"ן במילואים. ראיתי את התשדיר והחוורתי. נתניהו חצה כל גבול". חברו לנמל: "הסרטון מבזה אותנו". אמש אמר יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה מהליכוד: "זה שפל, עובדים רבים טוענים של יוכלו להצביע שוב לליכוד"

נדמה שציבור העובדים כולו בישראל נפגע מתשדיר הליכוד שבו מושווים עובדי נמל ורשות השידור לטרוריסטים מחמאס, אולם קבוצה אחת כאבה במיוחד את ההשוואה - אותם עובדי נמל שסיכנו את חייהם במדי צה"ל, ומצאו את עצמם בשורה אחת עם אויבי המדינה. כעת, לצד המחאה הפוליטית שמתארגנת בנמלים נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגתו, הם זועקים את זעקתם.

 

סערת הסרטון - כתבות נוספות

נתניהו הופיע בסרטון, אך יעלון טוען: הוא לא ידע

תושבים בדרום: נתניהו צוחק עלינו, חמאס רק התחזק

יו"ר ועד עובדי נתב"ג לנתניהו: "לא נוכל להצביע ליכוד"

 

"אני לוחם בצנחנים, השתתפתי במלחמת לבנון השנייה, בעופרת יצוקה וגם בצוק איתן", מספר אלון שמש ממושב עין-יעקב, שעובד כבר 11 שנה בנמל חיפה. "בקיץ האחרון שירתתי בחדר הפיקוד של מח"ט הצנחנים, אבל עכשיו אני מגלה שלפי הליכוד אני חמאסניק. עד היום תמיד הצבעתי לליכוד, וככה גם ההורים שלי וכל המשפחה - אבל אני לא אצביע להם יותר".

 

מימין לשמאל: חסון עמר, אילן אפרת, מריח רוסתום ושרון קניסברג ()
מימין לשמאל: חסון עמר, אילן אפרת, מריח רוסתום ושרון קניסברג

 

מריח רוסתום, מפעיל גשר בנמל חיפה, נפגע עמוקות גם הוא מהסרטון של הליכוד. "אני רב-סרן במילואים, שירתתי כקצין מבצעים במלחמת לבנון השנייה, בעופרת יצוקה, בעמוד ענן ובצוק איתן. אני עושה יותר מ-30 ימי מילואים בשנה, שני קרובי משפחה שלי נהרגו בצבא, ובקיץ הקרוב הבן שלי יתגייס - כך שכשראיתי את תשדיר התעמולה של הליכוד פשוט החוורתי. ראש הממשלה חצה כל גבול. הוא חצה כל גבול והוכיח שוב שהוא והשרים שלו לא ראויים להמשיך בתפקידם".

 

יוסי לבוב, עובד נמל חיפה, הרגיש שהוא אינו יכול לשתוק. "שירתתי עשר שנים כלוחם במשמר הגבול, השתתפתי במלחמת לבנון השנייה ובעמוד ענן, נבחרתי לחייל מצטיין ואיבדתי חברים בדרך", הוא סיפר אתמול. "בצוק איתן השארתי בבית במשך חודש אישה ושתי בנות קטנות, ועכשיו מגיע הסרטון המזוויע של ראש הממשלה, שבלי בושה מקביל ביני לבין חמאסניק. עברה לי בראש המחשבה להחזיר את תעודת המילואים שלי".

 

גונן כהן מקריית ביאליק עובד בנמל חיפה 12 שנה. "הסרטון הזה מבזה אותנו", הוא מספר. "אני שירתתי בחיל הים בסטי"לים ואחר כך כמודיע נפגעים בקצין העיר - ואחרי כל זה ראש הממשלה השווה אותי ואת החברים שלי לאנשי חמאס ולאויבי ישראל. אין סיכוי שאצביע לליכוד אחרי הביזיון וההכפשות הללו". אילן אפרת, שעובד גם הוא בנמל חיפה, תקף את מפלגת השלטון. "כקצין שמשרת במילואים ולקח חלק במלחמת לבנון השנייה ובמבצעים האחרונים, אני מרגיש שהליכוד נהג בפזיזות כשאישר לשדר את הסרטון הנמוך הזה", הוא אמר. "אני אמשיך לשרת את המדינה, אבל הם איבדו את הלגיטימציה מבחינתי - הקול שלי לא יחזור לליכוד".

 

 

שרון קניסברג, שעובד לצידם באותו נמל, קיבל החלטה דומה. "בעברי הייתי איש ליכוד, אבל היום אין סיכוי שאצביע להם", הוא אומר. "אני בוגר קורס חובלים, תשע שנים בסדיר ובקבע, סרן במילואים. רק לפני שבעה חודשים, בגיל 53, יצאתי בהתנדבות למילואים - ואחרי שצפיתי בסרטון הרגשתי מבוזה, מושפל וכעוס". חסון עמר, שעובד עימו בנמל חיפה, הוסיף: "הייתי חודש וחצי במילואים בצוק איתן, והסרטון הזה גרם לי לעוגמת נפש שאי אפשר לתאר בכלל".

 

בינתיים, המחאה נגד הסרטון מתגבשת למאבק פוליטי נגד הליכוד, בהובלת ראשי הוועדים הגדולים - ובנמל חיפה החלה התארגנות שבמסגרתה יגיעו העובדים בהסעות מאורגנות לקלפי. "כל אחד יביא 10-6 אנשים שיצביעו למחנה הציוני, נתניהו גמר מבחינתנו", אמרו המארגנים, שלטענתם גייסו 2,000 עובדים. יו"ר ועד עובדי נמל חיפה, מאיר תורג'מן, הוסיף: "אין עובד אחד שמסוגל להצביע לליכוד היום - ואני אומר זאת כליכודניק ותיק ובן למשפחת הליכוד". גם בנמל אשדוד האווירה בקרב העובדים קשה. "הם מרגישים שרה”מ השפיל וביזה אותם", אמר יו"ר ועד עובדי התפעול בנמל, אבינועם שושן. מנחם גבאי, יו"ר ועד הציוד המכני, הוסיף: "העובדים זועמים על ההשתלחות נטולת הרסן נגדם - רבים מהם הצביעו בעבר לליכוד, אבל הם מרגישים שהגיע הזמן לשינוי".

 

מכה נוספת לליכוד - וכואבת אולי אף יותר - הגיעה אתמול מקרב בשר מבשרה של המפלגה: בחדשות ערוץ 2 נחשף אתמול כי יו"ר ועד עובדי רשות שדות התעופה, פנחס עידן, ששובץ במקום ה-36 ברשימת המפלגה לכנסת. שלח מכתב לראש הממשלה שבו כינה את הסרטון "הסתה חמורה" ותבע ממנו להתנצל באופן אישי. "מדובר בתשדיר בחירות מביש, שערורייתי ומסית, זהו שפל חסר תקדים", כותב עידן במכתבו. "אני מאמין בכל ליבי בדרך של הליכוד, במורשתו של ז'בוטינסקי ובדרכו של בגין - אבל היום, כאיש ליכוד המייצג אלפי עובדים, אני מתבייש. עובדים רבים, שבמשך שנים הצביעו לליכוד, טוענים בפניי כי לא יוכלו להצביע יותר עבור מפלגה שהפכה ציבור עובדים שלם לאויב. עליך לקחת אחריות, לחזור בך מהתשדיר ולצאת בהתנצלות לא באמצעות דוברים או בשם המפלגה - כי אם בשמך".

 

מהליכוד נמסר בתגובה: "התנצלנו על הסרטון והורדנו אותו משידורי התעמולה מיד. אנו מכבדים את כל העובדים בישראל ולא הייתה לנו כל כוונה לפגוע באיש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים