שתף קטע נבחר

יהדות התורה: מפגן כוח ונאום נדיר של הרב שטיינמן

עשרות אלפים הגיעו לעצרת המפלגה החרדית-ליטאית בבני ברק. שיא העצרת: נאום פומבי של מנהיג הליטאים בן ה-101 שהכריז על "חובה קדושה" להצביע למפלגה. ח"כ גפני עקץ את ש"ס: אנחנו מפלגה חרדית אמיתית

יהדות התורה מגייסת את כל התותחים הכבדים: עשרות אלפי בני אדם הגיעו הערב (ד') לעצרת הבחירות המרכזית של מפלגת יהדות התורה בבני ברק, שישה ימים לפני הבחירות לכנסת ה-20. כדי לנסות להביא כמה שיותר מנדטים, בעצרת נאם בפני הקהל ובאופן לא שגרתי הרב אהרון לייב שטיינמן בן ה-101.

 

שטיינמן נשא דברים קצרים וקרא לציבור לצאת ולהצביע. "בידיכם להכריע לקידוש השם ולא לחילול השם", אמר שטיינמן שהכריז על "חובה קדושה" להצביע למפלגה.

 

עשרות אלפים בעצרת בבני ברק, הערב (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
עשרות אלפים בעצרת בבני ברק, הערב(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

את האירוע ארגנה תנועת דגל התורה, המייצגת את הציבור הליטאי במפלגה ומהווה את הזרם המרכזי בו. מנגד, הפלג הירושלמי הליטאי בראשות הרב שמואל אוירבך, שאנשיו מערערים על דרכה של דגל התורה ועל מנהיגות שטיינמן לא יצביעו ליהדות התורה ביום שלישי הקרוב.

 

בפלג הירושלמי יקיימו מפגן כוח משלהם ביום ראשון הקרוב בהיכל פיס ארנה בבירה. ההערכות בקרב החרדים הן שמחנה אוירבך מונה כ-20 אלף קולות, נתון שעשוי למנוע מהמפלגה את המנדט השביעי.

 

הרב חיים קנייבסקי, ממנהיגי הליטאים המכונה שר התורה, הגיע גם כן לאירוע, אך בשל חולשתו לא דיבר לקהל והוקרא מכתב בשמו. "כל הנמנע מהצבעה משותף בחילול שם שמיים שנעשה כאן בארץ ישראל. זו חובה כפולה ומכופלת על כל העדות, החוגים וכל אחד ואחד בלי יוצא מן הכלל להצביע לרשימת ג' שמנוהלת על-ידי גדולי ישראל". 

 

 

 

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

אחד הנואמים בעצרת היה אחד מחברי הכנסת הבולטים של המפלגה, משה גפני, שעקץ במרומז את ש"ס מבלי להזכיר את שמה. "יהדות התורה היא מפלגה חרדית אמיתית. אני זוכר לפני שתי קדנציות, כשהיינו צריכים לחתום על הסכם קואליציוני, שאנחנו בניגוד למפלגות אחרות, מרן פוסק הדור הרב אלישיב זצ"ל הורה לנו שעד שלא נקבל את נושא טהרת הייחוס של עם ישראל ונושא הגיוס, לא חותמים על הסכם ורק אחרי שקיבלנו את זה חתמנו", אמר גפני.

 

"בשעה שמתכנסים אלה שרוצים לעקור תורה מישראל, אתה לא יכול להישאר בבית", ציטט גפני את המנהיג הליטאי המנוח הרב אליעזר שך והזהיר מפני אי-הצבעה של הפלג הירושלמי. "אתה לא יכול שלא לעשות כל דבר אפשרי על מנת לקרב אנשים ולהשפיע עליהם בכל מקום".

 

"כולנו יודעים היום מה מתכננים על הציבור החרדי באשר הוא במרכז הארץ ובערי הפיתוח. אתם רוצים לפגוע ולקעקע? מזימתכם לא תצלח. אנחנו נישאר כאן ונילחם ונעשה את הכול כפי שנדרש". אחד הרבנים שנאמו בעצרת הוסיף: "מי שלא הולך להצביע, מצביע 20% לשמאל ו-20% לשטן הזה", אמר הרב מבלי להסביר למי התכוון כשאמר שטן. מנחה העצרת קרא לציבור בשם הרבנים שלא להסתפק בהצבעה בקלפי ליהדות התורה אלא שכל אחד יביא קול נוסף.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
הרב שטיינמן. ארכיון
צילום: חיים צח
מומלצים