שתף קטע נבחר

כי ספורט עושים בגאווה

הוא אומנם הוקם רק לפני כמה חודשים, אבל מאגד בתוכו כבר קרוב ל-50 ספורטאים להט"בים בכדורסל ובשחייה. המטרה היא להתפתח לענפים נוספים, להכניס גם נשים ולייצג את ישראל במשחקים הגאים הבינלאומיים. היכרות עם מועדון ספורט גאה תל אביב, הדבר הכי צבעוני בעיר

יום שלישי, 20:30 בערב, קאנטרי גורן גולדשטיין, דרום תל אביב. 17 אנשים, כל אחד בתלבושת שונה, מגיעים לאחד האימונים הראשונים של קבוצת הכדורסל של מועדון ספורט גאה תל אביב. "פתחנו את הקבוצה רק לפני חודש, אבל יש היענות גדולה ובכל אימון כמות המשתתפים רק הולכת וגדלה", מספר טל מעוז (29), מאמן הקבוצה.

 

בשנת 2008 הקימו ממש באותו אולם בו מתאמנת קבוצתו של מעוז קבוצת כדורעף של הקהילה הגאה, שאף השתתפה בליגה הארצית, אך עם השנים ירדה הפעילות בעיקר בשל עלויות כספיות.

 

המועדון הגאה בת"א. מוקד חברתי חדש לקהילה ההומו-לסבית (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
המועדון הגאה בת"א. מוקד חברתי חדש לקהילה ההומו-לסבית(צילום: אורן אהרוני)

 

בחודש נובמבר האחרון החליטו שגיא קריספין (38), עו"ד במקצועו, ומעוז, שעובד בחברה לייעוץ ארגוני והכשרות ניהוליות, ליטול את המושכות ולהרחיב את החזון של מייסדי המועדון. המטרה הנוכחית היא ברורה - ליצור מוקד חברתי חדש לקהילה הגאה סביב נושא הספורט.

 

תחילה הוקמה קבוצת השחייה הגאה TLV Nemos שמתאמנת באופן קבוע פעמיים בשבוע בעולם המים של אורי סלע. "יש לנו למעלה מ-20 חבר'ה קבועים שמגיעים לאימונים ועוד 10-15 שבאים מדי פעם", מספר קריספין, שחיין בפני עצמו. "אפילו זכינו בכמה מדליות באליפות ישראל למאסטרס בשחייה שנערכה לאחרונה".

 

טל מעוז (בכתום). "בכל אימון כמות המשתתפים גדלה" (צילום פרטי) (צילום פרטי)
טל מעוז (בכתום). "בכל אימון כמות המשתתפים גדלה"(צילום פרטי)

  

"החזון שלנו הוא כמו שיש את המרכז הגאה בגן מאיר, בו מתקיימת פעילות תרבות ענפה עבור הקהילה, שגם לנו יהיה מן מוסד כזה בו חברים מהקהילה יתאספו ויוכלו לעסוק בפעילות ספורטיבית מסודרת עם קבוצות כדורגל, כדורסל, כדורעף וכן הלאה", מציין קריספין.

 

מאמסטרדם, דרך קליבלנד ועד ברלין

הג'וק הזה, שיום אחד נכנס לראשם של מעוז וקריספין, לא הגיע משום מקום. השניים השתתפו בתחרויות בינלאומיות של הקהילה הגאה בעולם, ונחשפו לעוצמה האדירה שיש לספורט ולדברים שהוא יכול לעשות ולתרום.

 

מועדון השחייה TLV NEMOS (צילום פרטי) (צילום פרטי)
מועדון השחייה TLV NEMOS(צילום פרטי)

 

קריספין השתתף ב"אולימפיאדה" לקהילת הלהט"ב, או בשמה הרשמי - The Gay Games, שנערכה בחודש אוגוסט 2014 בקליבלנד. "אגודת הלהט"ב אירגנה קבוצה של ספורטאים וידעו שאני שוחה, אז הצטרפתי".

 

8 ספורטאים נוספים ייצגו את ישראל במשחקים הגאים והביאו יחד לא פחות מ-10 מדליות, ארבע מהן מזהב - נתון שבמשלחת האולימפית של ישראל לריו 2016 יכולים רק לחלום עליו. "אחד המשתתפים היה סגן קונסול ישראל בפילדלפיה, אלעד שטרומאיר, שגם זכה במדליית הזהב בשייט", מפתיע קריספין.

 

המשלחת הישראלית לאולימפיאדה. חזרו עם ארבע מדליות זהב (צילום פרטי)
המשלחת הישראלית לאולימפיאדה. חזרו עם ארבע מדליות זהב(צילום פרטי)

 

אפילו נשיא ארצות הברית, ברק אובמה, לא רצה להחמיץ את האירוע ונשא נאום (מוקלט) בטקס הפתיחה שנערך ב-Quicken Loan Arena, אולמה הביתי של קליבלנד קאבלירס ודייוויד בלאט.

 

מעוז, שמשחק עד היום כדורסל באופן חובבני במכבי רעננה בליגה ב', ואף אימן לא מעט שנים במחלקות הנוער של הפועל כפ"ס ורעננה, ידע כבר בשנת 2010 שיקים מועדון ספורט גאה בישראל. "טיילתי באמסטרדם והופתעתי מהגודל והעוצמה של מועדון כדורעף גאה. מהרגע הראשון התאהבתי והיה לי ברור שדבר כזה חייב לקום בישראל. זה לקח אומנם זמן, אבל בסוף זה קרה".

 

 

 

לפני כמה חודשים מעוז שמע על טורניר בינלאומי לכדורסל שנערך בברלין והחליט שהוא רוצה להשתתף. מהר מאוד הוא מצא את עצמו על המטוס לגרמניה והצטרף למועדון המקומי Vorspiel ברלין (בעברית: משחק מקדים), לקבוצה שהייתה מעורבת משחקנים מכל העולם. "זו הייתה התנסות מדהימה בשבילי, ואפילו נבחרתי למצטיין הטורניר. מבחינתי זה גם מה שסגר עבורי את הפינה בכל מה שקשור לרצון שלי לפתוח קבוצת כדורסל בישראל".

 

תחת קשת אחת

במקביל למועדון ספורט גאה ת"א, רצה כבר כמה שנים קבוצת הכדורגל של הקהילה, ריינבול תל אביב, המשחקת בקריית שלום ומשתתפת בליגת העולים, וכשמה כן היא, ליגה בה לוקחים חלק עולים חדשים ואוכלוסיות נוספות.

 

"להם יש עמותה משלהם, אבל אנחנו בקשר רציף איתם ואני אפילו משחק איתם", מספר מעוז. "המטרה שלנו היא בסופו של דבר שנתאחד והם ייכנסו תחת קורת הגג של מועדון ספורט גאה תל אביב. שני הצדדים מאמינים באותם דברים ולדעתי בעתיד הקרוב זה יקרה".

 

אימוני הכדורסל. גם קבוצת כדורגל יש לקהילה (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
אימוני הכדורסל. גם קבוצת כדורגל יש לקהילה(צילום: אורן אהרוני)

 

בחודש אוקטובר הקרוב ייערך בארץ פסטיבל "Tel Aviv Water Games", אירוע ספורט בינלאומי של הקהילה אותו יזם בין השאר שי דויטש, יושב הראש היוצא של אגודת הלהט"ב בישראל. "יגיעו לכאן מאות ספורטאים מכל העולם להפנינג שיכלול תחרויות שחייה, כדורגל, כדורסל ועוד ענפים וכן פעילות תרבות ופעילות ספורט עממי", אומר קריספין "המועדון שלנו נוטל חלק פעיל בהפקת האירוע".

 

"כל כמה חודשים יש אליפויות כאלה ברחבי העולם. אחת המטרות של המועדון שלנו היא לקחת חלק באירועים כאלה ואנחנו מאמינים שבעוד כמה חודשים באמת נוכל לעשות את זה", מספר מעוז.

 

נאבקים בלהט"בופוביה בספורט

"שואלים אותנו המון למה בעצם צריך מועדון כזה לקהילה?" אומר מעוז, "ואנחנו עונים בשאלה - כמה ספורטאים פעילים להט"בים אתם מכירים?". זו גם שאלה מוזרה כשהיא באה מישראלים המכירים את משחקי "המכביה" המיועדים רק לספורטאים יהודיים. ברור שהספורט הוא הגורם המאחד את הקהילה שסביבו.

 

"אנחנו רואים חשיבות למועדון במספר מישורים - בראש ובראשונה לחברים הפעילים, שהוא מהווה עבורם הן קבוצה חברתית והן קבוצה ספורטיבית מקצועית", מוסיף קריספין, "אבל מעבר לכך, לנראות של ספורטאים להט"בים יש חשיבות עצומה הן בחיזוק הפרטים החלשים בקהילה, כמו למשל צעירים, והן למאבק בלהט"בופוביה בספורט המקצועני בישראל".

 

"רואים חשיבות עצומה בכך שהפעילות תהיה מקצוענית" (צילום: אורן אהרוני) (צילום: אורן אהרוני)
"רואים חשיבות עצומה בכך שהפעילות תהיה מקצוענית"(צילום: אורן אהרוני)

 

"אנחנו רואים חשיבות עצומה בכך שפעילות תהיה מקצוענית. התחלנו בתהליך ברישום קבוצת השחייה לאיגוד השחייה ואז נהפוך לאגודה רשמית באיגוד. מצד שני, אנחנו כן רשומים באיגוד השחייה הלהט"בי העולמי (International gay and lesbian aquatics). אנחנו הקבוצה היחידה במזרח התיכון וכבר הזמינו אותנו לכמה אירועים שבטח ניקח בהם חלק בעתיד".

 

מעוז: "נעשה את זה צעד צעד. אין פה עדיין רמה מספקת כדי לשחק בליגות של איגוד הכדורסל, אבל בקרוב מאוד נרצה להירשם לליגות קהילתיות כמו ליגת הייסל בהרצליה.

משם נוכל נתקדם הלאה".

 

מהי השאיפה הכי גדולה שלכם?

מעוז: "רצון באמת ליצור מוקד ספורטיבי, חברתי ותרבותי גדול בקהילה תחת קורת הגג של המועדון, שיפעיל קבוצות וספורטאים רבים. בנוסף, לייצג את ישראל ותל אביב באירועים רשמיים של הקהילה הגאה בעולם".

 

למרות הפן החיובי, דבר אחד מפריע מאוד לקריספין ומעוז: "חסרות לנו בנות הקהילה. הקהילה הגאה מאורגנות, לצערנו, בעיקר על ידי גברים. אחת המטרות שלנו היא להביא גם נשים למועדון ובכלל לפעילות ספורטיבית. אנו עושים מאמצים ליצור פלטפורמה נשית במועדון ובינתיים זה פחות קורה. לנו חשוב באופן אישי שהן ישתתפו, ונשמח מאוד אם הן יצטרפו לקבוצות השחייה, לכדורסל, או אפילו ירצו לפתוח קבוצה משלהן בכל ענף ספורט אחר או במקביל. אנחנו רוצים את כולם איתנו במועדון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אורן אהרוני
המועדון הגאה בת"א
צילום: אורן אהרוני
מומלצים