שתף קטע נבחר

עיתונים חרדיים חויבו לפרסם מפלגת הנשים

ניצחון לרשימת הנשים החרדיות "ובזכותן": שופט חייב את "יתד נאמן" ו"יום ליום" לפרסם את מודעות הבחירות שלה. "יש בכך חשיבות מוגברת", קבע

בית המשפט המחוזי בלוד חייב ביום שישי את העיתונים "יתד נאמן" ו"יום ליום" לפרסם מודעות בחירות מטעם מפלגת הנשים החרדיות "ובזכותן", זאת לאחר שלטענתן הופלו לרעה על ידי שתי המערכות, שמנעו עד כה את הפרסום. ההחלטה עשויה להביא לכך שהביטאונים הרשמיים של ש"ס ויהדות התורה, שמשמשים גם כשופרם של בכירי הרבנים החרדים, יפרסמו מפלגה הקוראת עליהם תיגר ומאשימה אותם בהדרת נשים.

 

יו"ר "ובזכותן", רות קוליאן, עתרה לבית המשפט באמצעות מרכז "רקמן" לקידום מעמד האישה ומרכז צדק לנשים. באי כוחה, עורכי הדין קרן הורוביץ ושי זילברברג, הסבירו כי העיתונות החרדית המודפסת מהווה את ערוץ התקשורת היחיד הנגיש לקהל הבוחרים הפוטנציאלים של מפלגתה.

 

 

  

בעקבות כך קבע השופט יעקב שפסר בצו ביניים כי על "יתד נאמן" ו"יום ליום" לפרסם לכל הפחות מודעה אחת מטעמה עד יום הבחירות, והבהיר כי במקרה עיקרון השוויון ידחק את חופש ההתקשרות והקניין של בעלי העיתונים. "מדובר במודעה בעלת אופי ציבורי, המיועדת בעיקרה לנשים מהמגזר החרדי", נימק השופט את החלטתו. "יש בפרסומה חשיבות ציבורית לא מבוטלת, ואולי אף מוגברת - נוכח איסור הפליה ועקרון השוויון בבחירות".

 

בית המשפט דחה את טענה המשיבים, לפיה עיתונים שבלאו-הכי מסקרים מפלגות שונות שבמובהק אינן מצויות במסגרת הקו ההשקפתי שלהם, עלולים לפגוע ברגשות הקוראים על ידי פרסום מודעה של מפלגת הנשים החרדיות.

 

ראשת מרכז רקמן, פרופ' רות הלפרין-קדרי, הגיבה להחלטת השופטת: "מדובר בתקדים משפטי היסטורי שקובע שבנסיבות מסוימות שיקולים של שוויון נשים ושוויון בבחירות, כמו גם מניעת הפליית נשים והדרתן, גוברים על זכות ההתקשרות והקניין של גוף מסחרי כמו עיתונים.

 

"זהו שיאה של תופעת הדרת נשים. לא רק שנשים חרדיות מנועות הלכה למעשה מלהגשים את זכות אזרח בסיסית ולהתמודד ולהיבחר לכנסת, נשללת מהן אף ההזדמנות השווה להביא לידיעת קהל הבוחרות והבוחרים הפוטנציאלי את עובדת התמודדותן העצמאית".

 

יו"ר "ובזכותן", רות קוליאן, הוסיפה: "בעצם סירובם של העיתונים החרדיים לאפשר לנו להגיע לכלל הבוחרות שלנו, אנחנו מודרות פעמיים. פעם אחת איננו מורשות להגיע לקהל הבוחרים והבוחרות שלנו. פעם שנייה, שבמקום להשתמש בזמן שנותר לנו עד הבחירות כדי לבצע תעמולה, אנחנו נאלצות לכתת את רגלינו בבית המשפט השונים כי לממש את זכותנו להיבחר". קוליאן הביעה תקווה כי מפלגתה תוסיף ליצור תקדימים נוספים גם בבחירות עצמן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רות קוליאן. נקבע תקדימים נוספים
מומלצים