שתף קטע נבחר

עדיין מתלבטים: מי יזכה במנדטים שלהם?

שרון מת"א בטוחה שלא תצביע נתניהו, לג'ני מפ"ת אוריינטציה ימנית: סקר אחרון העלה כי 12% מבעלי זכות הבחירה עדיין לא יודעים למי יצביעו. מה האלטרנטיבות שביניהם מתלבטים אלו שלא בטוחים בהצבעתם?

ג'ני מפתח תקווה תחליט למי להצביע ברגע האחרון, שרון מתל אביב בטוחה שלא תצביע נתניהו וגל מחיפה מתבלט בין מרצ למחנה הציוני. שלושת הישראלים הללו נמצאים בחברה מכובדת של בעלי זכות הצבעה שעדיין לא יודעים איזו מפלגה תקבל את קולם הנחשק.

 

לפי סקר שערך מכון המחקר "פאנלס פוליטיקס" בראשות מנחם לזר ביום חמישי האחרון, 12% מתוך 1,300 נשאלים השיבו כי הם לא יודעים למי יצביעו ביום שלישי בבחירות לכנסת ה-20. לפי נתון זה, 14 מנדטים עדיין צפים ויכולים להוות שינוי משמעותי בתוצאות הבחירות. בנוסף, שליש מהנשאלים שציינו באיזו מפלגה יבחרו השיבו כי אינם בטוחים בבחירתם.


עד כמה המצביעים למפלגה בטוחים בהצבעתם

עד כמה המצביעים למפלגה בטוחים בהצבעתם
המפלגה בטוחים לא בטוחים
יהדות התורה 83% 17%
המחנה הציוני 75% 25%
הבית היהודי 73% 27%
מרצ 72% 28%
הליכוד 71% 29%
יחד 70% 30%
הרשימה המשותפת 69% 31%
יש עתיד 67% 33%
ש"ס 50% 50%
ישראל ביתנו 43% 57%
כולנו 41% 59%

 

מנהל מכון פאנלס פוליטיקס מנחם לזר הסביר כי המפה הפוליטית מורכבת וקשה לקבל תמונה ברורה. "יש את יאיר לפיד ומשה כחלון שהם סוג של אמצע וכחלון הוא אופציה שנייה להרבה מפלגות, שבשמן נקבו הנשאלים".

 

לדברי לזר, לכחלון יש פוטנציאל לקבל עוד מנדטים ביום הבוחר כי המצביעים עדיין לא בטוחים. "הוא גם מהווה אופציה שנייה לבית היהודי, ליש עתיד ולישראל ביתנו", הסביר לזר. "לפיד הוא אופציה ראשונה של מתלבטי המחנה הציוני ואופציה שנייה של מתלבטי כחלון".
האלטרנטיבות למצביעים שלא בטוחים

האלטרנטיבות למצביעים שלא בטוחים
המפלגה אפשרות 1 אפשרות 2
יהדות התורה ש"ס 40% הליכוד 40%
המחנה הציוני יש עתיד 52% מרצ 26%
הבית היהודי הליכוד 48% כולנו 27%
מרצ המחנה הציוני 87%  
הליכוד הבית היהודי 53%  
יחד ש"ס 56% הבית היהודי 33%
הרשימה המשותפת מרצ 56% המחנה הציוני 47%
יש עתיד המחנה הציוני 41% כחלון 18%
ש"ס הליכוד 50% יחד 28%
ישראל ביתנו הליכוד 40% כולנו 40%
כולנו הבית היהודי 38% יש עתיד 31%

גל גבריאלי ()
גל גבריאלי

גל גבריאלי, בעליו של בית הקפה "הקונדיטוריה של גל" במרכז הכרמל בחיפה, מתלבט בין הצבעה למרצ, כפי שעשה במערכות הבחירות האחרונות, לבין המחנה הציוני בראשות יצחק הרצוג. "לאורך השנים הצבעתי למפלגת העבודה עד לבחירתו של אהוד ברק. מאז הצבעתי רק מרצ. היום יש לי בעיה", מספר גבריאלי. "ראשית, התחושה היא שאין היום שמאל ביטחוני. כמעט ואין אנשי צבא בכירים בשמאל. מצד אחד זה טוב, אך מצד שני זה מערער קצת את הביטחון האישי שלי".

 

לדברי גבריאלי, באמצעות משא ומתן ניתן יהיה לגשר על הפערים בין ישראל לפלסטינים ואפילו לדבר עם האויבים הכי גדולים של ישראל. "בגלל זה יש את הרצון להצביע מרצ בתקווה שהם ימשכו את כל גוש השמאל לעשות משהו". בעל בית הקפה טוען כי להרצוג אין מספיק רקורד מנהיגותי, אך מבהיר שצריך להחליף כאן את השלטון. "מרצ לא מספיק גדולה כדי לעשות את זה, אך אני מקווה שיהיו לה מספיק מנדטים כדי להשפיע". 

 

אחת הסיבות שיובילו אותו לבחור במחנה הציוני על פני מרצ היא הימנעותה של המפלגה בראשות זהבה גלאון על חוק הפונדקאות. "אני משתייך לקהילה ההומוסקסואלית והיחידים שבאמת עשו דברים אופרטיביים לטובת נישואין אזרחיים ולהפרדת דת ממדינה, הם אנשי יש עתיד", אמר גבריאלי. "עם זאת, אני לא אצביע ללפיד כי יש בינינו פערים אידיאולוגיים. זו תנועה ימנית לטעמי, אבל התעלמות מרצ מנושא הפונדקאות מחזירה אותי יותר למרכז".

 

"כחלון טרנד חולף, לנתניהו לא אצביע"

מנתוני פאנלס פוליטיקס עולה גם כי המצביעים הבטוחים ביותר בבחירתם נמצאים ברשות מפלגת יהדות התורה עם 83% שהשיבו שהם בטוחים בבחירתם. אלה שהכי פחות בטוחים בשם המפלגה שבה נקבו היו אלה שתומכים בכולנו של משה כחלון (59%).

 

שרון צדוק, בת 29 מתל אביב, מספרת כי שקלה לתת את קולה ללפיד או לכחלון. לטענתה, קול עבור אחד מהם יעזור לכינון ממשלה בראשות הרצוג ועבורה זאת בעיה. "אני לא יודעת כמה יכולת יש לכחלון ואני חוששת שהוא טרנד חולף", הסבירה צדוק.

 

הצעירה התל אביבית עדיין מתלבטת למי תצביע ולא פוסלת שתכניס לקלפי פתק לבן. עם זאת, אדם אחד בטוח לא יקבל את קולה. "אין סיכוי שאצביע לנתניהו כי הוא לא עשה שום דבר חברתי במשך שש שנים. בבחירות האחרונות הצבעתי לפיד והתאכזבתי, ולפני כן הצבעתי ליכוד, אבל יש לי בעיה גם עם נתניהו וגם עם הרצוג מן העבר השני".

 

"מצד אחד אני ימנית ברמה הביטחונית ומהצד השני אני שמאלנית בתפיסה החברתית", היא מסבירה. "אין לי במי לבחור והדילמה מאוד קשה. ראיתי את תשדירי התעמולה וקראתי את המצעים ואין מועמד שמכסה את כל מה שאני מאמינה בו. הזוי שצריך לבחור במי שפחות גרוע".

 

"לפיד – אופציה ראשונה למתלבטי הרצוג"

ג'ני פרו, בת 31 מפתח תקווה, גם כן אחת מהמתלבטות. עם זאת, קולה יילך למפלגה בצד הימני של המפה הפוליטית. "כנראה שאגבש דעה סופית ואחליט רק ביום הבחירות, אך זו תהיה מפלגה בעלת אוריינטציה ימנית", אומרת פרו.

תצביע למפלגה בצד הימני של המפה. ג'ני פרו ()
תצביע למפלגה בצד הימני של המפה. ג'ני פרו

עבורה הנושא החשוב ביותר זה ביטחון, אך גם ליוקר הדיור ויוקר המחיה היא מבקשת שהנבחרים ישימו דגש. "כאימא לשלושה ילדים, ביטחון אצלי זו עדיפות ראשונה ואני רוצה להרגיש בטוחה כשאני יוצאת מהבית, אך אני מאמינה שאפשר לטפל גם בביטחון וגם ביוקר המחיה בו זמנית".

 

לדבריה, "לא משנה אם הקול שלי הולך למפלגה קטנה או גדולה כי בסופו של דבר הן יוצרות גוש אחד. תשדירי הבחירות גרמו לי להתעורר ולחשוב בצורה שונה, אבל אני לא מושפעת מהסקרים".

תלמיד בית הספר "חרשן" הראל רוזנברג מצביע במדגם ()
תלמיד בית הספר "חרשן" הראל רוזנברג מצביע במדגם
 

רגע לפני התוצאות ערך "חרשן", בית ספר להשלמת בגרויות ופסיכומטרי הממוקם במרכז תל-אביב,

מדגם שבו על קול שקיבלה הליכוד, המחנה הציוני זכתה לשלושה. יש עתיד בראשותו של יאיר לפיד דורגה במקום השני ומרצ ברביעי. התוצאות התפלגו כך:

מחנה ציוני – 128, לפיד – 70, הליכוד – 42 , מרצ – 21, הבית היהודי – 20, כולנו – 11, עלה ירוק – 4, ישראל ביתנו – 3, בזכותן – 1.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
הצבעה ברגע האחרון
צילום: AFP
מומלצים