שתף קטע נבחר

שיא של 29 נשים בכנסת: "לשבור את תקרת הזכוכית"

למרות העלייה במספרן, גם ב-2015 פחות מרבע מחברי הכנסת יהיו נשים. המפלגה המובילה היא המחנה הציוני עם 8 נציגות. נורית קורן מהליכוד: "כוח נשי יכול לעשות הרבה דברים חברתיים". ענת ברקו: משתדלת לעשות כמה שיותר

אחרי ספירת קולות החיילים מסתמן שבכנסת ה-20 תהיה עלייה קלה בלבד במספר הנשים במפלגות. בהשוואה ל-27 הנשים שנבחרו ב-2013, בעקבות בחירות 2015 שהסתיימו השבוע יכהנו בבית הנבחרים הישראלי 29 נשים: 6 בליכוד, 8 במחנה הציוני, 4 במפלגת כולנו, 3 במרצ, 3 ביש עתיד, 2 ברשימה המשותפת, 2 בישראל ביתנו ואחת בבית היהודי. בש"ס וביהדות התורה, כמובן, מלכתחילה אין נשים ברשימה.

 

המספר הסופי נקבע הבוקר (ה') רק עם סיום ספירת קולות החיילים, שהוסיף למרצ את המנדט החמישי, שישאיר בכנסת הן את זהבה גלאון והן את תמר זנדברג. מדובר בשיא חדש במספר הנשים, אך הפעם רק ראש מפלגה אחת היא אישה - והעלייה כאמור היא מינורית יחסית.

 

 


 


הנשים שיכהנו בכנסת ה-20

 


 


 

 

ככלל, הבחירות לכנסת ה-20 אמנם התאפיינו בגידול מסוים במספר הנשים שהתמודדו על מקומות ריאליים ברשימות השונות, אך כאמור לא הייתה לכך השפעה דרמטית על התוצאה הסופית. עם זאת, כמעט כל ראש רשימה הקפיד להציב אישה בצמרת הרשימה, או לכל הפחות בחזית הקמפיין, וכך התקבלו הצמדים יצחק הרצוג ולבני, בנימין נתניהו ורגב, נפתלי בנט ושקד,

אביגדור ליברמן ולוי–אבקסיס, משה כחלון ורחל עזריה.

 

עו"ד נורית קורן, שממוקמת 28 ברשימת הליכוד, התארחה באולפן ynet והתייחסה לסוגיה: "כוח נשי יכול לעשות הרבה דברים חברתיים. אני התחלתי את הלימודים האקדמיים שלי בגיל 38, אחרי שהיו לי כבר ארבעה ילדים ובתי הגדולה סיימה צבא. הלכתי ללמוד כי הבנתי שאני צריכה לעשות שינוי והעצמה אישית ועל ידי זה לשבור את תקרת הזכוכית כאישה וכמזרחית".

 

ד"ר ברקו הוסיפה: "אני עוד לא כל כך מבינה את המשחק הפוליטי. אני משוריינת של ראש הממשלה והגעתי לפני חודש וחצי לפוליטיקה, אז אני לא מתיימרת להיות פוליטיקאית דגולה. ביטלתי את כל ההרצאות שלי, את כל הנסיעות שלי, אני באמצע ספר, יש כמה מחקרים שרצים, אבל משתדלת לעשות כמה שיותר. בשפה צבאית, אני רוצה לסגור מדפים וללכת קדימה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אביגיל עוזי, "ידיעות אחרונות"
נבחרות 2015
צילום: אביגיל עוזי, "ידיעות אחרונות"
מומלצים