שתף קטע נבחר

גלאון: אתפטר למען תמר זנדברג

יו"ר מרצ זהבה גלאון הודיעה הבוקר כי תפנה את מקומה לטובת תמר זנדברג, אך תמשיך לכהן בינתיים כיו"ר המפלגה. עוד נשארו בחוץ: שולי מועלם מהבית היהודי שוב תחכה לקולות החיילים, אלעזר שטרן שעבר מהתנועה ליש עתיד לא נבחר. יהודה גליק וראש התא הגאה בליכוד לא היו רחוקים

ההתרסקות של מרצ כבר מובילה למסקנות אישיות: יו"ר המפלגה זהבה גלאון הודיעה הבוקר (יום ד') על התפטרותה. תמר זנדברג (מקום 5 ברשימה) תכהן בכנסת הבאה, גלאון תמשיך לכהן בשלב זה כיו"ר מרצ.

 

גלאון כתבה היום סטטוס בפייסבוק: "מרצ עברה את אחוז החסימה אבל קיבלה רק ארבעה מנדטים, נכון לתוצאות האמת כרגע. את התמונה הכללית כולנו רואים היטב. אני אמרתי במהלך הקמפיין שאם מרצ תצליח - זו ההצלחה של כולם, אבל אם מרצ לא תעמוד בציפיות אני היא הכתובת ואקח אחריות אישית. לכן הודעתי הבוקר שאני מתפטרת ומפנה את מקומי בכנסת כדי שחברתי לסיעה תמר זנדברג תוכל להיכנס במקומי. אני לא אתמודד על ראשות מרצ שוב, ואשאר יו"ר מרצ עד העברת התפקיד בצורה מסודרת בזמן הקרוב".

מרצ התרסקה, גלאון פורשת מהכנסת, תישאר יו"ר המפלגה   (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות") (צילום: יריב כץ,
מרצ התרסקה, גלאון פורשת מהכנסת, תישאר יו"ר המפלגה (צילום: יריב כץ, "ידיעות אחרונות")
 

גלאון הוסיפה: "זהו רגע מאוד קשה עבורי. קיוויתי שמרצ תשמור על כוחה ועוד יותר מזה קיוויתי שנוכל להקים ממשלה חלופית ולסיים את עידן נתניהו. לצערי זה ממש לא מה שקרה. אני לא מציעה לאף אחד במחנה להעז ולומר שהבוחרים אכזבו אותנו. ההפך: אנחנו אכזבנו אותם. אזרחי ישראל לא חייבים לי כלום, ואני חייבת להם הכול. אם הציבור בישראל בחר להקטין את כוחה של מרצ, אם הוא בחר לתת עוד קדנציה לנתניהו, זו אני בלבד שצריכה להסיק מסקנות. במקביל, זו אחריותה של מרצ כמפלגה לעשות חשבון נפש ולמצוא מחדש את המצפן והכיוון".

 

הסטטוס של גלאון, הבוקר."אזרחי ישראל לא חייבים לי כלום, אני חייבת להם" ()
הסטטוס של גלאון, הבוקר."אזרחי ישראל לא חייבים לי כלום, אני חייבת להם"
 

חברת הכנסת זנדברג. "גלאון היא דוגמה ומופת של מנהיגות" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
חברת הכנסת זנדברג. "גלאון היא דוגמה ומופת של מנהיגות"(צילום: מוטי קמחי)

חברת הכנסת זנדברג קוראת לגלאון לחזור בה מכוונת ההתפטרות. היא התייחסה היום לתוצאות הבחירות ולהודעה של יו"ר מרצ: "בוקר קשה לשמאל. ההודעה של זהבה גלאון היא דוגמה ומופת של מנהיגות, יושרה ואומץ שמאפיינים אותה תמיד ושכל כך חסרים פה. הכישלון הוא לא של זהבה אלא של כולנו. אני לא יכולה לדמיין כנסת וחיים ציבוריים בלי זהבה גלאון וקוראת לה לחזור בה מכוונת ההתפטרות. בכל מקרה, זה עוד לא גמור ונקווה שמחר בבוקר לא יהיה בהודעתה צורך כי נשיג גם את המנדט החמישי, ונתחיל יחד את המסע הארוך לתיקון ולשינוי שכל כך נדרש פה".

 

גלאון אינה הח"כית היחידה שכנראה לא נראה בכנסת ה-20. הזינוק המטאורי של הליכוד השאיר בחוץ לא מעט חברי כנסת מכהנים, וגם כאלו שקיוו לראשונה להגיע לכנסת - שליש מהבית היהודי, כמעט חצי מיש עתיד, כל מפלגתו של אלי ישי. מבין המפלגות שהתנדנדו סביב אחוז החסימה, רק יחד של אלי ישי וברוך מרזל נותרה בחוץ. יותר מ-99% מתוצאות האמת כבר נספרו, וכבר ברור מי לא יהיה בכנסת. עם זאת, כמה עדיין מתנדנדים ובהם אורן חזן (30 בליכוד), יעקב אשר (7 ביהדות התורה) וג'ומעה אזברגה (14 ברשימה המשותפת).

 

לצפייה במפת הבחירות המתעדכנת - לחצו כאן

לבלוג החי של בחירות 2015 - לחצו כאן

רוצים להרכיב את הקואליציה?  היכנסו ונסו

 

זמן קצר לאחר ההכרזה על הקדמת הבחירות העניקו הסקרים לבית היהודי בין 15 ל-18 מנדטים, אבל פרשת אלי אוחנה - ששוריין על ידי בנט בעשירייה הראשונה ופרש 24 שעות לאחר מכן - פגעה קשות במפלגה. הסחף בשבוע האחרון לטובת הליכוד הביא בסופו של דבר את מפלגתו של נפתלי בנט אל תוצאה חד-ספרתית, אבל בממשלה בנט כנראה יהיה.


יעשה לביתו. ישי (צילום: אלי מנדלבאום) (צילום: אלי מנדלבאום)
יעשה לביתו. ישי(צילום: אלי מנדלבאום)

מתנדנדת. זנדברג (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
מתנדנדת. זנדברג(צילום: מוטי קמחי)

 


שולי מועלם, שנכנסה לכנסת ה-19 רק לאחר ספירת קולות החיילים, תהיה גם הפעם במתח עד הרגע האחרון. על פי תוצאות האמת זכתה הבית היהודי לשמונה מנדטים, ומועלם היא התשיעית ברשימה. גם ח"כ אבי ורצמן, המדורג מקום אחד אחריה, נותר בחוץ - וכך גם מזכ"ל המפלגה ניר אורבך. מחוץ למליאה נשארו גם הרב הצבאי הראשי לשעבר אבי רונצקי וח"כ אורית סטרוק, נציגת "תקומה" במפלגת הימין.

 

"האח" יאיר לפיד אמנם התאושש מפתיחת מערכת בחירות לא פשוטה, ובסופו של דבר הצליח להוביל את יש עתיד אל תוצאה דו-ספרתית, אבל בכל זאת שמונה חברי כנסת מרשימתו ייאלצו ללכת הביתה. מי שפרש מהתנועה, אלוף במיל' ח"כ אלעזר שטרן, השם החדש השני ברשימה אחרי יו"ר מועצת אשכול חיים ילין, שובץ במקום ה-12 ברשימה, אך יש עתיד קיבלה 11 מנדטים בלבד. אחריו שובצו שישה ח"כים מכהנים, שכולם יראו את ערוץ 99 מהבית - פנינה תמנו שטה, בועז טופורובסקי, רות קלדרון, יפעת קריב, דב ליפמן ורונן הופמן.

בחוץ. סטרוק (צילום: טל שחר, "ידיעות אחרונות") (צילום: טל שחר,
בחוץ. סטרוק(צילום: טל שחר, "ידיעות אחרונות")

יחזור לישון בבית. טופורובסקי  ()
יחזור לישון בבית. טופורובסקי
  

כנראה שגם ראש הממשלה בנימין נתניהו לא האמין שהליכוד יזכה למספר המנדטים שאותו קיבל בבחירות, אבל במהלך הלילה גם נציגים מהעשירייה הרביעית כבר החלו לתפור חליפות. לזמן קצר גם המקום ה-32 היה בפנים, וזהו אמיר אוחנה - ראש התא הגאה בליכוד. במקום ה-33 נמצא יהודה גליק, פעיל הימין שפעל למען תפילת יהודים בהר הבית ושרד ניסיון התנקשות. שניהם לא ציפו במהלך הקמפיין לרגע להיכנס למליאה, ולאחר לילה של חלומות הם יישארו בחוץ. 

 

אלי ישי הקים את יחד לאחר פרישתו מש"ס בעקבות העימותים הבלתי-פוסקים עם היו"ר שהחליף אותו, אריה דרעי. הסקרים העניקו למפלגתו 4 מנדטים, אבל על פי תוצאות האמת זכתה המפלגה ב-3% - פחות מ-3.25% הדרושים להיכנס לכנסת ה-20. יוני שטבון, שפרש מהבית היהודי, ניצב במקום השני וגם הוא נשאר בחוץ.

 

בנוסף, לכנסת גם לא ייכנס פעיל הימין הקיצוני ברוך מרזל, יו"ר תנועת כך לאחר רצח הרב כהנא, שמייצג את "עוצמה יהודית" במפלגתו של ישי. המפלגה הימנית-קיצונית לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה בבחירות הקודמות, ולאחר מגעים ממושכים הכריזה על איחוד לצורך הבחירות עם ישי, שעות לפני סגירת הרשימות. מרזל אושר בבג"ץ ביחד עם חנין זועבי, אבל להבדיל ממנה במליאה הוא לא יהיה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
זהבה גלאון
צילום: מוטי קמחי
צילום: בני דויטש
ח"כ בועז טופורובסקי
צילום: בני דויטש
מומלצים