שתף קטע נבחר

נתניהו: מתכוון להרכיב ממשלה בחודש הקרוב, הרצוג: נמשיך להיאבק, האמינו יום יבוא

אחרי ההישג הגדול בבחירות שוחח ראש הממשלה נתניהו עם ראשי המפלגות שאמורות להרכיב את הקואליציה שלו. המטרה: ממשלה תוך שלושה שבועות. במחנה הציוני הבינו שהם מחוץ לתמונה. הרצוג: "ישראל זקוקה לאלטרנטיבה"

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שהוביל את הליכוד לניצחון גדול בבחירות לכנסת ה-20, מתכוון להקים ממשלה חדשה בהקדם, ובהודעה שפרסם הבוקר נאמר: "המציאות לא מחכה לנו. המציאות לא לוקחת פסק זמן. אזרחי ישראל מצפים מאיתנו שנגבש במהרה הנהגה שתעבוד למענם בביטחון, בכלכלה ובחברה כפי שהתחייבנו - וכך אעשה". יו"ר המחנה הציוני בוז'י הרצוג שוחח עם נתניהו והודיע שמפלגתו תהווה אלטרנטיבה. לפי ספירת 99% מהקולות, הליכוד קרוב מאוד למנדט ה-30 שלו והוא מוביל ב-6 מנדטים על המחנה הציוני.

  

מספר המנדטים, נכון להיום בבוקר
מספר המנדטים, נכון להיום בבוקר

 


 

הקואליציה המסתמנת של נתניהו עם מפלגות הימין, כולנו והחרדים ()
הקואליציה המסתמנת של נתניהו עם מפלגות הימין, כולנו והחרדים


 

כבר אמש שוחח ראש הממשלה עם כל ראשי הסיעות שהוא מייעד לממשלתו החדשה - נפתלי בנט, משה כחלון, אביגדור ליברמן, אריה דרעי, יעקב ליצמן ומשה גפני. "ראש הממשלה מתכוון להתחיל בהרכבת הממשלה באופן מיידי על מנת להשלים את מלאכת ההרכבה תוך כשבועיים עד שלושה שבועות", נאמר בהודעת הליכוד.

 

לעומת השמחה של הליכוד, במחנה הציוני תמונת המצב היום שונה לגמרי. יצחק הרצוג אמר הבוקר בצאתו מביתו שהוא שוחח עם נתניהו, "בירכתי אותו על הישגו, איחלתי לו הצלחה, אבל שיהיה ברור לאזרחי ישראל - שום דבר לא השתנה. לכן אני וציפי לבני נמשיך להוביל את המחנה הציוני בכוח ובגאון כאלטרנטיבה בכל תחום ותחום. אנחנו נמשיך להיאבק למען חברה צודקת יותר, אנחנו נמשיך להיאבק למען אופק מדיני, נמשיך להיאבק למען הדמוקרטיה הישראלית, נמשיך להיאבק למען מדינה יהודית ודמוקרטית. לא נרפה בכל דרך, נשתף פעולה עם כל הגורמים הפוליטיים שיכולים ורוצים לשתף איתנו פעולה".

 

הרצוג אמר כי ימשיך לפעול בכנסת ובציבור כדי לשרת את העם בכל דרך, "ואני מתכוון להוביל את המחנה הציוני ביחד עם חברי וחברות הסיעה הנהדרים שלנו לתת תקווה, להרים את הראש ובאמת להביא בסופו של דבר גם לתיקון גדול שישראל זקוקה לו. תודה רבה. זה לא הזמן לדון לא בממשלות ולא בקואליציות. אני חושב שברגע הזה מה שישראל זקוקה לו יותר מכול זה גם קול אחר, קול שמציב אלטרנטיבה וקול שאומר לה עדיין את האמת, האמת האמיתית שלנו, אמת שקיבלה תמיכה עצומה, אמת שלא זכתה לתמיכה כזו זה שנות דור כמעט. האמינו השינוי בוא יבוא, האמינו יום יבוא".

 

בהודעת ראשי המחנה הציוני הרצוג ולבני היום נאמר: "זהו בוקר לא פשוט עבורנו ועבור המאמינים בדרכנו. אנו נוביל ונילחם יחד עם שותפינו לדרך בכנסת על הערכים שבהם אנו מאמינים. ניאבק למען אזרחי ישראל על צדק חברתי, אופק מדיני, שוויון ודמוקרטיה בתקווה ובאמונה, זאת כדי לקיים מדינה יהודית ודמוקרטית, בטוחה וצודקת. אנו מוסרים תודה מעומק הלב לכל המאמינים בנו ובדרכנו".

 

הרצוג, לבני ובני הזוג בחוף הצוק בתל אביב  (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג, לבני ובני הזוג בחוף הצוק בתל אביב (צילום: מוטי קמחי)

 

ליברמן: "קואליציה לא בכל מחיר"

השר אביגדור ליברמן שהגיע לשישה מנדטים נשאל במשדר המיוחד של ynet אם יש תסריט שבו מפלגתו תשב באופוזיציה והשיב: "אין לי שום כוונה. אנחנו לא שואפים להיות באופוזיציה אבל גם קואליציה היא לא בכל מחיר. נשתדל להיות בקואליציה אבל לא בכל מחיר. אני לא הולך לכפות את עצמי ודעתי על אף אחד, ראש ממשלה צריך לגבש ולנווט".

 

הוא בירך את ראש הממשלה על "הישג בהחלט מרשים, בלתי רגיל. אני חשוב שהעם אמר את דברו, לגבינו אני מרוצה, מאתיים וחמישה אלף הצביעו בשבילנו למרות כל הבעיות, למרות כל הלחצים וההשמצות, למרות כל המאמץ לפגוע בנו. אנחנו לא ממהרים לשום מקום, נתארגן, נשוחח. אתמול שוחחתי עם ראש ממשלה, אני מאמין שבימים הקרובים נדבר". הוא לא השיב לשאלה אם יתעקש על תיק הביטחון כפי שהציג בקמפיין הבחירות.

  

ברשימה הערבית המשותפת התגאו בהישג של המפלגה המאוחדת, וטענו שההתבטאויות הבעייתיות על ההצבעה בקרב ערביי ישראל דווקא עודדו אנשים במגזר לצאת לקלפי. ח"כ דב חנין אמר: "ראש ממשלה שמנהל קמפיין בחירות של הסתה נגד אזרחים מצביעים זה ראש ממשלה שלא יכול להמשיך בתפקידו. הרשימה המשותפת היא הכוח השלישי בכנסת ואנחנו מתכוונים להשתמש בכוח הזה".

 

השר נפתלי בנט אמר הבוקר: "זה בוקר מצוין לעם ישראל. זו לא ממשלת ימין שנבחרה אלא ממשלה של כל עם ישראל. יש לנו הרבה משימות על הפרק: לדאוג לביטחון, לשמור על הזהות היהודית של ישראל, ולדאוג לכלכלה עם נשמה. אנחנו נרכיב ממשלה שתעסוק במשימות הגדולות האלה ובעזרת השם נצליח".

 

 

ראש הממשלה נתניהו, אתמול בערב. "המציאות לא לוקחת פסק זמן" (צילום: AFP) (צילום: AFP)
ראש הממשלה נתניהו, אתמול בערב. "המציאות לא לוקחת פסק זמן"(צילום: AFP)
 

יו"ר יש עתיד יאיר לפיד אמר לפעיליו במטה המפלגה אחרי תוצאות המדגמים: "זה לילה של גאווה גדולה. ההישג שלנו הוא הוכחה למי שהיה זקוק להוכחה - שיש עתיד היא כוח שאיש לא יוכל להתעלם ממנו בחברה הישראלית. יצאנו לבחירות האלה לפני שלושה חודשים אחרי קדנציה מאוד מאתגרת עם סקרים גרועים, והנה אנחנו פה, מפלגת המרכז הגדולה ביותר עם מספר דו-ספרתי של מנדטים, עם הבנה של המערכת הפוליטית שאנחנו פה בשביל להישאר לשנים ארוכות".

 

כחלון. "נוודא שמפלגת כולנו תקיים את ההבטחות לבוחרים" (צילום: ג'ורג' גינסברג) (צילום: ג'ורג' גינסברג)
כחלון. "נוודא שמפלגת כולנו תקיים את ההבטחות לבוחרים"(צילום: ג'ורג' גינסברג)
 

הרצוג, הבוקר. "נמשיך להיאבק למען חברה צודקת יותר" (צילום: מוטי קמחי) (צילום: מוטי קמחי)
הרצוג, הבוקר. "נמשיך להיאבק למען חברה צודקת יותר"(צילום: מוטי קמחי)

לפיד היום, ביציאה מביתו."אנחנו פה בשביל להישאר לשנים ארוכות" (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
לפיד היום, ביציאה מביתו."אנחנו פה בשביל להישאר לשנים ארוכות"(צילום: גיל יוחנן)

 

משה כחלון (כולנו) יהיה כנראה המנצח הגדול של הבחירות, אחרי נתניהו. הבוקר אמר כחלון: "אנחנו מאוד מאוד מרוצים מהתוצאה שלנו, זה היה ממש מאבק קשה. לגבי יתר התוצאות אין ספק שזו דרמה. אף אחד לא חזה את זה, אף אחד לא ציפה לזה. אני מניח שעד אחר הצהריים או מחר בבוקר יהיו תוצאות האמת, יש יותר מ-200 אלף קולות של חיילים ומצביעים אחרים שעדיין לא נספרו. נפתח במגעים ואנחנו נתבע ונדרוש פתרונות דיור לזוגות הצעירים, נישאר בדרכנו החברתית, בדאגה למעמד הביניים, דאגה לחלש ולקשיש. לשם זה הקמנו את כולנו, לא להמליך אדם כזה ולא להדיח אף אחד. ראש הממשלה שוחח איתי ואמר שהוא רציני בכוונותיו, ואני השבתי לו שנחכה לתוצאות האמת ונפתח במגעים".

 

אם נשיא המדינה יתקשר אליך,

על מי אתה ממליץ, הרצוג או ביבי?

"אני צריך לוודא שמפלגת כולנו תוכל לקיים את ההבטחות שלה לבוחרים".

 

מתי אתה מתכוון להיפגש עם נתניהו?

"אני מניח שאחרי תוצאות האמת אני אזומן ואפגש איתו, אין טעם לחכות בעניינים האלה, הכול ברור וידוע, נפגשים, רצים לדרך".

 

אפשר לומר שהכעסים בינך לבין נתניהו, גם בגלל הקלטת, כבר מאחוריך?

"מעולם לא היו נושאים אישיים ולא משקעים אישיים, יש פערים אידיאולוגיים ונקווה להשלים אותם עכשיו, שתהיה ממשלה שסוף סוף תדאג לחלשים, למעמד הביניים ולנושאים החברתיים".

 

יו"ר מרצ זהבה גלאון פרסמה היום סטטוס בפייסבוק ובו הודיעה על התפטרותה.

תמר זנדברג (מקום 5 ברשימה) תכהן בכנסת הבאה. גלאון כתבה היום: "מרצ עברה את אחוז החסימה אבל קיבלה רק ארבעה מנדטים, נכון לתוצאות האמת כרגע. את התמונה הכללית כולנו רואים היטב. אני אמרתי במהלך הקמפיין שאם מרצ תצליח - זו ההצלחה של כולם, אבל אם מרצ לא תעמוד בציפיות אני היא הכתובת ואקח אחריות אישית. לכן הודעתי הבוקר שאני מתפטרת ומפנה את מקומי בכנסת כדי שחברתי לסיעה תמר זנדברג תוכל להיכנס במקומי. אני לא אתמודד על ראשות מרצ שוב, ואשאר יו"ר מרצ עד העברת התפקיד בצורה מסודרת בזמן הקרוב".

 

תוצאות הבחירות עשויות להשתנות במעט אחרי ספירת המעטפות הכפולות, שכוללות את קולות החיילים בבסיסי צה"ל שאינם יכולים לממש את זכות ההצבעה סמוך לבתיהם. כך גם קולות הנציגים הדיפלומטים ברחבי העולם, מאושפזים בבתי חולים ואנשי צוותים רפואיים, סוהרים, אסירים, שוטרים, ונשים במקלטים לנשים מוכות. בבחירות לכנסת ה-19 (2013) השתנתה חלוקת המנדטים הראשונית במנדט אחד בלבד, ושולי מועלם הפכה לחברת הכנסת ה-12 של הבית יהודי בעוד רע"מ-תע"ל ירדה לארבעה מנדטים, וטאלב א-סנאע ששובץ במקום החמישי לא נכנס לכנסת. יותר מ-217 אלף קולות הצטרפו אז למניין הקולות הכשרים, ימים ספורים לאחר הבחירות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ראש הממשלה נתניהו
צילום: AFP
מומלצים