שתף קטע נבחר

מחלוקת בין צרפת לארה"ב בשיחות הגרעין: "לא ממהרים להסכם"

המו"מ הופסק זמנית בשל מותה של אמו של נשיא איראן. גורם צרפתי: דורשים הגבלות חמורות יותר על האיראנים מאשר עמיתינו מהמערב. גורם דיפלומטי: טהרן לא אוהבת את עמדת צרפת שעשויה לפוצץ את העסקה. קרי: התקדמנו משמעותית, הגיע הזמן להחלטות קשות. רוחאני: הכל פתיר

מחלוקת בין צרפת לארצות הברית במשא ומתן מול איראן. עיתון ה"גרדיאן" הבריטי דיווח כי פיצול הדעות החד ביותר בקרב המעצמות נרשם בין פריז לוושינגטון, זאת לאחר שהאחרונה הציעה תוכנית להסרה הדרגתית של הסנקציות על איראן בתמורה לפעולות קונקרטיות מצדה לצמצום תוכנית הגרעין. צרפת לעומת זאת רוצה להציע הסרה סמלית בלבד של צעדי הענישה נגד הרפובליקה האיסלאמית.

 

המנהיג הרוחני העליון של איראן, עלי חמינאי, אמר היום במסר לשנה הפרסית החדשה בהתייחס לסוגיית הגרעין כי "הסרת הסנקציות (המצור) על איראן צריכות להיות חלק מההסכם בעניין הגרעין ולא תוצאה של ההסכם". הוא הסביר כי הם דוחים את ההצעות להסיר את המצור מאוחר יותר.

נציגי המעצמות ואיראן סביב שולחן המשא ומתן (צילום: AFP) (צילום: AFP)
נציגי המעצמות ואיראן סביב שולחן המשא ומתן(צילום: AFP)

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס (צילום: רויטרס) (צילום: רויטרס)
שר החוץ הצרפתי לורן פביוס(צילום: רויטרס)
 

 

חמינאי הבהיר כי המשא ומתן הוא בנושא הגרעין בלבד וכי ארצו מתנגדת לשאת ולתת עם ארצות הברית בסוגיות האזוריות. הוא גם תקף את נשיא ארצות הברית ברק אובמה על המסר האחרון לעם האיראני לרגל השנה הפרסית החדשה. לדבריו, אובמה נראה כמי שדורש מהעם האיראני להיכנע לתנאים של ארצות הברית,

 

"אובמה אמר דברים שקריים כשדיבר על אנשים באיראן שאינם רוצים בפתרון מדיני. אין באיראן מישהו שלא רוצה פתרון מדיני, אך אנחנו דוחים את מדיניות ההכנעה שמפעיל הצד השני". חמינאי הוסיף כי ל"אויב" ובייחוד לארצות הברית יש צורך דחוף לנהל משא ומתן עם איראן. "הם יודעים שאנחנו לא חותרים להשיג נשק גרעיני, אבל הם השתמשו בכך כדי להפעיל עלינו לחץ", אמר.

 

אובמה לאיראנים: הזדמנות פז לפתרון המשבר

 

שר החוץ הצרפתי לורן פביוס אמר היום (שבת) בראיון לתחנת הרדיו "אירופה 1" בהתייחסו לשיחות הגרעין בלוזאן שבשוויץ כי ארצו מעוניינת בהסכם שיבטיח ערובה לכך שטהרן לא תוכל לפתח פצצת אטום. "צרפת רוצה הסכם, אבל הסכם איתן שייתן ערובה אמיתית לכך שאיראן תוכל להשתמש בגרעין למטרות אזרחיות ולא לפיתוח פצצות אטום", אמר פביוס.

 

גורמים דיפלומטיים מסרו כי שר החוץ הצרפתי התקשר למשלחת הצרפתית בלוזאן כדי לוודא שלא יעשו ויתורים נוספים ולעמוד על כך שהסנקציות של האו"ם יוסרו אך ורק אם איראן תעניק הסבר מלא לכל הראיות שמצביעות על כך שהיא התקדמה בפיתוח ראשי נפץ גרעיניים.

 

"אנחנו מנהלים מו"מ עם איראן כבר 12 שנה", צייץ בטוויטר השגריר הצרפתי לוושינגטון, ז'ראר אראוד, בזמן השיחות "אנחנו לא צריכים למהר להסכם. עבור צרפת, כל הסכם צריך לכלול ערבויות קונקרטיות בכל הנושאים. לא נתעלם שום נושא". גורם דיפלומטי אירופי שמעורב בשיחות אמר שהאיראנים "לא אוהבים" את העמדה הצרפתית. "זה דיל ברייקר (עשוי לפוצץ את העסקה). הם לא יסכימו לזה", הוסיף. הגורם הדגיש כי גם צרפת לא תהיה מוכנה להתפשר.

 

קרי: "חלה התקדמות משמעותית"

בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי אמר כי ישנה "התקדמות משמעותית" בשיחות הגרעין בין איראן למעצמות בנוגע להסכם שיבטיח כי תוכנית הגרעין האיראנית לא תוביל לפיתוח נשק. עם זאת, קרי ציין כי עדיין ישנם פערים בין הצדדים.

 

הוא הוסיף כי וושינגטון אינה ממהרת לחתום על הסכם מסגרת, אף שתאריך היעד, 31 במרס, מתקרב. הוא חידד כי החלטות רבות עדיין צריכות להתקבל בנושא וכי בפני הצדדים ניצבת כעת ההזדמנות להגיע לפתרון דיפלומטי.

ג'ון קרי, היום (צילום: EPA) (צילום: EPA)
ג'ון קרי, היום(צילום: EPA)

קרי הדגיש כי הגיע הזמן לקבל החלטות קשות. "אנחנו לא ממהרים", אמר קרי, "אבל אנחנו מכירים בכך שיש לקבל החלטות יסודיות עכשיו ושזה לא יהיה קל יותר ככל שהזמן יחלוף. עדיין לא הגענו לקו הסיום, אך אל תטעו, יש לנו הזדמנות לנסות לעשות את זה כמו שצריך. זה עניין של רצון פוליטי וקבלת החלטות קשות. כולנו צריכים להחליט בחכמה בימים הבאים. הוא אמר כי ייפגש עם עמיתיו האירופים בלונדון מאוחר יותר היום כדי לדון בסוגיות שטרם נפתרו ולאחר מכן ישוב לשווייץ.

 

נשיא איראן: "אפשר להגיע להסכם" 

במקביל התייחס נשיא איראן חסן רוחאני להתקדמות השיחות בעת ביקור בבית חולים צבאי בארצו ואמר שניתן להגיע להסכם סופי שיוביל לסיום המחלוקת. "בסבב השיחות הנוכחי עלו דגשים שיכולים להוביל להסכם סופי", אמר רוחאני לסוכנות הידיעות האיראנית הרשמית IRNA והוסיף: "אני מאמין שאפשר להגיע להסכם ואין סוגיה שלא נוכל לפתור".

נשיא איראן רוחאני לצד אמו ()
נשיא איראן רוחאני לצד אמו
 

איראן והמעצמות ימשיכו בשיחות הגרעין בשבוע הבא, זאת לאחר שאתמול עזבו הצדדים את שולחן המשא ומתן בשל מותה של אמו של נשיא איראן חסן רוחאני. לדברי גורם רשמי בצרפת, נציגי המדינה בשיחות דורשים הגבלות חמורות יותר על האיראנים מאשר עמיתיהם ממדינות המערב האחרות.

  

בעמוד הטוויטר של המועצה האמריקנית לביטחון לאומי בבית הלבן דווח אמש כי נשיא ארה"ב ברק אובמה שוחח בטלפון עם מקבילו הצרפתי פרנסואה הולנד על שיחות הגרעין. אתמול, מיד לאחר היוודע המוות של אמו של רוחאני, הודיעה המשלחת האיראנית לנציגי מעצמות המערב שהיא עוזבת לטהרן. מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי שוחח עם מקבילו האיראני מוחמד ג'וואד זריף וביקש ממנו לשלוח את תנחומיו לנשיא רוחאני.

 

 

לפני עזיבתו אמר זריף כי הצדדים הגיעו לצומת מרכזי בשיחות ועדיין ישנן נושאים שנמצאים במחלוקות, אך ציין כי חלה התקדמות טובה מאוד בשיחות. "צריך לחכות ולראות מה יהיה", אמר זריף לאחר פגישתו עם קרי, שאמר מצידו: "נשוב לכאן בשבוע הבא". סגן שר החוץ האיראני, עבאס אראקצ'י, אמר כי השיחות יתחדשו ביום רביעי.

 

איראן חוגגת היום את ראש השנה הפרסי "הנורוז" ולכבוד המאורע שיגר נשיא ארה"ב ברק אובמה ברכה מצולמת לעם האיראני, שבה אמרה כי השנה הנוכחית היא ההזדמנות הטובה ביותר זה עשרות שונים לכינון מערכת יחסים שונה וטובה בין המדינות ורגע היסטורי שאסור לפספס, כדבריו.

 

המועד להשגת ההסכם בסוף החודש מתקרב, אך גורמים אירופים מסתכלים על 30 ביוני כמועד האחרון להשגת הסכם. גורם מערבי הזהיר מפני כישלון ההסכם: "החלופה לאי-השגת הסכם לא נעימה במיוחד", רמז הגורם כנראה על אפשרות של תקיפה צבאית.

 

"אף אחד לא רוצה לוותר. כולם רוצים וצריכים את העסקה הזאת", הוא הוסיף. עם זאת, גורמים אמריקנים ואירופים אחרים אמרו כי הם רוצים לחתום על הסכם עם איראן שיבטיח שהיא לא תוכל להשיג נשק גרעיני.


פורסם לראשונה 21/03/2015 10:57

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שר החוץ הצרפתי לורן פביוס, ארכיון
צילום: רויטרס
מומלצים