שתף קטע נבחר

תרגיל פתע של צה"ל מול רצועת עזה

בתרגיל האוגדתי, הגדול והמקיף בנגב המערבי מאז צוק איתן, משתתפים גם חיל האוויר וחיל הים. בין התרחישים: פיגועי חדירה, ירי מסיבי של רקטות וניסיונות חטיפה לצורך מיקוח

תרגיל פתע מול עזה: צה"ל פתח בתרגיל פתע במרחב עוטף עזה, לבדיקת כשירות וכוננות. דובר צה"ל מסר כי מפקד פיקוד הדרום, אלוף שלמה (סמי) תורג'מן, הודיע הבוקר (יום א') על הפעלת התרגיל, שיימשך עד שעות הלילה, ובו משתתף גם חיל האוויר.

 

טנק מרכבה בגבול עזה, היום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
טנק מרכבה בגבול עזה, היום(צילום: רועי עידן)

במסגרת התרגיל, שתוכנן מראש, תורגש תנועה ערה של רכבי ביטחון וכלי טיס, בהם מסוקים, ויישמעו קולות נפץ. במקרה של אירוע אמת יינתנו הנחיות לתושבים על ידי כוחות הביטחון. זהו התרגיל הגדול והמקיף ביותר שנערך באוגדת עזה מאז סיומו של מבצע "צוק איתן" לפני מעט יותר מחצי שנה. ישתתפו בו כלל הגדודים הגזרתיים של שתי החטיבות המרחביות באוגדה.

 

הוא יכלול שיתוף פעולה עם חילות האוויר והים, יתורגלו מגוון תרחישים של אירועים ביטחוניים מתפרצים, חלקם ללא התרעה מודיעינית, בהם פיגועי חדירת מחבלים, ירי מסיבי של רקטות ופצמ"רים על עוטף עזה וניסיונות לבצע חטיפת ישראלים לצורך מיקוח.

 

בשבוע שעבר נטרל כוח צה"ל מטען חבלה שהניחו מחבלים כ-100 מטרים מגדר המערכת בצפון רצועת עזה, בצדה המערבי (העזתי). לא היו נפגעים ולא נגרם נזק. הייתה זו תקרית חריגה בגזרת הגבול עם הרצועה מאז הסתיים "צוק איתן", ובמקרה נדיר של הנחת מטען המכוון נגד חיילי צה"ל.

התרגיל בדרום (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
התרגיל בדרום(צילום: רועי עידן)

 (צילום: רועי עידן) (צילום: רועי עידן)
(צילום: רועי עידן)

באוגדת עזה מעריכים כי התחמשותו מחדש של חמאס מאז המלחמה בקיץ לא מסתיימת בחפירה מחודשת של מנהרות טרור ופיתוח וייצור רקטות חדשות, לכל הטווחים. "זיהינו פעילות במחנות אימונים של חמאס בתוך הרצועה, שם הם מכשירים את הפעילים שלהם", אמר קצין גזרתי מאוגדת עזה.

  

ללא משקפת ולאור יום יכול היה הקצין לראות את מה שרואים מדי יום תושבי נחל עוז ונתיב העשרה מחלונות בתיהם: חמאס מבצר עצמו מחדש גם בהקמת מוצבים קדמיים חדשים, שנהרסו על ידי צה"ל במהלך התמרון הקרקעי בקיץ. בשכונת סג'עייה, מול נחל עוז, טרקטורים פלסטיניים בונים תשתיות הגנה ועמדות צבאיות סמוך לעשרות בתי מגורים מחוררים והרוסים מהפגזות הטנקים והמקלעים של צה"ל. 

 

נערכים גם ביו"ש

התרגיל האוגדתי הוא גם אחד הגדולים מאז חילופי הרמטכ"לים בחודש שעבר, והעלאתו בדרגה של גדי איזנקוט לרב-אלוף. לפני כשלושה שבועות, ובמסגרת ההיערכות להסלמה במצב הביטחוני ביהודה ושומרון, קיים צה"ל תרגיל פתע מטכ"לי נרחב באוגדת איו"ש. אותו תרגיל, שהיה גדול בהרבה מזה הנוכחי בדרום, כלל גיוס חירום טלפוני של 13 אלף חיילי מילואים, מתוכם 3,000 נדרשו להתייצב פיזית ביחידות החירום שלהם, להתחייל באופן מלא ולהתכונן להפעלת יחידותיהם.

 

בנוסף, הופעלו אז כל יחידות הצבא הסדיר, ובהן גדודי חי"ר, הנדסה ושריון ויחידות מודיעין וחיל האוויר של פיקוד המרכז. במהלך התרגיל המטכ"לי התבצעו שני תרגילים גדודיים בהיקף מלא בגזרות יהודה ושומרון, ללא תרגולת "יבשה" מקדימה. תרגילים אלו בוצעו על ידי גדוד סדיר וגדוד מילואים.

 

מתן צורי השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רועי עידן
התרגיל, הבוקר
צילום: רועי עידן
מומלצים