שתף קטע נבחר

מהפכת חינוך בפינלנד: בתי הספר יפסיקו ללמד לפי חלוקה ל"מקצועות"

אחרי שוויתרה על לימודי כתב היד מנהיגה מערכת החינוך הפינית עוד מהפכה ראשונה מסוגה בעולם: בתי הספר לא ילמדו עוד לפי "מקצועות" או "נושאים" (כמו גאוגרפיה והיסטוריה), אלא לפי תחומים "רוחביים" שבהם ירכשו התלמידים את שלל הכישורים הדרושים להם לעולם העבודה

מערכת החינוך של פינלנד כבר עשתה לעצמה שם לא רק של אחת הטובות בעולם, אלא גם של אחת החדשניות והנועזות שבהן. העיתון הבריטי "אינדיפנדנט" מדווח כי כעת היא מתכוונת לדחוק את הגבולות עוד יותר, ולבטל לחלוטין את הלמידה "לפי נושאים", צורת הלמידה שכולנו, וכך גם אבותינו ואבות אבותינו, מכירים מהמאות האחרונות.

 

עוד חדשות בעולם :

 

אם עד כה היו רגילים תלמידי פינלנד ללמוד כמו בשאר העולם שיעורי גאוגרפיה, היסטוריה או מתמטיקה, בימים אלה נכנסת לתוקפה בהדרגה רפורמה, שבמסגרתה ייעשה מעבר מתוכניות לימוד "לפי נושאים" ל"תוכניות לימוד לפי תופעות", והרעיון הוא להכשיר את התלמידים לחיי העבודה העתידיים.

כל העולם לומד ממנה. פינלנד (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
כל העולם לומד ממנה. פינלנד(צילום: shutterstock)

הרפורמה באה על רקע השינוי שהביאו איתן המודרניזציה, התעשייה והטכנולוגיה לעולם העבודה לעומת זה שהיה קיים לפני כמאה שנה למשל. התקווה היא לאפשר לתלמידים לפתח כבר בשנות התיכון את כישוריהם המקצועיים והאינטלקטואליים בהתאם לנטיותיהם.

 

כך למשל, לפי ה"אינדיפנדנט", יוכלו תלמידים לקחת שיעורים ב"שירותי קפיטריה", שבהם ירכשו יסודות מתמטיים, ישפרו את יכולותיהם בשפות זרות, יתרגלו את כישורי הכתיבה וישימו דגש על כישורי תקשורת עם בני אדם. תלמידים בעלי נטייה אקדמית יותר ילמדו תחומים "חוצי-נושאים", כמו למשל "האיחוד האירופי" - שיעור שבו יושם דגש על רכישת יסודות בנושאים כמו כלכלה, היסטוריה, שפה וגאוגרפיה.

 

הרפורמה כבר נכנסה לתוקף בבתי ספר תיכוניים בהלסינקי, ועד לשנת 2020 היא אמורה להיכנס לתוקף בפינלנד כולה. בנוסף לשינוי המבני של תוכניות הלימודים ישתנה גם האופן שבו מתנהלים השיעורים: במקום שיעורים פרונטאליים שבהם המורה מדבר אל התלמידים והם יושבים ומאזינים לו, העבודה תהיה בקבוצות קטנות שבהן יצטרכו התלמידים לפתור בעיות.

הלסינקי היא הראשונה לנסות את הרפורמה (צילום: shutterstock) (צילום: shutterstock)
הלסינקי היא הראשונה לנסות את הרפורמה(צילום: shutterstock)

אם הרפורמה הייתה מתבצעת בכל מקום אחר בעולם אפשר היה אולי להרים גבה, אבל כשמדובר בפינלנד, מדינה ששליחים מכל העולם נוהרים אליה כדי

ללמוד על דרכי חינוך חדשניות ונכונות, אי אפשר לזלזל ביוזמה.

 

מוקדם יותר השנה דווח על שינוי דרמטי אחר בפינלנד, גם כן ראשון מסוגו. לאור המציאות המשתנה בעולם הטכנולוגיה מתכוונת מערכת החינוך של פינלנד לזנוח את לימודי כתב היד המחובר לטובת שיעורי הקלדה, שלדעתה עשויים להועיל יותר לתלמידים במאה ה-21. העיתון הפיני "סבון סנומט" דיווח כי החל מסתיו 2016, לימודי כתב היד והקליגרפיה במערכת החינוך של פינלנד לא יהיו עוד לימודי חובה. מינה הרמנן מלשכת החינוך הלאומית של פינלנד הסבירה שהקלדה הפכה רלוונטית יותר לחיי היום יום של הדור הצעיר, ולכן מוטב להשקיע בה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
המקצועות החדשים: שירותי קפיטריה והאיחוד האירופי
צילום: shutterstock
מומלצים