שתף קטע נבחר

הסחיטה ב"פלס": "50 שיחות ב-20 דקות"

החשודים בסחיטת בכירים בחברות גדולות במשק, בהן שטראוס ובזק, כדי לפרסם בעיתון החרדי קושרים את עצמם לחשדות. גורמים בחברות מספרים על מסכת האיומים: "התקשרו מהבוקר עד הלילה לעובדים ולהוריהם ופרצו לתאים הקוליים"

"יש הבדל בין הטרדה למתקפה וכאן הייתה מתקפה של 50 שיחות בפחות מ-20 דקות שכולן היו שיחות איומים וגידופים", כך תיאר גורם באחת החברות שנסחט ואוים על-ידי אנשי העיתון החרדי "הפלס" במסגרת פרשת הסחיטה הגדולה שנחשפה היום (ד').

 

במהלך הלילה נעצרו 22 חשודים מרחבי הארץ בחשד שאיימו וסחטו מנהלים ובכירים בחברות גדולות במשק וכן בחברות ממשלתיות כדי שיפרסמו בעיתון "הפלס" המזוהה עם הפלג הירושלמי של הרב שמואל אוירבך. מרבית החשודים קושרים עצמם לחשדות. שלושה מהם יובאו להארכת מעצרם בבית משפט השלום בפתח תקווה ומרבית החשודים האחרים ישוחררו בתנאים מגבילים בתום חקירתם. בין החברות שנסחטו: שטראוס, בזק, יונילבר, יפאורה, אוסם-מטרנה, חברת חשמל וקופת חולים מכבי.

אחד ממכתבי הסחיטה שנשלחו לחברות ()
אחד ממכתבי הסחיטה שנשלחו לחברות

בחברות סיפרו על ההטרדות החוזרות שנמשכו לפחות שנה. לדברי גורמים בחברות, ברגע שהן החלו לפרסם ב"יתד נאמן", העיתון היריב של הפלג הליטאי-חרדי של אוירבך, החלה מסכת האיומים. "התחילו להתקשר מ-05:30 בבוקר ועד 02:00 בלילה. כל פעם 60-50 טלפונים במכה", סיפר אחד הגורמים.

 

"כשהייתי עונה ומנסה לנהל שיחה, חלק מהאנשים היו מנומסים וחלק ממש איימו עליי. היו מן העבר השני של הקו גם ילדים וגם מבוגרים שקיללו, צעקו וצרחו", סיפר הגורם.

 

גורם אחר סיפר כי מלבד שיחות האיום לעובדים, היו מתקשרים גם להוריהם בשעות לא שגרתיות. "אמא שלי סיפרה לי שבוקר אחד התקשרו אליה ואמרו לה 'הבן שלך לוקח צד, מחרים. אתם תשלמו על זה את המחיר, גם החברה תשלם וגם מחיר אישי'", סיפר האיש.

אחד החשודים בפרשה בהארכת מעצרו (צילום: עידו ארז) (צילום: עידו ארז)
אחד החשודים בפרשה בהארכת מעצרו(צילום: עידו ארז)

משרדי עיתון "הפלס", הבוקר (נעמה גיבורי) (נעמה גיבורי)
משרדי עיתון "הפלס", הבוקר(נעמה גיבורי)

קרב בעיתונות החרדית. אילוסטרציה (צילום: EPA) (צילום: EPA)
קרב בעיתונות החרדית. אילוסטרציה(צילום: EPA)

לדבריו, "בימים שבן אדם יכול לדקור על מקום חניה, אי אפשר לדעת מה יכול לקרות. הדבר הכי מפחיד הוא שמישהו יודע איפה אני גר ומאיפה אני יוצא עם הילדים שלי בבוקר בגן. זה נראה כאילו חלק מהאנשים לא בריאים בנפשם, מקבלים הוראות, מתקשרים ב-6 בבוקר באמוק מטורף ולא יורדים מהקו".

 

"אם לא תפרסמו - יהיה לזה מחיר"

הגורם באחת החברות שספגה את מסכת האיומים סיפר כי המרכזיות בחברות פשוט קרסו. "אם לא תפרסמו אצלנו, יהיה לזה מחיר. הם לא הפסיקו להטריד ולאיים ברמות שלא ניתן לתאר", סיפר. "אני שמח שסוף סוף משטרת ישראל התחילה לפעול ושמו לעניין הזה סוף".

 

ההטרדות לא הסתכמו רק בשיחות טלפון מאיימות. בחלק מהמקרים הגיעו לבתי העובדים ובמקרים אחרים אף פרצו החשודים לתיבות התא הקולי שלהם ושינו את הפתיח להקלטות המשמיצות את העיתון המתחרה "יתד נאמן". גם מכתבי איומים נשלחו לבכירים בחברות: "אם אתה רוצה להחרים, תדע שלכל דבר יש מחיר", נכתב.

 

בחודשים האחרונים פנו מנהלי החברות שהוטרדו גם לשר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' וביקשו ממנה לפעול למיגור התופעה. כמו כן, חלק מהבכירים שהוטרדו לא הגישו תלונות במשטרה מחשש שההטרדות יגברו.

 

בתלונות שהוגשו נטען כי אנשי העיתון הפעילו קו נייד פנימי שהוחלף מעת לעת. בקו בוצע תדרוך על בסיס יומי הכולל הוראות את מי להטריד. כמה "קודקודים", שתחתם עבדו עשרות אברכים שקיבלו הוראות. בנוסף, הייתה תפוצת מיילים פנימית, שבה הודרכו אנשי העיתון איך וכיצד להטריד.

 

חלק מהתלונות הוגשו על-ידי עו"ד לימור הלוי והועברו למחלק ההונאה של משטרת ירושלים בצירוף חוות דעת משפטית. החומרים שהעבירה הלוי סייעו לפעולות שונות של החקירה, שהסתיימה הלילה בגל המעצרים.

  

מהנהלת עיתון "הפלס" נמסר בתגובה: "אנו נדהמים ומזועזעים ממעצרם של תומכי העיתון, שפעלו בתום לב ועל-פי חוק בבואם למחות באורח דמוקרטי על החרמת העיתון. פעולות המחאה נעשו ביוזמה עצמית של צרכנים, שחשו פגועים מכניעתם של גופים מסחריים וממלכתיים ללחצים פסולים להפעלת החרם".

 

עוד נמסר מהעיתון כי "גל המעצרים שבוצע באישון לילה ובצורה חריגה מעורר תמיהה בלשון המעטה. חרם המודעות נגדנו הושג באמצעים בלתי חוקיים ובעבר הוגשו תלונות במשטרה בגין איומים על מפרסמים ועל פעולות גלויות וחשאיות מצד אנשי העיתון "יתד נאמן". ראשי ה'פלס' קוראים למשטרה להרפות מתומכי העיתון, שלא ביצעו דבר בניגוד לחוק ולפעול באותו מרץ נגד העבריינים האמיתיים העוברים על חוקים רבים, בפגיעותיהם הפיזיות והכלכליות נגד 'הפלס' ואנשיו".

 

קובי נחשוני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו ארז
אחד החשודים בהארכת מעצרו
צילום: עידו ארז
עו"ד לימור הלוי
מומלצים