שתף קטע נבחר

האם אסטרואיד בדרך להתנגשות בכדור הארץ?

אל תמהרו להתפטר מהעבודה: אסטרואיד ברוחב קילומטר עושה כעת את דרכו ב-37 אלף קמ"ש לכדור הארץ אך הוא יחלוף על פנינו במרחק של 4.5 מיליון קילומטר

הכוכב השלישי מהשמש ניצל שוב: אסטרואיד בשם 2014-YB35 נע כעת במהירות של 37 אלף קמ"ש במסלול שיביא אותו קרוב מאוד אל כדור הארץ אך לא יפגע בו.

 

 (מתוך: ssd.jpl.nasa.gov)
(מתוך: ssd.jpl.nasa.gov)
 

 

YB-35- 2014 הוא אסטרואיד ברוחב של קילומטר הנע במערכת השמש ונמצא במסלול של כמעט התנגשות עם כדור הארץ. בתרשים של נאסא ניתן לראות כי נתיבו של YB35 התקרב לזה של כדור הארץ ב-22 במארס, והוא הולך להיות קרוב יותר ביום שישי הזה. על פי מחלקת NEO בנאסא האחראית על מעקב אחר גופים שמימיים בקרבת כדור הארץ, האסטרואיד יחלוף במרחק של 2.8 מיליון מייל - 4.5 מיליון קילומטרים מכדור הארץ. האסטרואיד התגלה בסוף שנה שעברה, כשאסטרונומים מרחבי העולם עקבו בקפידה אחר התקדמותו. הפעם הבאה שאותו אסטרואיד יתקרב לנתיבו של כדור הארץ תהיה בשנת 2017, אך אנחנו נהיה בצד השני של מערכת השמש. עם זאת, האסטרונומים כבר מפנים את תשומת הלב אל האסטרואיד אפופיס שנכון לעכשיו יתקרב למרחק השווה לחמישה כדורי הארץ בשנת 2036.

 

 (מתוך: ssd.jpl.nasa.gov)
(מתוך: ssd.jpl.nasa.gov)

 

הראל בן-עמי, נציג סוכנות החלל הישראלית בוועדה באו"ם שעוסקת בהכנה להתמודדות עם אסטרואידים קרובים לכדור הארץ, מסביר: "אסטרואיד 2014YB35 הוא בסדר גודל של 500-1000 מטר. גופים בסדר גודל כזה חולפים רק אחת לכמה אלפי שנים בקרבה יחסית לכדור הארץ ואם הוא פוגע הוא יכול לגרום לאסון בקנה מידה גלובלי". אלא שבן-עמי מרגיע: "האסטרואיד נמצא בערך במרחק של 4.5 מיליון קילומטר מכדור הארץ – כלומר הרבה אחרי הירח – במרחק גבוה מ- 11 מרחקי ירח מכדור הארץ. במונחים של חלל זה נחשב די קרוב ולכן נאס"א עוקבים אחריו אבל אין סיכוי מוחשי לפגיעה. אפשר להיות רגועים. בימים הקרובים נקבל יותר נתונים ונוכל לדעת יותר פרטים".

 

מטאוריטים קטנים חולפים על פני כדור הארץ לעיתים קרובות, לעיתים אף פוגעים כפי שקרה ברוסיה בשנת 2013, אך אירוע שכזה הוא התרחשות של אחת ל-5,000 שנה. אם אכן יפגע אסטרואיד בכדור הארץ יהיה זה אירוע קטסטרופלי שיגרור עמו מיליוני הרוגים. אך כל עוד זה לא קורה אפשר לנשום עמוק, ביום שישי העולם לא ייגמר. לפחות לא בגלל האסטרואיד 2014-YB35.

 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המחשה: NASA
אפשר להירגע, ביום שישי לא יגמר העולם
המחשה: NASA
מומלצים